UWAGA!

Grudzień 1970

2006-12-10
Aktualizowany 2006-12-14 00:49

14 grudnia Biblioteka Elbląska zaprasza na promocję książki Henryka Kuli „Grudzień 1970. Oficjalny i rzeczywisty”. Początek o godz. 16, wstęp wolny.

Książka Henryka Mieczysława Kuli zaprzecza tezie, jakoby wydarzenia w grudniu 1970 roku były jedynie spontanicznym protestem spowodowanym niezadowoleniem społeczeństwa z pogarszających się warunków życia. W oparciu o istniejące dokumenty źródłowe autor dowodzi, że wydarzenia te stanowiły rezultat zaprogramowanej i z konsekwencją realizowanej przez służby specjalne oraz działaczy politycznych skupionych wokół Mieczysława Moczara „operacji grudniowej”, mającej odsunąć od władzy Władysława Gomułkę i jego ekipę. Operacja ta powiodła się tylko częściowo: Gomułka ustąpił, lecz fotel pierwszego sekretarza KC PZPR zajął Edward Gierek, a nie Moczar.
     
     ***
     
     Henryk Mieczysław Kula - doktor nauk humanistycznych, historyk i politolog, specjalizujący się w historii najnowszej i historii ochrony granic. Długoletni badacz wydarzeń w grudniu 1970 roku, współinicjator i współautor pierwszego oficjalnie opublikowanego w Gdańsku w 1989 roku opracowania „Grudzień 1970. Przebieg wydarzeń na Wybrzeżu Gdańskim”. Wspólnie z Tadeuszem Górskim opublikował książkę „Gdańsk - Gdynia - Elbląg 70. Wydarzenia grudniowe w świetle dokumentów urzędowych (Gdańsk 1990)”. W 2000 roku wydał książkę „Dwa oblicza grudnia 1970”. Henryk Kula jest autorem wielu - kontrowersyjnych w stosunku do oficjalnej wersji Grudnia 1970 - okolicznościowych referatów i artykułów prasowych.
     
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama