UWAGA!

Elbląski Big Band zagra w bibliotece

 
Elbląg, Elbląski Big Band,
Elbląski Big Band, fot. nadesłana

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza we wtorek, 13 maja do Biblioteki Elbląskiej na koncert „1966 – 2014”, w którym wystąpi „Elbląski Big Band”. Początek o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Zespół powstał zaledwie w 2013 roku. Założycielami są elbląscy muzycy, z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, którzy dzięki swej ambicji, wspólnym porozumieniu, pomysłowości i organizacji potrafili w naszym mieście stworzyć jazzową orkiestrę. Grupa spotyka się regularnie na próbach, które odbywają się w Ratuszu Staromiejskim, podczas których to przygotowuje repertuar typowo jazzowo-rozrywkowy. Pomimo swego krótkiego stażu, Elbląski Big Band zdążył wystąpić na jazzowym, elbląskim festiwalu "Jazzbląg", gdzie przed szerokim gronem wymagającej publiczności przedstawił swoje umiejętności. Po debiucie, który został bardzo ciepło przyjęty gromki oklaskami, przystąpił do pracy nad repertuarem do kolejnych koncertów. Wydarzeniami tymi były Zaduszki Jazzowe w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu i Ornecie, a także Koncert Kolęd, których mogliśmy posłuchać w trakcie „Świątecznych Spotkań Elblążan”. W skład zespołu wchodzi 20 muzyków a gościnnie podczas występów orkiestry wystąpili: Piotr Lemański, Bartek Krzywda, Artem Schevtchos oraz Grzegorz Jundziłł.
      
       Dobrym duchem Elbląskiego Big Bandu jest Aleksandra Tomaszewska – elblążanka, absolwentka Liceum Muzycznego im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Elblągu, które ukończyła w 2002 roku w klasie skrzypiec. W roku 2007 uzyskała dyplom Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w zakresie Kompozycji i Aranżacji w klasie prof. Andrzeja Zubka. Studiowała również kompozycję na Uniwersytecie Muzyki i Sztuk Dramatycznych w Grazu u prof. A.E. Partyka.
       Jako pianistka i aranżerka współpracowała z wokalistami jazzowymi : Lorą Szafran, Anną Serafińską. Kilka Jej aranżacyjnych prac zarejestrowała Telewizja Polska podczas koncertów takich jak: koncert z okazji rozdania nagród kombatantom polskim w Ogrodach Prezydenckich (Warszawa 2005) oraz "Niemen Naszej Pamięci"(Opole 2007). Pełniła funkcję kierownika muzyczny-pianisty- kompozytora na Festiwalu Kultury Żydowskiej: „Warszawa Singera”. Ma też w swoim dorobku znaczące nagrody - w 2009 r. I Nagroda - Grand Prix - w konkursie kompozytorskim „Komeda Jazz Festiwal” oraz Nagroda Specjalna Radia Gdańsk. Nagrodzona została wówczas kompozycja na orkiestrę bigbandową p.t. „Q-Eight-Zero-Seven”(„Q-8-0-7”). W styczniu 2011 odbył się Noworoczny Koncert Specjalny w Radio Kraków, podczas którego otrzymała Stypendium Fundacji „My Polish Heart” (kontrakt nagraniowy z Norddeutscher Rundfunk - NDR Big Band); w listopadzie 2011 zdobyła I miejsce ex aequo w konkursie kompozytorskim „Komeda Jazz Festival” za kompozycję „Absolution” nagraną z NDR BigBandem. Pod koniec 2011 r. w ramach festiwalu jazzowego Jazz Berlin Fest odbył się premierowy koncert jej polsko-niemieckiego zespołu . W koncercie wzięli udział: muzycy z orkiestry NDR BigBand, Maciej Grzywacz(g), Sebastian Kuchczyński(d) oraz Michał Kapczuk(b).
       Od pięciu lat występuje również na Letnim Festiwalu Piwnicy pod Baranami. Skład kwartetu tworzą: Michał Kapczuk, Sebastian Kuchczyński, Maciej Grzywacz i Aleksandra Tomaszewska. Na „JAZZ JANTAR FESTIWAL 2013” w KSW ŻAK w Gdańsku- wystąpiła z nowym projektem „Aleksandra Tomaszewska Octet feat.NDR Horn Section”. Oprócz muzyków z niemieckiej orkiestry NDR : Lutz Buechner(Tsx), Klaus Heidenreich(tbn),Ingolf Burkhardt(tpt),Edgar Herzog(bcl) w koncercie brała udział polska sekcji rytmiczna: Robert Kubiszyn(b), Maciej Grzywacz(g) oraz Paweł Dobrowolski(d), Aleksandra Tomaszewska (p). W styczniu 2014 r. w koncercie „Babskie Granie” (KSW Żak” wystąpiła z nowym zespołem „Aleksandra Tomaszewska Quintet feat”. Gościem specjalnym kwintetu był Henryk Miśkiewicz.
       To pod Jej kierunkiem od kilku miesięcy pracuje Elbląski Big Band i mamy wyjątkową okazję poznania utalentowanych elbląskich muzyków.
      
       Na koncert zapraszamy do Biblioteki Elbląskiej we wtorek, 13 maja o godz. 17.00. Wstęp wolny.
      
Teresa Wojcinowicz, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama