UWAGA!

Instrukcja produkcji nazisty

 Elbląg, Radosław Kubus (zl ewej) i dr Jan Daniluk rozmawiali o ksiażce "Jak wychować nazistę"
Radosław Kubus (zl ewej) i dr Jan Daniluk rozmawiali o ksiażce "Jak wychować nazistę" (fot. Michał Skroboszewski)

Niemal każde państwo totalitarne chce wychować swojego człowieka – fanatyka, który nie zawaha się oddać wszystkiego za to państwo. Jak to robiono w III Rzeszy – opisuje Gregor Ziemer w książce „Jak wychować nazistę?”. Książka została niedawno wydana w języku polskim. Wczoraj (13 października) w Bibliotece Elbląskiej rozmawiali o niej Radosław Kubus i dr Jan Daniluk.

Przed II wojną światową Gregor Ziemer był dyrektorem Szkoły Amerykańskiej w Berlinie. Pewne wydarzenie (jakie, o tym w książce) powoduje, że chce od wewnątrz poznać system oświaty w hitlerowskich Niemczech. - Za łapówkę załatwia sobie możliwość wejścia do miejsc, gdzie nawet Niemcy mieli utrudniony dostęp – wyjaśnia dr Jan Daniluk, historyk, badacz dziejów Gdańska i Sopotu w XIX i XX w,

Co zobaczył, to opisał w wydanej w 1941 r. książce „Education for Death”. W języku polskim pozycja ukazała się dopiero w tym roku pt. chwytliwym tytułem „Jak wychować nazistę?”. Wczorajsze spotkanie w Bibliotece Elbląskiej z Janem Danilukiem poświęcone było dyskusji o książce. - To jest reportaż. Nie wiem, na ile się Państwo ze mną zgodzą , najbardziej poczytne książki, które dotyczą historii, w 9 na 10 przypadków to są reportaże historyczne, a nie monografie – mówił dr Jan Daniluk.

Gregor Ziemer rozmawiał z przyszłymi matkami, obserwował lekcje w szkołach, proces formowania fanatycznego nazisty – Począwszy od żłobków, przedszkoli, szkoły podstawowe, szkoły średnie różnego rodzaju, placówki medyczne do uniwersytetów. Wszystkie placówki, które były trybikami w tej wielkiej maszynie – mówi historyk. - Był jedną z pierwszych osób, które bezpośrednio miały okazję i przejrzeć ten system na przestrzeni pewnego czasu w różnych ośrodkach, będą jednocześnie człowiekiem z zewnątrz.

Kolejne rozdziały książki przedstawiają kolejne etapy "produkcji" człowieka, który nie miał mieć żadnych wątpliwości, że warto zginąć za Rzeszę i fuhrera. - Wśród relacji żołnierzy alianckich walczących na froncie zachodnim z dywizją Hitlerjugend [Dywizja Pancerna SS powstała w 1943 r. na bazie aktywistów Hitlerjugend – przyp. SM] pojawiają się informacje o walce z fanatycznymi żołnierzami – zwraca uwagę historyk.

Dziećmi w III Rzeszy państwo interesowało się jeszcze przed ich poczęciem. Ale co zwraca uwagę, w książce większą uwagę zwraca się ku płci męskiej. - Wynika to z tego, że dziewczynki i kobiety były przygotowane do roli rodzicielek i strażniczek domowego ogniska. Takie podejście zemściło się w czasie wojny, kiedy okazało się, że jeńcami wojennymi i robotnikami przymusowymi nie da się zastąpić mężczyzn, którzy poszli na front – mówił historyk.

Z historycznego punktu widzenia, ciekawym epizodem poruszonym na spotkaniu w dyskusji była kwestia znajdującej się w Sztumie szkoła Napola. Nationalpolitische Erziehungsanstalten – Narodowo-Polityczne Zakłady Wychowawcze były szkołami średnimi z internatami przeznaczonymi dla chłopców. Miały „produkować” fanatycznych nazistów. W naszym regionie tego typu szkoła funkcjonowała w Sztumie. - Specjalne ośrodki narodowo – polityczne dla dzieci od 10 do 18 roku życia. To były najbardziej charakterystyczne placówki, stworzone zupełnie od podstaw właśnie w celu wykreowania nowego obywatela III Rzeszy – mówił Jan Daniluk.

