UWAGA!

Elblążanin nominowany do "Fryderyków"

 Elbląg, Elblążanin nominowany do "Fryderyków"
fot. Aleksander Winter

Kilka dni temu w Warszawie rozdano doroczne "Fryderyki" - najważniejsze polskie nagrody muzyczne przyznawane od 20 lat przez Akademię Fonograficzną. W gronie nominowanych do tego prestiżowego wyróżnienia znalazł się Marcin Gawdzis, trębacz rodem z Elbląga.

Marcin Gawdzis otrzymał nominację w dziedzinie "Muzyka jazzowa" w kategorii "Debiut roku". Tak wysoko oceniono jego płytę „Shadows of Autumn”, którą elbląski muzyk nagrał w ubiegłym roku wspólnie z Dominikiem Bukowskim, Szymonem Łukowskim, Tomkiem Sowińskim i Maćkiem Sadowskim.
       I choć, tym razem, elblążaninowi nie udało się otrzymać prestiżowej statuetki, to przecież już sama nominacja do nagrody jest dla uznanego muzyka jazzowego sukcesem i wielkim prestiżem. Dowodem na to, że jego twórczość znajduje uznanie i w najlepszym możliwym znaczeniu wybija się ponad przeciętność.
       - Wiadomość o przyznaniu nominacji była dość nieoczekiwana i, moim skromnym zdaniem, niezupełnie mi się ta nominacja należała (to nie kokieteria, biorąc także pod uwagę ostatnie mistrzowskie dokonania Dominika Wani, który otrzymał „Fryderyka”). – komentuje z właściwą sobie skromnością ( i wdziękiem) Marcin Gawdzis. – Nominowana płyta była w pełni związana z moją pracą naukową, która zawierała mnóstwo techniczno – fizjologiczno - psychologicznych wątków, a umieszczone  na niej kompozycje uwzględniały grę na różnych ustnikach, produkujących w rezultacie rozmaite barwy. Moim zamiarem było, by  ustniki wykorzystane w studiu, oddały jak najbliżej charakterystykę i różnorodność stylistyk poszczególnych utworów. Starałem się skoncentrować na potwierdzeniu grą moich założeń zawartych w pracy i, szczerze mówiąc, do końca nie zdawałem sobie sprawy, jak połączyć sferę techniczną z najistotniejszym duchowym i muzycznym przesłaniem tego materiału. Miałem jednak ogromne szczęście, ponieważ wsparli mnie wspaniali koledzy, doskonali jazzmani.
       Marcin Gawdzis urodził się w roku 1972. Muzyczną edukację rozpoczął w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu. W roku 1995 r. ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2003 jest wykładowcą Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Bez wątpienia należy do grona najlepszych polskich trębaczy młodego pokolenia. Na swoim koncie ma wiele znaczących nagród, w tym m.in. I miejsce na Jazz Juniors w 1993 i 1995 roku, czy nagrodę dla najlepszego instrumentalisty na Ogólnopolskim Festiwalu Jazz-Rock Olsztyn 2003. Współpracował m.in. z Quintessence Eryka Kulma, New Presentation, Lorą Szafran, Big - Bandem Józefa Eliasza, Mariuszem Lubomskim, Ireneuszem Dudkiem, Dominikiem Bukowskim, Tomkiem Sowińskim, Piotrem Lemańczykiem, Zbigniewem Wromblem, Bogdanem Hołownią, Maciejem Sikałą, Karolem Szymanowskim, z zespołem Elefunk oraz gościnnie z orkiestrą Zygmunta Kukli. Jako muzyk sesyjny akompaniował takim wykonawcom jak: Kayah, Formacja Nieżywych Schabuff, Atrakcyjny Kazimierz, Nocna Zmiana Bluesa, Krzysztof Krawczyk, Big - Power Band Wojciecha Olszewskiego, Natalia Kukulska.
        - Moje plany na najbliższą przyszłość wiążą się przede wszystkim z pracą pedagogiczną w Bydgoszczy i Elblągu. – podsumowuje Marcin Gawdzis. - W czerwcu czeka mnie nagranie i szereg koncertów z Garry'm Gutmanem i Big Bandem Józefa Eliasza. W planach jest też trasa koncertowa promująca  najnowszą płytę wspaniałego saksofonisty - Szymona Łukowskiego, którego trzon zespołu stanowią muzycy mojego kwintetu.
       Jesteśmy dumni i gratulujemy!
      
przyjaciele

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama