UWAGA!

Jacek Kleyff i goście

 
Elbląg, Jacek Kleyff – pieśniarz, poeta i kompozytor,
Jacek Kleyff – pieśniarz, poeta i kompozytor, fot. nałeslana

Podczas 11. Letnich Ogrodów POLITYKI wystąpi Jacek Kleyff – pieśniarz, poeta i kompozytor, współtwórca słynnego kabaretu Salon Niezależnych, a razem z nim na scenie pojawią się zaproszeni przez niego muzycy (m.in. Mikołaj Trzaska i Tomasz Jaśkiewicz). Koncert odbędzie się pierwszego dnia Festiwalu - w środę 4 czerwca, w Sali „U św. Ducha” Biblioteki Elbląskiej, godz. 20.30. Serdecznie zapraszamy!

Jacek Kleyff – polski bard, poeta, kompozytor i malarz. Pod koniec lat 60-tych wspólnie z przyjaciółmi: Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (potem zastąpionym przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny kabaret Salon Niezależnych, który zdobywał liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach (trzykrotnie wygrali Festiwal Fama). Z powodu politycznego wydźwięku utworów grupa była szykanowana przez ówczesne władze. W latach 80-tych przeniósł się na wieś pod Lublinem, gdzie powstał zalążek Orkiestry Na Zdrowie (w skrócie ONZ), ukształtowanej ostatecznie parę lat później. Na Przystanku Woodstock w 1995 roku grupa otrzymała główną nagrodę publiczności, tzw. Złotego Bączka. Najbardziej znane piosenki w wykonaniu artysty to chociażby „Telewizja” (1972) czy „Huśtawki” (1973). Po utwory Jacka Kleyffa wielokrotnie sięgali inni artyści: Kuba Sienkiewicza i Elektryczne Gitary, Ewa Błaszczyk, Maryla Rodowicz i zespół Akurat.
       Muzyka grana przez Jacka Kleyffa to kompilacja reggae, rocka, muzyki etnicznej oraz folku. „Znalezienie”, to pierwszy od 14 lat solowy album Jacka Kleyffa, zawierający utwory znane szerszej publiczności z poprzednich płyt, jak i zupełnie nowe kompozycje.
       Podczas koncertu w Bibliotece Elbląskiej na scenie z artystą wystąpią m.in. Mikołaj Trzaska – saksofonista i klarnecista, znany z zespołów takich jak Miłość, Łoskot, NRD i inne, a także Tomasz Jaśkiewicz – wieloletni gitarzysta Czesława Niemena.

  Elbląg, Podczas koncertu w Bibliotece Elbląskiej na scenie z artystą wystąpi m.in. Mikołaj Trzaska,
Podczas koncertu w Bibliotece Elbląskiej na scenie z artystą wystąpi m.in. Mikołaj Trzaska, fot. nałeslana


      
       Bilety na koncert w cenie 25 zł są do nabycia w Bibliotece Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7.
      
       PROGRAM:
       Dzień pierwszy – 4 czerwca (środa)
       Spektakl plenerowy pt. „Pielgrzymka” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów – godz. 17.15, ulica Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim)
       Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
       „Co wolność dała kulturze?” – prowadzenie: red. Mirosław Pęczak
       uczestnicy: Jacek Kleyff, Michał Tarkowski, Roman Kurkiewicz
       Koncert: Jacek Kleyff i goście – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
      
       Dzień drugi – 5 czerwca (czwartek)
       Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
       „Nowy alfabet mafii – 20 lat po narodzinach” – prowadzenie: Piotr Pytlakowski
       uczestnicy: Lucyna Biej, Leszek Kardaszyński, Ewa Ornacka
       Koncert: Waglewski, Fisz, Emade z nową płytą „Matka, Syn, Bóg” – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
      
       Dzień trzeci – 6 czerwca (piątek)
       Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
       „Budy ułudy. O romansach architektury z historią” – prowadzenie: Piotr Sarzyński
       uczestnicy: Filip Springer i dr Jacek Friedrich
       Spektakl plenerowy pt. „Kucharz na ostro” w wykonaniu wrocławskiego Teatru Formy – godz. 19.30, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
       Koncert: Pablopavo i Ludziki z nową płytą „POLOR” – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
      
