UWAGA!

Formy wrócą do formy

 Elbląg, Forma przestrzenna Kajetana Sosnowskiego. Źródło: strona CSG EL
Forma przestrzenna Kajetana Sosnowskiego. Źródło: strona CSG EL

Centrum Sztuki Galeria EL przygotowuje się do renowacji sześciu form przestrzennych. Dzięki dofinansowaniu z programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej 2021" zostaną odnowione obiekty z I Biennale Form Przestrzennych powstałe w 1965 r.

Odnowienia doczekają się formy autorstwa Magdaleny Abakanowicz, Kajetana Sosnowskiego, Bogusława Szwacza, Mieczysława Wiśniewskiego, Jana Chwałczyka i Tihoméra Gyarmathyego.

- Formy te należą do zespołu Otwartej Galerii, składającego się z kilkudziesięciu obiektów, który w miejskiej tkance Elbląga stanowi integralną całość historyczną i urbanistyczną. Zespół ten jest jedynym w kraju na taką skalę tego rodzaju dziedzictwem kulturowym i fenomenem, upamiętniającym podjęty w latach 60-tych eksperyment realizacji utopii międzyklasowej współpracy - informuje Galeria EL.

Obecnie wykonywana jest dokumentacja techniczna projektu, przygotowywane są pomiary i kosztorysy dla inwestorów. Co zostanie zrobione? W ramach prac remontowo-konserwacyjnych zostaną usunięte wszelkie powłoki zalegające na konstrukcjach stalowych, przeprowadzone zostanie także czyszczenie obiektów. Niektóre obiekty wymagają dodatkowych prac – forma Magdaleny Abakonowicz doczeka się naprawy 20 elementów i odtworzenia pierwotnych kształtów, forma Bogusława Szwacza naprawy fundamentu i uzupełnienia ubytków betonowych. Dzieło Tihoméra Gyarmathyego ma odzyskać pierwotną kolorystykę, zostaną w nim też wymienione elementy konstrukcji (pionowe rury).

Celem programu "Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej" jest "podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, m.in. dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł".

Dofinansowania przyznano 16 wnioskującym instytucjom, cały program opiewa na kwotę 1,5 mln zł. W 11 przypadkach przyznano pieniądze w pełnej wnioskowanej kwocie, w tym Galerii EL. Na realizację projektu galeria otrzyma 145 tys. zł.

Zdjęcia przeznaczonych do renowacji form przestrzennych znajdziemy na stronie Galerii EL.

oprac. TB na podst. inf. Galerii EL
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Na złom z tymi szkaradami !!!! Jakie miasto takie rzeźby. ..
 • Dziwię się, że nie wzięli się za to złomiarze. Kawałek po kawałku.
 • Ja tam się na sztuce nie znam, ale te "dzieła sztuki"pasowałyby do filmu "nie lubię poniedziałków".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  9
  Ha ha ha(2021-07-15)
 • Co roku miasto pompuje ogromną kasę na te, ,sztuke"tabliczki, ławeczki, malowania piaskowania i tak w kółko.
 • "Nie lubię poniedziałku"oczywiście. .. Treblinki :-)ćwierćcalowe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  3
  Ha ha ha(2021-07-15)
 • @Urbanista - Urbanek co ci nie pasuje? Jesteś zwykłym malkontentem
 • Mnie osobiście wszystkie te formy bardzo się podobają, urozmaicają krajobraz, dodają jakiegoś uroku do wszechobecnego betonu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  8
  ggggggggg(2021-07-15)
 • Są brzydkie
 • brzydkie sa, sa takim zarodkiem gnicia w przestrzeni publicznej
 • Szkoda, że tą kwestię komentują kompletni profani. Ich wiedza o sztuce, a o wydarzeniu kulturalnym, które w formie kolejnych Bienalle doprowadziło do powstania form przestrzennych jest żadna. Praktycznie krytycy form przestrzennych nie mają pojęcia o tym, że to wydarzenie było wyzwaniem w sztuce i odbiło się echem na całym świecie. Oceniono je niezwykle wysoko i nadal to zjawisko często jest omawiane w zagranicznych publikacjach. No cóż komentarze na ten temat potwierdzają prawdę powiedzenia o Polakach : swego nie znacie, cudze chwalicie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  Arc I.K.(2021-07-15)
 • Są okropne do likwidacji, to żadna sztuka tylko komunistyczny wytwór -złom. Rażą w oczy masakra. zizi
 • Na codzień jeżdżąc a nawet chodząc po mieście nie zauważa się tych form. Nie tylko jednak dlatego że się opatrzyły. Wczoraj zatrzymałem się na chwilę na skrzyżowaniu Płk Dąbka i Piłsudskiego. Na górce po przekątnej z trudem dostrzegłem formę zwaną czasami Batmanem. Została pomalowana na siwo, przez co zupełnie stopiła się z otoczeniem. Nie wiem czy to dobre miejsce na ekspozycję jednej z ciekawszych form przestrzennych?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  BEZ ŚCIEM Proszę(2021-07-15)
Reklama