Na ile taka edukacja okazała się trwała? Trzeba wziąć pod uwagę, że inaczej niż w krajach totalitarnych, które funkcjonowały dłużej, w III Rzeszy stosunkowo mało roczników przeszło przez pełen cykl edukacyjny. A w 1945 r. ich system wartości runął. - Został nakręcony film, w którym ludzie, którzy przeszli przez szkoły Napola, przeżyli wojnę, dożyli do XXI w. I zdają relację. Z filmu wynika, że się otrząsnęli... Ale jako historyk będę wredny... ci zgodzili się wystąpić przed kamerami. A ilu było takich, którzy się nie zgodzili? - kończy gdański historyk.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • To ja już wiem kto się za chwilę "odpali".
 • Bąkiewicz i jego naziole dalej kontynuują tradycje nazizmu. .. .
 • Coś czuję że to będzie pozycja obowiązkowa NSDAPis. czarnek już próbuje niszczyć polskie dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  26
  System(2021-10-14)
 • Poczytajcie sobie kim jest homo-sovieticus i ile ma wspólnego z dzisiejszymi +40 latkami. Wyjaśni to Wam fenomen PiS w rym kraju i co ludzie maja w głowach, że głosują za socjalizmem.
 • W piSS to będzie absolutny "must have". Oni stosują wiele wzorców nazistowskich. Moze nawet beda rozdawac miliiony egzeplarzy dla nowożeńców jak kiedys czyniono w niemczech z "mein kampf "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  26
  Taka sytuacja(2021-10-14)
 • No to już rozumiem postawę pewnego znanego gościa: alles fuer deutsche. .. .
 • @ftyrtrrt - Po latach przerwy zacząłem oglądać wiadomości aby na własne oczy zobaczyć powtorkę z Goebbelsa. Tam codziennie straszą tuskiem i codziennie "puszczają "te same nagrania m. in. pięść Tuska. Choć podobno głupich nie sieją to widać ziarno nienawiści tvp pada na podatny grunt. Jestes najlepszym dowodem na to ze głupotę jednak można rozsiewac bardziej niż covid. Zapewne jestes tez katolikiem który nienawidzi całym sobą wszystkich ludzi o odmiennych pogladach czy światopoglądzie
 • Obowiązkowa pozycja dla nieświadomych wyznawców PO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  26
  18
  PO Komunistyczne Odrodzenie(2021-10-14)
 • @Htcjtcjcy - Nie trzeba oglądać wiadomości. Wystarczy popatrzeć na postawę człowieka. Co robił gdy był w Brukseli, co robi teraz. Podobnie "elita"władz Gdańska. I wyjątkowa antypolskość w POKO. A wiadomości to po prostu od czasu do czasu pokazują bo w innych, "wolnych"mediach tego nie zobaczysz.
 • @ftyrtrrt - Niemcy to są w TvPis czyli metody szczucia i klamstwa za publiczne pieniądze. Nie ma tam nic z demokracji. Awaria systemu do glosowania w Sejmie wczoraj to przyklad autorytaryzmu po szantażu Bielana bez wiekszosci Bortniczuk z Mejza zostaną ministrami po czym awarii już nie ma i wuc ma większość. .. Co to ma być???? Kolejna reasumpcja. Gnicie państwa prawa.
 • Wolałes Sienkiewiczowskie: "państwo polskie istnieje teoretycznie, praktycznie nie istnieje". - Polskie Inwestycje Rozwojowe to "ch. ., dupa i kamieni kupa. Tego nie ma". A Polacy mają w du. .e Orliki i autostrady, którymi bez przerwy chwali się Platforma. To tylko fragment. Ale ciebie dopad chyba syndrom pamieci zlotej rybki.
 • Ciekawe, . .. warto byłoby przeprowadzić badania i wydać publikację pt "Jak wychowadź lewaka. .. pyskatego, nieroba, darmozjada", to mógłby być bestseller
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  13
  Yuokn(2021-10-14)