UWAGA!

Jak zatrzymać turystów w Elblągu?

Elbląg, Jak zatrzymać turystów w Elblągu?

30 stycznia i 1 lutego odbyła się w Elblągu trzecia konferencja robocza z udziałem liderów i partnerów biorących udział w unijnym projekcie LAGOMAR. Zorganizowało ją Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu.

„LAGOMAR - naturalne i kulturalne dziedzictwo południowego Morza Bałtyckiego - wyzwania i perspektywy rozwoju regionalnego” to projekt realizowany w ramach Inicjatywy Wspólnotowej INTERREG IIIB - Region Morza Bałtyckiego. Liderem projektu jest Uniwersytet w Rostocku, a partnerami gminy, muzea i organizacje z czterech krajów: Niemiec, Litwy, Rosji i Polski, skupione wokół trzech Zalewów: Szczecińskiego, Wiślanego i Kurońskiego.
     Motyw przewodni projektu brzmi: „Klucz do przeszłości - kluczem do przyszłości”, a wiąże się to z głównym celem działań LAGOMAR, którym jest podniesienie atrakcyjności terenów położonych w obrębie trzech bałtyckich zalewów.
     Polskie zadania realizowane w ramach projektu LAGOMAR obejmują m.in. budowę repliki średniowiecznego statku, remont infrastruktury budynków Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich, uruchomienie warsztatu szkutniczego i stworzenie wystawy międzynarodowej ukazującej różnorodność kulturową terenów zalewowych, ale także wspólne cechy dziedzictwa.
     Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, organizator konferencji, jest odpowiedzialne w projekcie za prace inwentarzowe w regionie Zalewu Wiślanego, stworzenie katalogu stanowisk archeologicznych, zarówno na podstawie kwerend archiwalnych, jak również prac w terenie, organizację wystaw dotyczących dziedzictwa kulturowego Zalewu Wiślanego, rekonstrukcję i prezentację tradycyjnych warsztatów (np. bursztyniarskiego).
     W ramach projektu LAGOMAR elbląskie Muzeum przygotowało dwie najnowsze wystawy stałe: „Truso - nadmorskie emporium” oraz otwartą ostatnio „Historię gocką”. W przygotowaniu jest już trzecia z zaplanowanych w projekcie wystaw zawierająca zabytki pochodzące z badań archeologicznych prowadzonych na elbląskim Starym Mieście.
     Na konferencji po raz pierwszy zaprezentowano wstępną wersję internetowej bazy danych oraz wirtualnych map dotyczących trzech zalewów, które będą służyć pomocą organizacjom, agencjom turystycznym i turystom przy wyborze miejsc wartych zwiedzenia oraz umożliwić zapoznanie się poprzez Internet z najciekawszymi zabytkami znalezionymi na obszarze projektu. Przewidywane uruchomienie strony internetowej planowane jest na drugie półrocze tego roku.
     Interesująca dyskusja dotyczyła strategii turystycznych, a większa jej część - elbląskiego Muzeum oraz podejmowanych przez nie wysiłków odnośnie zmiany postrzegania tejże instytucji i jej promocji czy też zatrzymania turystów w Elblągu. Prezentacja osiągnięć Muzeum oraz planów na najbliższe miesiące spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem.
     Kolejna konferencja odbędzie się w połowie roku w Torgelow/Ukranenland (Niemcy), a jej tematem przewodnim będzie morze i łodzie - inwentaryzacja wraków, budowa rekonstrukcji kogi oraz kwestie morskiego dziedzictwa kulturowego trzech regionów.
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Czy zdięcie zrobiono w czasie przerwy w konferencji i kto finasuje to przedsięwzięcie, czy muzea mają tyle kasy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ciekawy(2007-02-02)
 • Moi mili otwórzcie oczy 17 osób na Sali ! Oni maja podejmować decyzję ? Muzeum Archeologiczne wraz ze swoim liderem od 25 lat zabiega o powstanie repliki „Osady Truso „ i co , a no nico nie wychodzi ! A dlaczego może pora zmienić lidera ? Związek Gmin Nadzalewowych nie wiedział o budowie mostu na Skarpawie ? To o jakiej współpracy międzynarodowej tu mowa ? Jaki był koszt tej konferencji a kto płacił no kto ? Pewnie też nie wiedza ,że w Piaskach jak i na całej Mierzei ludzie wykopują na własną rękę cudeńka i płuczą Bursztyn ? Jak zatrzymać ? A no prosto przede wszystkim muszą oni do nas dojechać a więc drogi . Następnie zwykłe kible (czytaj WC) no i bezpieczeństwo ! A najważniejsze to czyste plaże i woda w Zalewie Wiślanym bez żadnego przekopu oczywiście ! Port owszem ale lotniczy!( Czytaj awionetki) Szkoda ,że nie poinformowani byli mieszkańcy wcześnie o konferencji !!!!
 • "Prezentacja osiągnięć (el)Muzeum oraz planów na najbliższe miesiące spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem"*_* braw@_@ ..czy można poznać szczegóły "strategii turystycznej oraz podejmowanych wysiłków odnośnie zmiany postrzegania tejże instytucji i jej promocji, czy też zatrzymania turystów w Elblągu"?
 • Następna konferencja napewno będzie bardzo ciekawa, bo turystyczna . Ciekawe kto zapłaci za wycieczkę?,odpowiedz: podatnicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rencista(2007-02-02)
 • No właśnie, garść szczegółów by się zdała. Wiele ciekawych aspektów promocji regionu. Nie widzę tu udziału władz samorządowych (oczywiście wybranych przedstawicieli). Spotkał się z pozytywnym przyjęciem? A kogóż to, jeśli wolno spytać - bo to istotna informacja. Jak w Polowie lat 90 proponowałem takie bazy informatyczne wszystkim okolicznym samorządom – to stukali się znacząco w czoło.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-02-02)
 • WojŁawrynowicz Anonimie plaże,WC i drogi są na całym polskim wybrzeżu. Tym turystów nie ściągniesz. Region elbląski jest jednym z najatrakcyjniejszych regionów turystycznych. Historia mogłaby być jednym z najmocniejszych kol. zamachowych turystyki regionu,a co za tym idzie rozwoju gospodarczego regionu. Motywy Gotów i wpływów rzymskich (Pruszcz Gdański faktoria rzymska)Prusowie, Wikingowie(Wolin,Biskupin)święty Wojciech(Licheń,Czestochowqa, Święta Lipka) Krzyżacy, (Grunwald, Malbork,Gniew)Piekarczyk,Hanza, Kopernik(Toruń),Szekspir(Gdańsk buduje teatr szekspirowski), Kazimierz Jagiellończyk, wojny szwedzkie(Gniew), bitwa na Zalewie Wiślanym, łodzie wikingów,koga elbląska i mnóstwo innych. Wspaniale zbiory Elbląskiego Muzeum. To wszystko mogłoby być w ofercie turystycznej + Mierzeja,Zalew Wiślany,Wzniesienie Elbląskie, Żuławy, Jezioro Drezno, Kanał Elbląski. To wszystko teoria. No może prawie wszystko. A szkoda. bo to by był rozwój regionu i dobrze płatne miejsca pracy. W nawiasach podąłem sztandarowe przykłady z Polski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-02-02)
 • Łunia piniondze daaa i.. po zapoznaniu się z 'inwentaryzacją wraków' i zgłębieniu 'kwestii morskiego dziedzictwa kulturowego trzech regionów', zaprezentujemy osiągnięcia, które spotkają się z b.pozytywnym przyjęciem, więc znów zadamy tytułowe pytanie, a kolejne spotkanie odbędzie się.. AM ~ od tamtych lat nastąpiła zmiana - w czoło już się nie stukają..
 • Szanowny Panie W. Ławrynowicz więcej powagi ! Na brak turystów to nasz region nie narzeka Frekwencja latem jest oszałamiająca ! Nie stał Pan nigdy w korku wracając ze Stegny, Kątów Rybackich czy Krynicy Morskie ? Czy prawdą jest , że gmina Krynica Morska jest najbogatszą gminą w Polsce ? Plaże szanowny Panie są w opłakanym stanie tak jak i woda Zalewu Wiślanego. Patrz zakaz.tur-info.pl . 1 grudnia odbyło się Forum Turystyki w Olsztynie kto był no kto Panie Ławrynowicz ? Potrzebne są czyste i logiczne zasady a przede wszystkim rozsądni urzędnicy , którzy nie będą przeszkadzać przedsiębiorczym obywatelom. Nie chcemy chyba sztucznych tworów nie przynoszących dochodów! Miejsca pracy to jedno a zysk z inwestycji to drugie .Budować i tworzyć aby tylko coś robić bo unia da pieniądze jak długo ? Elbląg potrzebuje inwestorów !! A na przekop pieniędzy nie dadzą i wówczas wielu bankrutów politycznych będziemy mieli w Elblągu! Prawda?
