UWAGA!

Elbląskie Studia Muzealne

Elbląg, Elbląskie Studia Muzealne
(fot. Anna Grzelak)

Od kilku lat w elbląskim Muzeum trwała dyskusja nad stworzeniem periodyku prezentującego pracę naukową jego pracowników, niepublikowane dotąd artykuły oraz wyjątkowo ciekawe eksponaty muzealne. W piątek 18 grudnia o godz. 13 Muzeum zaprasza na promocję pierwszego tomu „Elbląskich Studiów Muzealnych”.

Na pracę każdego muzeum składa się wiele czynników. To, co najczęściej podziwiają goście, to nowe, muzealne ekspozycje, czasem wykłady, prelekcje i lekcje muzealne. Należy jednak pamiętać, że muzeum to placówka naukowa, a zadaniem pracujących w niej kustoszy, adiunktów czy asystentów, oprócz spotkań ze zwiedzającymi, jest naukowe opracowywanie muzealnych zbiorów.
       W 2008 roku zawiązało się Kolegium Redakcyjne, które pod kierownictwem Mirosława Marcinkowskiego rozpoczęło pracę nad pierwszym tomem muzealnego wydawnictwa. Opracowanie graficzne publikacji powierzono artyście plastykowi Stanisławowi Czubie. Tak narodziły się „Elbląskie Studia Muzealne” periodyk, który ukazywać ma się raz do roku i – jak pisze dyrektor Muzeum dr Maria Kasprzycka w artykule wstępnym do tomu I – „..mają być płaszczyzną, na której dzielić się będziemy ze wszystkimi zainteresowanymi bieżącymi wynikami muzealnych prac naukowych, badawczych, edukacyjnych…”.
       W pierwszym tomie znaleźć można artykuły poświęcone m.in. archeologii, rzemiosłu artystycznemu, etnografii, numizmatyce czy fotografii. Swoje miejsce znalazła również kronika muzealna z bieżącymi, muzealnymi wydarzeniami. Wydawnictwo zostało wzbogacone o reprint planu Elbląga z 1808 r.
       Autorami artykułów są oczywiście pracownicy elbląskiego muzeum: Grzegorz Stasiełowicz, Marek F. Jagodziński, Piotr Adamczyk, Grażyna Nawrolska, Ewa Trocka, Joanna Fonferek, Mirosław Marcinkowski, Urszula Sieńkowska, Małgorzata Gizińska, Krystyna Laskowska i Anna Grzelak oraz gościnnie: Rafał Panfil oraz dr Jerzy Domino.
       Wszystkich, którzy chcieliby poznać okoliczności powstania nowego periodyku, elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne zaprasza na promocję tomu, która odbędzie się 18 grudnia (piątek) o godz. 13 w budynku Gimnazjum, Bulwar Zygmunta Augusta 11.
       W dniu promocji, do każdego zakupionego egzemplarza Elbląskich Studiów Muzealnych dodawany będzie prezent w postaci muzealnego kalendarza na 2010 rok z reprintami fotografii z przedwojennego Elbląga i grafik artystów działających w XIX i 1 poł. XX w.
       Wstęp wolny.
      
      
      
Ewa Trocka, Muzeum
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • napiszcie jeszcze po ile to wydawnictwo
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  zaciekawiona(2009-12-15)
 • Wydawnictwo dostępne będzie w muzealnym sklepiku w cenie 55 zł, a jak podano, podczas promocji każdy kto zakupi Elbląskie Studia Muzealne otrzyma równiez wyjątkowy, muzealny kalendarz ścienny na rok 2010.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Piotr Adamczyk(2009-12-15)
 • ładna ciekawa pozycja, pięknie wydana
 • tak ładnego kalendarza jak nasze Muzeum nie ma chyba nikt!!
 • Rewelacja!
 • Bardzo się cieszę, że muzeum podjęło taką inicjatywę, ograniczanie się do działań edukacyjnych i kulturalnych (także oczywiście potrzebnych) jest nieporozumieniem w mieście takiej wielkości i przede wszystkim o takiej historii jak Elbląg. Żadne gwiazdy nauki polskiej nie zbudują w tym mieście środowiska naukowego, muzeum posiada wykwalifikowanych pracowników o dużym dorobku naukowym, "oglądanie się" wyłącznie na środowiska uniwersyteckie i "rozdziawianie dzioba" przez "elity", bo przyjedzie jakieś gwiazda wygłosić w Elblągu referat jest utrwalaniem prowincjonalnego charakteru tego miasta.
 • W pełni sie zgadzam z przedmówcą - patrzcie mają 2 doktorów teraz, a pewnie i to nie wszystko co ogólnie wiadomo. Szkoda tylko że tak mało wydaje muzeum - mam nadzieję, ze kolejny tom się ukaze i miasto wesprze muzeum. A zaległości mają - brak czegoś sensowanego o Truso nie wspominając czegoś o tych tak "promowanych" i "chwalonych na zewnątrz przez UM" badaniach na starym mieście. Jednym słowem - brawo za jaskólkę i liczymy na więcej. Swoją drogą, cos cicho o budżecie naszego miasta na następny rok we wszelkich mediach? Ktos wie jak wygląda i co wynika z tych wszystkich tabel?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Stiopa(2009-12-15)
 • Miasto nasze ma kompleks Warszawy, wszystko co dobre to w Warszawie, specjaliści, firmy, artyści, naukowcy it. d. Nie docenia się w pełni elbląskich artystów, specjalistów, firm usługowych.
Reklama