UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Grali tak energetycznie, że aż struna pękła

 
Elbląg, Grali tak energetycznie, że aż struna pękła
(fot. Michał Skroboszewski)

Zerwana struna, owacje na stojąco i długa kolejka po autografy – tak zakończył się pierwszy dzień IV Festiwalu Muzyka Polska na Żuławach, letniej inicjatywy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Zobacz fotoreportaż.

Kolejną edycję wydarzenia elbląscy kameraliści rozpoczęli w Krzyżanowie (Starym Polu), w parafii pw. św. Barbary, będącej najwierniejszym partnerem przedsięwzięcia. Tym razem muzykom towarzyszył zespół Vołosi, gwiazda polskiej sceny folkowej. Mieszkańcy Żuław i turyści mieli okazję wysłuchać wyjątkowego programu, który wypełniły kompozycje łączące muzykę klasyczną i żywiołowy folk.
       Tak było w Krzyżanowie – wykonawcy pod batutą Marka Mosia przedstawili wybór utworów z dwóch płyt Vołosów w specjalnie przygotowanych aranżacjach. Wobec tych porywających, błyskotliwych propozycji nie można było pozostać obojętnym. Natychmiastowe owacje na stojąco, dwa zawrotnie szybkie i energetyczne bisy oraz długa kolejka po autografy to jasne dowody na to, że tegoroczna propozycja EOK trafiła do serc słuchaczy, wśród których nie brakowało i turystów.
       Pani Bożena, która do Starego Pola przyjechała aż z Katowic i trafiła na koncert przypadkiem podczas rowerowej przejażdżki, nie kryła zachwytu. - Przy takiej muzyki aż chce się żyć i serce rośnie! Z zachwytem śledziłam cuda, które muzycy wyprawiali ze skrzypcami i zaangażowanie w grę całego ciała muzyków – i Vołosów, i orkiestry – mówiła po koncercie.  

  Elbląg, Grali tak energetycznie, że aż struna pękła
(fot. MS)


       Słuchacze z zapartym tchem i zaciekawieniem śledzili każdy zwrot wartkich melodii. Bardzo żywo reagowali na tanecznie utwory o wyraźnym rytmie, spontanicznie klaszcząc do taktu. A po wszystkim wychodzili z kościoła uśmiechnięciu i rozemocjonowani, podkreślając niezwykłą energię, emanującą ze sceny.
       Nie obyło się bez niespodzianki - zerwanej struny w altówce Jana Kaczmarzyka i to już w drugim bardzo energetycznym utworze. W trakcie nieplanowanej przerwy na montaż nowej struny publiczność mogła poszerzyć swą wiedzę muzyczną – maestro Moś i Krzysztof Lasoń wprowadzili słuchaczy w tajniki strojenia altówki, opowiedzieli o jej budowie i objaśnili jej funkcję w zespole. W międzyczasie na ratunek ruszył inny reprezentant Vołosów, skrzypek Stanisław Lasoń, dzięki któremu już po chwili niefortunny instrument w objęciach właściciela wrócił na scenę, co publiczność nagrodziła gorącymi brawami.
       W niedzielę muzycy zawitają do Pasłęka. Początek koncertu w kościele św. Bartłomieja o godzinie 19. Wstęp wolny.
      
       Kolejne koncerty
      
24.07.2017 r., poniedziałek, 19:00 – Elbląg, Katedra pw. św. Mikołaja
       25.07.2017 r., wtorek, 19:00 – Stegna, Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
      
       Sponsor Główny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Meble Wójcik
       Sponsorzy Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Metal Expert Sp. z o.o. ; Sp. J., Toyota Knedler
       Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin
       Partnerzy: Gmina Stare Pole, Gmina Pasłęk, Gmina Stegna, GOKiS Stare Pole, GOK Stegna, Pasłęcki Ośrodek Kultury
       Zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego
       Wydarzenie dofinansowane z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

      


       Patronem medialnym festiwalu jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
red.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama