UWAGA!

Jazzbląg po raz drugi

 Elbląg, O Festiwalu Jazzbląg mówiło się dużo podczas dzisiejszej (4 czerwca) konferencji prasowej
O Festiwalu Jazzbląg mówiło się dużo podczas dzisiejszej (4 czerwca) konferencji prasowej (fot. AD)

Brenda Boykin, Adam Bałdych, Krystyna Stańko, Michał Urbaniak feat. Mika to gwiazdy tegorocznej, drugiej edycji Festiwalu Jazzbląg. – Każdy dzień będzie lepszy od poprzedniego. Emocje będą rosły, jak u Hitchcocka – zapowiada Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego.

Historia jazzu w Galerii EL sięga 50 lat wstecz, kiedy to powstał EL-Klub Jazzu Tradycyjnego, działający prężnie do lat 70. ubiegłego stulecia Do tradycji grania jazzu w galerii powrócono w roku 2004 r., powołując do życia festiwal Summer of Jazz & Blues, który przez 8 lat zgromadził wierną widownię i stał się rozpoznawalną marką wśród fanów tego gatunku muzyki. Na scenie gościły znakomite nazwiska jazzu i bluesa m.in. Aga Zaryan, Urszula Dudziak, Mira Kubasińska, Jan Ptaszyn Wróblewski, Sławek Wierzcholski, Włodzimierz Nahorny, Lora Szafran, Zbigniew Namysłowski, Patsy Gamble czy Leszek Możdżer.
       Zdobyte w ten sposób doświadczenia Galeria postanowiła przekuć w zupełnie nową jakość organizując w 2012 r., wspólnie z Urzędem Miejskim w Elblągu, Jazzbląg Festiwal.
       Był dzień elbląski, podczas którego prezentowali się lokalni muzycy jazzowi. Były też gwiazdy: Tomasz Stańko oraz Kuba Badach, który wystąpił z Elbląską Orkiestrą Kameralną.
       - Ubiegły rok pokazał, że jazz nie jest tak do końca, jak chcą niektórzy, muzyką niszową – stwierdza Leszek Sarnowski, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Stańko i Badach zgromadzili tłumy, ludzie chcieli słuchać ich koncertów nawet na stojąco. W tym roku będzie jeszcze lepiej – zapowiada. – Każdy dzień będzie lepszy od poprzedniego. Nie będzie dnia bez gwiazdy. Emocje będą rosły, jak u Hitchcocka.
       Program tegorocznej edycji Festiwalu Jazzbląg jest wydłużony.
       - Startujemy 17 lipca – mówi Joanna Buzderewicz z Departamentu Kultury. – To będą elbląskie klimaty, bo wystąpią m.in. Szymon Zuehlke z projektem polsko-rosyjskim oraz Bartek Krzywda, który zagra utwory ze swojej płyty. Wystąpi także Małek Quartet [trębacz, kompozytor, aranżer urodzony w Elblągu utrzymujący się w czołówce trębaczy jazzowych obok Tomasza Stańki i Piotra Wojtasika. Elblążanom znany z towarzyszenia podczas koncertów Marka Dyjaka – red.] oraz Dominik Bukowski Group i Krakowski Quintet. Chcemy pochwalić się elbląskimi muzykami, a mamy z kogo być dumni - podkreśla.
       - 18 lipca w Galerii EL wystąpi Krystyna Stańko, jedna z najlepszych wokalistek jazzowych w kraju, zagra także Michael „Patches” Stewart Sextet oraz gwiazda – Adam Bałdych Imaginary Quartet feat. Verneri Pohjola – kontynuuje dyrektor Departamentu Kultury Leszek Sarnowski. – Dzień trzeci (19 lipca) to czas RGG Trio, Arlid Andersen Quartet oraz gwiazdy. Brenda Boykin występowała w Polsce dotychczas tylko dwa razy – w Warszawie i w Gdyni, zebrała aplauz i wiele pozytywnych recenzji w pismach muzycznych. W lipcu zaśpiewa u nas. Na zakończenie – dodaje – Atom String Quartet, jedno z objawień ostatnich lat z towarzyszeniem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Marka Mosia. Gwiazdą wieczoru będzie Michał Urbaniak, który wystąpi z córką Miką.
       - Choć w programie Jazzbląga dominują skrzypce, zapewniam – będzie duża różnorodność muzyczna – zapowiada dyrektor Sarnowski. – Wykonawców dobieraliśmy według nagród, które zdobywają, dobrych recenzji, pomocne okazały się także sugestie elblążan, liczyliśmy również na własną intuicję. Klucz wyboru to melanż różnych elementów.
       Organizacja tegorocznego Jazzbląga to koszt ponad 200 tys. zł. Sporo pochłaniają gaże artystów, ale i wysokie są koszty np. ich przelotów do Polski.
       13 wykonawców na scenie głównej, cztery festiwalowe dni, z których każdy rozpocznie się o godz. 18, a zakończy…. któż to wie, bowiem po koncertach zaplanowano jam session w Krużganku. Ale oprócz tego Festiwalowi Jazzbląg towarzyszyć będą wystawy, performance, będzie także propozycja dla najmłodszych: - W latach 80. działała w Elblągu Mała Akademia Jazzu i do tej tradycji wracamy – mówi Teresa Wojcinowicz z Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego – Dzieciom proponujemy atrakcyjną zabawę – muzyczną i plastyczną. Wierzę, że taka edukacja zaprocentuje i na 20. edycję Jazzbląga przyjdą tłumy naszych wychowanków.
       Bilety na lipcowe wydarzenie muzyczne będą dostępne już od najbliższego poniedziałku (10 czerwca) w Galerii EL. Uwaga – nie będzie możliwości rezerwacji. Bilety zostaną wycenione według sektorów: fioletowego i niebieskiego, a miejsca będą numerowane. W sprzedaży będą także karnety.
       - Jednorazowo Galeria może pomieścić ok. 400 osób więc warto pospieszyć się z zakupem biletu – radzi Jarosław Denisiuk, dyrektor CS Galeria EL. – W ubiegłym roku publiczność była tak liczna, że przekroczyliśmy liczbę miejsc siedzących. W sumie w Jazzblągu uczestniczyło półtora tysiąca osób. W tym roku być może zainteresowanie będzie większe.
       Jazzbląg jest już promowany na Mierzei Wiślanej i na Półwyspie Helskim. Organizatorzy liczą oczywiście na obecność elblążan, ale zachęcają również turystów do udziału w muzycznym wydarzeniu lata.
      