 • Bardzo nam miło, iż temat poruszył interesującą dyskusję. Tytuł niestety został zmieniony przez redakcję i jest niezbyt adekwatny do artykułu. Zadaniem tego projektu nie jest "zatrzymanie turystów". Zapraszam do zapoznania się z projektem LAGOMAR na stronach internetowych elbląskiego muzeum, cmm i na stronie samego projektu. Konferencja (robocza/sprawozdawcza) miała charakter zamknięty, wziąć w niej udział mogli tylko przedstawiciele instytucji biorących udział w projekcie (ok. 30 os.) Faktem jest to, iż partnerzy zagraniczni podkreślają brak odpowiedniej infrastruktury, ale to nie zależy od Muzeum, ale od samych mieszkańców, przedsiębiorców i władz lokalnych. Odnośnie promocji-w miarę skromnych środków jakimi dysponuje nasza instytucja robimy bardzo wiele, ale jesteśmy, przykro to stwierdzić, bardziej doceniani poza własnym regionem. Festiwal Nauki,Warszawa,Toruń,Malbork- to tylko przykłady z zaproszeń jakie otrzymało już w tym roku nasze Muzeum (Dział Edukacji i Promocji) aby promować dziedzictwo kulturowe, naukę i edukację (no i w miarę możliwości miasto) Prosimy porównać sobie inne podobne wielkością i budżetem muzea i ich działalność z naszym elbląskim. Zapraszamy 9.II na otwarcie kolejnej wystawy "80 lat archeologii lotniczej w Polsce" i do zwiedzania aktualnych wystaw w Muzeum. Niestety trzeba przyznać, iż mamy o wiele więcej zwiedzających spoza miasta...i wielu elblążan niestety nadal nie wie nic o Muzeum - cały czas staramy się oczywiście to zmienić :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Piotr Adamczyk(2007-02-02)
 • rwelu drogi, wszak to konferencja "robocza", więc ostatnia to rzecz, by odpowiadała na jakiekolwiek pytanie; samosię odbywa, chwali, nagradza i wytycza nowe cele; taka ich realprogramowowykonawczauntegralna mutti
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  szaryelCzylinemo(2007-02-02)
 • WojŁawrynowicz Rencisto następny wyjazd do Torgelow/Ukranenland (Niemcy)gdybym miał pieniądze to sam bym sfinansował,ale nie zabierałbym tam ludzi z muzeum tylko naszych samorządowcow. Bo zobaczyli, co można zrobić z historią. Torgelow ma dużo mniej ciekawą historie.A mają tam skansen wsi słowiańskiej z X wieku + 3 łodzie i szkutnie, skansen z XIII wieku i skansen techniki XIX wieku i przez cały rok odbywają się tam, rożne imprezy związane z historią. Na spotkaniu w Elblągu był przewodnik z Torgelow, który mówi doskonale po polsku, bo codziennie oprowadza turystów z Polski ( przeciętnie około 100 dziennie). My mamy wielkie możliwości, a o Truso się mówi od 23 lat Znów się powtarzam. Z polskiego podwórka Biskupin - festyn archeologiczny - 9 dni sprzedano 90 tysięcy biletów po 10 i 8 zł, Festiwal Wikingów – Wolin - 3 dni 30 tysięcy biletów. A ci, co kupują bilety, jedzą, bawią się, kupują pamiątki, parkują samochody i autobusy,często nocują jednym słowem zostawiają pieniądze. Czy nas stać by zrezygnować z takich możliwości zarabiania? TRZEBA ZBUDOWAĆ TRUSO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-02-02)
 • WojŁawrynowicz Anonimie.A ilu tych turystów zostawia pieniądze w Elblągu. Dlaczego nie ma systemu połączeń? Parking w Tolkmicku –regularne promy do Krynicy i z powrotem. Co do forum w Olsztynie, nie byłem, bo o nim nie wiedziałem. Ja jestem tylko pasjonatem historii i rozwoju turystyki. I jeszcze jedno. Przeczytajcie komentarz Piotra Adamczyka. Wielki szacunek dla ekipy z elbląskiego muzeum. Z podziwem i szacunkiem patrzę na prace całego zespołu zarówno naukową,oświato jak i organizacyjną. TAK TRZYMAĆ!!! WIELKIE BRAWO!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2007-02-02)
Reklama