       Dzień czwarty – 7 czerwca (sobota)
       Rodzinne warsztaty architektoniczne – godz. 10.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
       Panel dyskusyjny – godz. 18.00, dziedziniec Biblioteki Elbląskiej
       „Opis obyczajów czasów polskiej transformacji”” – prowadzenie: red. Zdzisław Pietrasik
       uczestnicy: prof. Beata Łaciak, prof. Tomasz Szlendak, Bartek Chaciński
       Koncert: Elbląska Orkiestra Kameralna, TWOGether Duo, Marcin Masecki – godz. 20.30, Sala „U św. Ducha”
       Spektakl plenerowy pt. „Ulro” w wykonaniu gdańskiego Teatru Snów – godz. 22.30, ul. Stary Rynek (przed Ratuszem Staromiejskim)
      

Patronem medialnym Festiwalu Letnie Ogrody POLITYKI jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl

      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Starocie. Marudzenie. Skamielina.
 • klo a może byś wolał kobietę z brodą?
 • Co wolność dała kulturze ? Nim odpowie na to pytanie p. Pęczak, to ja powiem pierwszy nic. Kompletnie nic. Mimo, że otworzono drzwi lub jak, kto woli wrota do wolności czyli, pełnej swobody wypowiedzenia się nic się nie wydarzyło. A już na pewno przez otwarte na oścież wrota nie przeciskały się tłumy Tych, co to niby tworzą i karmią naród kulturą szeroko pojętą. To co miało znamionować kulturę uciśnioną i jakoby tłamszoną przez siepaczy starego systemu, okazało się substancją nieistniejącą. Z klatki, co to miała niby więzić i zamykać tam uwiezionych ludzi o ponadprzeciętnych zdolnościach i talentach po jej otwarciu nikt nie wyfrunął, a podobno nie była pusta. I nie zatrzepotał talentem zadziwiając zebranych w koło klatki. Ciekawych i nastawionych na odbiór wszystkiego, co mogłoby zwiastować rzeczy wielkie i nowe. Gdzie jest to wszystko, co miało zaskoczyć i zadziwić. Zachwycić i wprowadzić w stan uniesienia, bo nowe i odkrywcze. Gdzie te książki, filmy i wspaniałe sztuki teatralne. Cóż to ? Wolność udusiła Wenę, okradła natchnienie ? Przecież Wolność nie może być bezpłodna, bo to rodzicielka. Czy może ludzie, co mają stworzyć Kulturę przez duże K jeszcze się nie urodzili. Zatem poczekamy, nucąc sobie melodię z reklamy oleju z pierwszego tłoczenia : My Słowianie. I nucąc tylko utwierdzimy się w przekonaniu, że świat Nas nie rozumie. Bo jest głupi. A My, a my Nie.
 • Oj, malkontenci. Ale na szczęście tacy nie chodzą na " Ogrody" . To jedna z nielicznych imprez w tym mieście, gdzie nie widać " elblongów" . Cały rok na to czekamy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  7
  wituss(2014-05-13)
 • pan Jacek nie będzie w elblągowie dobrze czytany bo znacząco dał się we znaki komuchom a to owoc zakazany w tej obłasti
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  7
  MiejscowyAborygen(2014-05-13)
 • woałbym kobiete pod moją brodą
 • Dygresja Aborygena Zamiejscowego na temat Pana Jacka - świadczy dobitnie o jego / Aborygena/ ostatecznym wyjałowieniu intelektualnym !!!!
 • Chcemy usłyszeć Dyrektora Biblioteki grającego, na Rożku Angielskim, kantatę Vito Massaliniego - " Jak skutecznie służyć wielu Panom " .
 • Malkontenci czystej wody są jeszcze całkiem znosi, w przeciwieństwie do malkontentów pozujących i mieniących się jako znawcy np. " Ogrodów " Ogrodów nieco już zachwaszczonych i zaniedbanych. Ale, za to z szyldem - Ze Warszawy. Ja osobiście lubię ogrody typu " angielskiego" , bo są różnorodne i jako żywo przypominają kwiecistą łąkę. Kwiatki " warszawskie" są nijakie i ciągle tego samego rodzaju, a na dodatek kolory maja wyblakłe. W moim mieście na rynku są takie na pęczki. A może nawet trochę ładniejsze. Zresztą ja nie lubię chodzić po cudzych ogrodach. Mam swój. Elbląski.
 • Panie Jacku, Elbląg wita i cieszy się z wizyty ostatniego i prawdziwego Indianera. Ostatniego Mohikanina polskiego Salonu Niezależnych. Proszę się nie obrażać, ale w moich słowach jest podziw i smutek, że ludzie Pańskiego pokroju z salonu trafili do saloonu. Gdzie nijaki Pietrasik i Pęczak mają się za szeryfów. To miasto schodzi na psy.
Reklama