UWAGA!

Elblążanka gościem II Konwencji Muzyki Polskiej

 Elblążanka gościem II Konwencji Muzyki Polskiej
fot. nadesłana

Od 12 do 14 maja w Warszawie potrwa II Konwencja Muzyki Polskiej, jednym z zaproszonych panelistów jest Teresa Miłoszewska, na co dzień pracująca w Centrum Spotkań Europejskich Światowid, która opowie o doświadczeniach w muzycznej pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Celem II Konwencji Muzyki Polskiej jest ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli środowiska muzycznego i dyskusja na temat różnych dziedzin muzyki i infrastruktury polskiej kultury muzycznej, postawienie diagnozy i formułowanie strategii zmian. Konwencja zajmie się całokształtem spraw polskiej muzyki zarówno w jej głębokości historycznej do szerokiego spektrum współczesności: od muzyki poważnej, poprzez jazz, alternatywę, muzykę tradycyjną do muzyki popularnej. Przygotowywane raporty, wystąpienia i dyskusje będą zawierały dane o uczestnictwie w kulturze, dostępie do muzyki, aktywności artystycznej i kulturoznawczej, wydawnictwach, mediach, instrumentarium kulturowym i infrastrukturze prawnej w tym prawie autorskim.
       Konwencja trwać będzie trzy dni od 12 do 14 maja i odbędzie się w salach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Teresa Miłoszewska wystąpi drugiego dnia Konwencji podczas panelu pn. „Uczestnictwo w kulturze muzycznej osób niepełnosprawnych”, moderowanego przez Mirosławę Lipińską, panelistami będą również Ryszard Popowski i Dorota Serwa. Będzie opowiadać o doświadczeniach zdobytych podczas realizacji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych oraz spektaklu „Przenikanie”.
       - Spektakl „Przenikanie” opowiadał o różnych obszarach codzienności, pytał o Boga, mówił o samotności, potrzebie bycia wysłuchanym, o domu i doczekaniu. Spektakl był prezentowany podczas 6. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych oraz gdańskiego Festiwalu Akcept – opowiada Teresa Miłoszewska. – To był jednorazowy projekt literacko – muzyczny, ale podczas Międzynarodowych Spotkań Artystycznych takich spektakli i prezentacji z całej Polski i wielu europejskich krajów jest kilkanaście, a impreza miała już siedem edycji.
       Podczas panelu, organizatorzy postarają się znaleźć odpowiedź na takie pytania, jak w czym wyrażą się specyfika działalności artystycznej w tych środowiskach? Na ile wspólne, a na ile odrębne są uwarunkowania działalności artystycznej, muzycznej w odniesieniu do osób o bardzo różnej kondycji, różnych niedyspozycjach i dysfunkcjach? Jakie formy organizacyjne są potrzebne do animacji tego ruchu? Jak zorganizować kształcenie muzyczne uczestników tego ruchu, jak zapewnić dostęp do edukacji muzycznej- nauki gry na instrumentach? Czy wreszcie skąd wziąć środki na funkcjonowanie tych zespołów?
       Organizatorem Konwencji jest Instytut Muzyki i Tańca, a współorganizatorami – Związek Kompozytorów Polskich oraz Polska Rada Muzyczna.
      
CSE Światowid

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)