UWAGA!

Gryfy po latach już w niedzielę

 
Elbląg, Gryfy w 1965 roku w Elblągu,
Gryfy w 1965 roku w Elblągu, fot. nadesłana

Już w najbliższą niedzielę (29 lipca) Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaprasza do Bażantarni na V koncert XXI Letniego Salonu Muzycznego Bażantarnia 2018. Tym razem organizatorzy chcą przypomnieć, zwłaszcza starszym mieszkańcom miasta, zespół i muzykę ich młodości.

Zespól muzyczny „Gryfy” powstał na początku kwietnia 1964 roku. Patronat nad nim objęło Zrzeszenie Studentów Polskich przy UMK w Toruniu. Zespół w tymże roku wystąpił m.in. w Wałczu, Inowrocławiu oraz w elbląskim „Zamechu”. Był zespołem klubowym toruńskiej „Od Nowy” grał również na balach i koncertował w toruńskim Dworze Artusa. Występował m.in. z zespołem „Niebiesko-Czarni”. W 1965 roku zespół został zaproszony do Elbląga przez znanego elbląskiego animatora muzycznego Stanisława Cejrowskiego do występów w imprezie pod nazwą „Non-Stop” i grali w klubie ZKS Olimpia przy ul. Kotwiczej. Zagrali też gościnnie w sali widowiskowej Zamechu w ramach III Wojewódzkiego Turnieju Młodzieżowych Zespołów Rozrywkowych. Wystąpili również w okolicznych miejscowościach m.in. w Krynicy Morskiej, Tolkmicku. Zespół istniał do końca 1966 roku występując w klubach studenckich w całej Polsce, m.in. w warszawskiej „Stodole” czy też klubie SGPiS „Jajko”. Nie wszyscy muzycy dotrwali do dziś a po reaktywacji w zespole grają dwie osoby z pierwszego składu „Gryfów”: Roman Krawczyk i Leszek Sochan. Po 53 latach wystąpią w Elblągu w składzie: Krzysztof Czarniecki - gitara prowadząca, Leszek Sochan - gitara basowa, Jerzy Górski - gitara rytmiczna, Roman Krawczyk-perkusja.

  Elbląg, I współcześnie
I współcześnie


       Organizatorem koncertu jest Elbląskie Towarzystwo Kulturalne Tradycyjnie już koncertom towarzyszą konkursy. Będzie też możliwość pogrania przed koncertem w gry planszowe a przewodnikiem, instruktorem po grach będą animatorzy z „Planszówkarni”. Początek tradycyjnie o godz. 17 zapraszamy do muszli koncertowej w Bażantarni.
       Projekt realizujemy przy współudziale finansowym Samorządu Miasta Elbląg a tegorocznymi partnerami są: Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu, Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu, Fundacja MMusic (Holandia), PTTK Oddział Ziemia Elbląska.


       Patronem medialnym wydarzenia jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Teresa Wojcinowicz, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama