UWAGA!

Finał Festiwalu we Fromborku

Elbląg, Piotr Rojek.
Piotr Rojek.

W niedzielę 31 sierpnia o godzinie 14 rozpocznie się koncert finałowy 41. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku, będzie to jednocześnie koncert z okazji Światowego Dnia Chorych. Wykonawcami koncertu będą: Piotr Rojek - organy i Hanzeatycka Orkiestra Kameralna „Hanseatica”.

Piotr Rojek naukę gry na organach rozpoczął w Państwowym Liceum Muzycznym we Wrocławiu. Jest absolwentem Akademii Muzycznej we Wrocławiu (1999), gdzie kształcił się u prof. Andrzeja Chorosińskiego. W 1997 r. został półfinalistą I Międzynarodowego Konkursu Organowego w Warszawie, a w 1999 półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Organowego w Landau a.d. Isar (Niemcy). Odbył mistrzowskie kursy interpretacji muzyki organowej u Bernharda Haasa, Hansa Haselböcka, Tona Koopmana, Armina Schoofa, Wolfganga Seifena, Haralda Vogla, Johna Laukvika, a także u Józefa Serafina i Juliana Gembalskiego. W 1998 r. był stypendystą Internationale Altenberger Orgelakademie w Altenbergu (Niemcy), gdzie doskonalił swoje umiejętności pod okiem najwybitniejszych mistrzów w zakresie improwizacji organowej. W tym samym roku był także stypendystą Ministra Kultury i Sztuki. Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. W 2005 r. nagrał płytę na zabytkowych organach Adama Horacego Caspariniego w Wołowie, która otrzymała nominację do prestiżowej nagrody Fryderyka, przyznawanej przez Polską Akademię Fonograficzną.
     
     Orkiestra „Hanseatica” - zadebiutowała w 2003 r. i jest wynikiem artystycznej pasji skrzypka Roberta Kwiatkowskiego i altowiolisty Łukasza Lisowskiego. Członkami orkiestry są młodzi, utalentowani muzycy - laureaci międzynarodowych i krajowych konkursów, nagród kulturalnych oraz licznych stypendiów. Ideą zespołu jest zbudowanie platformy dla muzycznych działań między artystami zjednoczonej Europy, umacniając jednocześnie pozycję Gdańska na kulturalnej arenie tego regionu. „Hanseatica” stale współpracuje z dwoma młodymi europejskiego formatu artystami: włoskim dyrygentem Enrique Mazzolą i Sebastianem Hamannem - jednym z najwybitniejszych niemieckich skrzypków.
     
     Program koncertu:
     Johann Sebastian Bach: Toccata i fuga d-moll
     Wolfgang Amadeusz Mozart: Divertimento D-dur, Sonata A-dur, Sonata F-dur
     Leon Boellmann: Suita gotycka
     Romuald Twardowski: Tryptyk Mariacki (Złożenie do grobu, Zmartwychwstanie)
     Piotr Rojek: Improwizacje nt. polskiej pieśni kościelnej.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Koncert w ostatnią niedzielę był fantastyczny! Wielkie podziękowanie dla organizatora, pana Jana Brzozeckiego. Dobrze, że są u nas ludzie z takim zapałem i miłością do muzyki.
Reklama