UWAGA!

Film Stefana Muli nagrodzony

W dniach 25-27 listopada w Żaganiu odbył się już po raz 19. Ogólnopolski Przegląd Filmów Amatorskich Wojska Polskiego „OPFA - Żagań 2006”. Nagrodę specjalną tego festiwalu otrzymał elblążanin Stefan Mula.

W tegorocznym konkursie wzięły udział 33 filmy, których tematyka bezpośrednio lub pośrednio związana była z wojskiem i wojskowością, dawniej i dziś. Autorami filmów są zarówno żołnierze, jak i osoby, dla których, tematyka wojenna jest bliska.
     Jedną z takich osób jest Stefan Mula, wybitny dokumentalista z Klubu Filmowego „Jantar” działającego przy Klubie Garnizonowym w Elblągu, autor niezliczonej ilości filmów opowiadających o Elblągu i jego mieszkańcach.
     Stefan Mula otrzymał nagrodę za promowanie małych ojczyzn w filmie pt. „Tajemnicze groby ziemi elbląskiej”. Dokument ten opowiada o znajdującej się w okolicach Dębicy zbiorowej mogile żołnierzy i jeńców wojennych z okresu II wojny światowej. Dziś miejsce to porastają drzewa, a o tragicznym pochówku przypomina tylko brzozowy krzyż i obelisk z tablicą pamiątkową. Nie znamy nazwisk pochowanych tam osób. Przeprowadzone wstępne badania pozwoliły jedynie na określenie narodowości żołnierzy. Kiedy ich pochowano, kto przygotował mogiłę i dlaczego? Te pytania pozostają nadal bez odpowiedzi.
     Jury konkursu, w którym zasiadali: Waldemar Piątek - dyrektor Filmoteki Narodowej, Paweł Łęski - reżyser filmowy, Witold Kon - przewodniczący Federacji Niezależnych Twórców Filmowych, Damian Kośmicki, Andrzej Kuśmider - redaktor naczelny Wytwórni Filmowej „Czołówka” oraz Maciej Derżecki, uznali tematykę tajemnic skrywanych przez wieki pod ziemią za niezwykle ciekawą. Być może zainteresuje ona również elblążan.
     
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Gratulacje i wyrazy szacunku. Za to, że w tym zwariowanym świecie są ludzie, którzy konsekwentnie robią swoje i przypominają, co jest naprawdę ważne.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    od pracowników muzeum(2006-11-28)
Reklama