UWAGA!

Galeria EL to miejsce magiczne

 
Elbląg, Przy jubileuszowym torcie założyciel Galerii EL Gerard Kwiatkowski i Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga
Przy jubileuszowym torcie założyciel Galerii EL Gerard Kwiatkowski i Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga (fot. AD)

- Miejsce, które jest inspiracją dla artystów. Miejsce, które przyciąga kolejne pokolenia elblążan i turystów. Życzę, by Galeria EL, która zasłynęła w świecie dzięki Biennale Form Przestrzennych była nadal w formie – mówił podczas gali z okazji 50-lecia Galerii EL prezydent Elbląga Grzegorz Nowaczyk. Zobacz fotoreportaż.

Na początku lat 60. grupa zapaleńców – artystów i młodych inżynierów Zamechu - podniosła z ruin podominikański kościół i tchnęła w niego nowego ducha. Świątynia chrześcijańska stała się świątynią sztuki. Tu odbywały się wystawy, koncerty, tu rodziły się nowatorskie pomysł, m.in. Biennale Form Przestrzennych.
       W swojej historii Galeria EL miała lata tłuste i chude, ale od pięciu dekad niezmiennie chętnie goszczą w niej artyści z kraju i zza granicy, a także zaciekawieni mieszkańcy oraz turyści.
       W piątkowy (27 lipca) wieczór w Galerii EL odbyła się jubileuszowa gala. Gościem honorowym był oczywiście założyciel galerii Gerard Kwiatkowski. Przyjechali także uczestnicy pierwszego Biennale Form Przestrzennych m.in. Artur Brunsz (jego rzeźba stoi przy al. Tysiąclecia), Zbigniew Gostomski (autor rzeźby, która stoi przy Pl. Kazimierza Jagiellończyka). Wszyscy otrzymali pamiątkowe statuetki. Statuetki trafiły również do rąk współzałożyciela i pomysłodawcy nazwy „Galeria EL” Janusza Hankowskiego - fot. niżej, jednego z dyrektorów placówki Ryszarda Tomczyka oraz Jerzego Wojewskiego, który tworzył EL Klub Jazzu Tradycyjnego.
      

 


       Goście mogli obejrzeć także wyjątkową wystawę fotografii.
       - To jest jedna wystawa, którą zestawiliśmy z trzech materiałów – wyjaśnia Jarosław Denisiuk, dyrektor Centrum Sztuki Galeria EL. - Po pierwsze, zdjęcia z kolekcji prywatnej Bogdana Łopieńskiego, która „wypłynęła” kilka miesięcy temu. To fotografia dokumentacyjna, którą autor zrealizował w sierpniu 1965 r. podczas I Biennale Form Przestrzennych. Część tej kolekcji była prezentowana w warszawskiej Zachęcie na wystawie pn. „Ziemie podwójnie odzyskane”. U nas jest inny materiał, elblążanom całkowicie nieznany. To ciekawa kolekcja nie tylko ze względu na pierwotne usytuowanie form przestrzennych, ale i na kontekst miasta. Tło jest intrygujące, bohaterem są ludzie i formy przestrzenne – zaznacza Jarosław Denisiuk.
       Zdjęcia Łopieńskiego prezentowane są obok fotografii młodych.
       - Zestawiliśmy dokument z fotografią strukturalną – wyjaśnia dyrektor Galerii EL. - Zaprosiliśmy do współpracy facebookowy projekt Elbląskie Formy Przestrzenne w Fotografii Rafała Kotyły i Dominika Żyłowskiego. Dotychczas nikt nie patrzył na formy tak, jak oni. Ich zdjęcia są również na pocztówkach promujących formy przestrzenne i Elbląg.
       Na trzecią część wystawy składają się zdjęcia archiwalne Galerii EL obrazujące 50 lat jej istnienia.
       Jak urodziny to musiał być tort. Była także projekcja filmu dokumentalnego o działalności Galerii oraz koncert w wykonaniu Cezarego Duchnowskiego, kompozytora, pianisty i improwizatora w towarzystwie kwartetu smyczkowego Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.
       Natomiast po zmroku, na Dziedzińcu Galerii EL zasadzono pamiątkowy dąb.
       W niedzielę (29 lipca) Galeria EL otworzyła swoje podwoje dla mieszkańców. W ramach Dnia Otwartego można było obejrzeć m.in. wystawę fotografii w nawie głównej i prezbiterium.
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama