UWAGA!

Emocje się liczą

Elbląg, Emocje się liczą

Czy wybierając film zwracasz uwagę na ograniczenia wiekowe? Uważasz, że są potrzebne czy może to nic nie znaczące cyferki? Czy wszystkie filmy animowane są skierowane do najmłodszych widzów? Z tymi problemami zmierzą się uczestnicy warsztatów z psychoterapeutą Sylwią Wojtysiak - „Emocje się liczą” w kinie Światowid 1 czerwca o godz. 15:30.

Wyście do kina to dla dziecka wielka sprawa. Oczywiście można oglądać filmy i animacje w domu, przed telewizorem, ale czy to wywołuje takie same emocje u młodego widza, jak obraz na dużym ekranie? No nie do końca. Zaznajomienie dziecka z instytucją jaką jest kino ma duże znaczenie. Ważny jest rytuał – kupno biletu, szukanie miejsca na sali, przebywanie w zaciemnionym pomieszczeniu, w którym nie można być głośno, bałaganić i przeszkadzać. Dzieci poznają nowe otoczenie i ludzi, co pozwala im adaptować się do nieznanych jeszcze miejsc i sytuacji. Najważniejsze jest jednak to, że spędzamy ten czas z nimi, nie mamy pretekstu do wstawania z fotela, bo trzeba zrobić obiad czy posprzątać. Film oddziałuje na młodego widza poprzez wiele bodźców, takich jak dźwięk, kształt, barwa, gesty czy mimika twarzy. Dodatkowo pobudza wyobraźnię dziecka i pozwala przeżywać różne emocje.
       Jednak nie każdy film jest przeznaczony dla każdego widza. Dziecko postrzega świat, inaczej niż dorośli. W wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w sposób niepojęty dla dorosłego człowieka przeżywają wszelkie trudne dla nich sytuacje. To co dla nas jest błahe przez dziecko może być postrzegane jako nierozwiązywalny problem. Polscy dystrybutorzy ani kina nie mają obowiązku nadawania filmom ograniczeń wiekowych, dlatego co najwyżej sugerują odpowiedni wiek. To rodzic powinien zainteresować się tym, co jego dziecko ogląda i jaki to będzie miało na nie wpływ. Ważne są też rozmowy z dzieckiem po seansie i wytłumaczenie różnych sytuacji i zachowań przedstawionych w filmie.
       W najbliższą sobotę, 1 czerwca o godzinie 15:30 w Kinie Światowid, w ramach Rodzinnej Rozgrzewki odbędą się warsztaty dla rodziców z psychoterapeutą – Sylwią Wojtysiak. Przeprowadzone zostaną pod hasłem „Emocje się liczą”. Pani Sylwia Wojtysiak jest kierowniczką Poznańskiego Ośrodka Psychoterapii Integratywnej. To certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, pedagog, socjoterapeutka, specjalistka w zakresie seksuologii, wykładowca i trener. W pracy psychoterapeutycznej oraz szkoleniowej posługuje się najnowszą wiedzą naukową oraz sprawdzonymi, ale również nowatorskimi technikami. Stworzyła i rozwija psychokinoterapię – autorską metodę wykorzystania filmu w pracy psychoterapuetycznej, którą od 2014 r. prowadzi w Psychoterapeutycznym Klubie Filmowym w Poznaniu. Jest współautorką książki „Film w terapii i rozwoju”. Gościnnie współpracuje z kinami w całej Polsce. Podczas warsztatów w Kinie Światowid opowie rodzicom między innymi o tym, jak kino i przypisane do filmów ograniczenia wiekowe, mają wpływ na dziecko.
       W tym samym czasie odbędzie się seans dla dzieci. Opiekunowie będą mogli uczestniczyć w spotkaniu, natomiast podopieczni w projekcji filmu „Panda i Banda”.
       Wstęp na warsztaty bezpłatny, zapisy trwają do 31 maja.
       Bilet na film „Panda i Banda” (1 czerwca o godz. 15:30) - 10zł.
      
Joanna Meryk, CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama