UWAGA!

Elblążanie w Compiegne

Elbląg, Waldemar Cichoń i Zbyszek Opalewski na wystawie w Compiegne
Waldemar Cichoń i Zbyszek Opalewski na wystawie w Compiegne (fot. Piotr Grdeń).

W lutym władze francuskiego miasta Compiegne urządziły wystawę twórców ze swoich miast partnerskich. Elbląg reprezentowali Waldemar Cichoń, Zbyszek Opalewski, Roman Fus i Dorota Hryniewicz z Braniewa. Zobacz fotoreportaż Nasi plastycy w Compiegne.

Władze Compiegne, które jest miastem partnerskim Elbląga, zwróciły się najpierw z prośbą do władz Elbląga o przesłanie im propozycji na tę wystawę, zastrzegając sobie ostateczny wybór. Spośród prac zaproponowanych przez Elbląg Francuzi wybrali rzeźby Waldemara Cichonia i Romana Fusa, obrazy Zbyszka Opalewskiego i biżuterię Doroty Hryniewicz. Zastrzegli sobie także decyzję w sprawie liczby prac. W swojej galerii pokazali siedem rzeźb Cichonia, cztery Fusa i dziesięć obrazów Opalewskiego.
     Poza Elblągiem na wystawie reprezentowanych było osiem innych miast bliźniaczych Compiegne z całego niemal świata: Shirakawa w Japonii, Bury Saint Edmunds w Wielkiej Brytanii, Landshut w Niemczech, Kiryat Tivon w Izraelu, Arona we Włoszech, Huy w Belgii, Guimaraes w Portugalii i Raleigh w Stanach Zjednoczonych.
     Wystawa trwała od 4 do 19 lutego, w jej trakcie władze Compiegne zaprosiły do siebie twórców. Od nas pojechali Zbyszek Opalewski, Waldemar Cichoń i Dorota Hryniewicz.
     - Galeria w Compiegne trochę przypomina Bibliotekę Elbląską, również mieści się w budynku średniowiecznego szpitala - mówi Waldemar Cichoń. - Było to takie spotkanie artystów reprezentujących sztuki plastyczne, z bardzo uroczystą oprawą. Gośćmi byli m.in. ambasadorowie Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych we Francji, prezydenci kilku miast bliźniaczych, w sumie około 500 osób. Myślę, że było to ważne wydarzenie i dla nas, i dla Elbląga. Mogliśmy zaprezentować swoją sztukę – a pośrednio i miasto – wielu ludziom z odległych zakątków świata, którzy wcześniej o Elblągu może nawet nie słyszeli.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • no sluchajcie.... pierwsza klasa budynek jest extra .Mysle ze nai artysci sie czuli jak u siebie Piotr gratki za foty, dobrze ze bez lamy. Szkoda ze Fusa tak malo na zdjeciach i jego prac. Wiecie co? walczcie o to zeby bylo was widac:) pokazac im ze mamy piekna sztuke. Elblag bieny ale duzo warty. gratuluje wam ciesze sie z etak to wyszlo. tyle ludzi na wystawie.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kapsel(2006-03-02)
 • Bohaterowie!!!! Bądą im pomniki stawiać, wspomnicie moje słowa
 • Ale co tam - Janki nie było tam więc impreza mało ważna.
 • Bohaterowie to są na tym zdjęciu zmęczeni:)
Reklama