UWAGA!

„Historia Biblii i rozwoju piśmiennictwa” na wystawie w bibliotece

 Elbląg, „Historia Biblii i rozwoju piśmiennictwa” na wystawie w bibliotece

Kolejnym z wydarzeń zaplanowanych na Dni Elbląga w Bibliotece Elbląskiej jest wystawa „Historia Biblii i rozwoju piśmiennictwa”, prezentująca historię powstania Pisma Świętego. Składają się na nią m.in. reprinty pierwszych wydań Biblii, pochodzące ze zbiorów prywatnych. Będzie można ją obejrzeć 24 i 25 czerwca, w godz. 10-18.

Wystawa zapoznaje z historią powstania Biblii i rozwoju piśmiennictwa. Jest opowieścią obrazującą 1500 lat historii powstania jednej tylko książki – Pisma Świętego. Kolejne 2000 lat to historia powstawania przekładów Pisma Świętego na języki narodowe. 3500 lat opowiedziane na jednej wystawie. Zwiedzający będą mogli przyjrzeć się słowom zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych, papirusie i pergaminach. Zobaczą pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura. Faksymile i reprinty pierwszych wydań w języku angielskim, niemieckim, polskim, po grecku, po łacinie i hebrajsku.

Celem wystawy jest poszerzenie wiedzy na temat historii powstawania tej niezwykłej księgi oraz rozwoju piśmiennictwa. Całość zbiorów pochodzi od prywatnych fundatorów, którzy dostarczają swoje faksymile i reprinty dla celów edukacyjnych niekomercyjnych. Wystawa odwiedza muzea, placówki szkolne, domy dziecka oraz domy kultury na terenie całego kraju.

Nad całością wystawy czuwać będzie jej kustosz i organizator Michał Dutkowski.

Aleksandra Buła, dział komunikacji społecznej, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Tak się składa, że jest wiele dokumentów biblijnych, zwanych nawet ewangeliami, które nie są udostępniane publicznie, gdyż nie pospólstwo ma decydować o ich wartości i przydatności dla poznania. Dla przykładu: posiadane przeze mnie biblia dla protestantów różni się swymi tekstami w Starym Testamencie, od biblii katolickiej. Dostępne, niekiedy, żydowskie Księgi Mojżeszowe, także nie są spójne z wcześniej wymienionymi. Cóż począć, gdy jeszcze islam wprowadza do swej religii Archaniołów i Jezusa? Ta wystawa zapewne wszystkiego nie wyjaśni, szczególnie, jeżeli będzie tendencyjnie ukazywana. Niemniej jednak, popieram takie wystawy i ich poznawanie. Hashtagi: #Roman
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    RomanR(2023-06-24)
Reklama