       Program II Festiwalu Jazzbląg
       środa, 17 lipca, godz. 18

       koncert Elbląg i Przyjaciele
       Szymon Zuehlke Project, Krzysztof Krakowski Quintet, Krzywda, Małek Quartet, Dominik Bukowski Group
       jam session w Krużganku
      
       czwartek, 18 lipca, godz. 18

       Krystyna Stańko
       Michael Patches Stewart Sextet / Global Sound
       Adam Bałdych Imaginary Quartet ft. Verneri Pohjola
       jam session w Krużganku
      
       piątek, 19 lipca, godz. 18

       RGG Trio
       Arild Andersen Quartet
       Brenda Boykin ft. Club Des Belugas
       jam session w Krużganku
      
       sobota, 20 lipca, godz. 18
       Atom String Quartet & Elbląska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Marka Mosia
       Michał Urbaniak ft. Mika
       jam session w Krużganku
      
       Imprezy towarzyszące:
       14 lipca
       Otwarcie wystawy fotografii JAZZBLĄG 2012 Ratusz Staromiejski
       godz. 20.15 Pink Freud Klub Muzyczny Mjazzga (wstęp 15 zł)
      
       16 lipca
       godz. 18 - wernisaż wystawy fotografii „Oblicza muzyki” Krużganek Centrum Sztuki Galerii EL (wstęp wolny)
      
       20 lipca (w przerwie koncertów)
       performance dźwiękowo-wizualny Karol Schwarz wirydarz Galerii EL
      
       21 lipca
       godz. 13 – Jazz dla dzieci Centrum Sztuki Galeria EL (wstęp wolny)
      
       Ceny biletów:
       Dzień pierwszy: 30 zł (sektor fioletowy), 40 zł (sektor niebieski)
       Dzień drugi oraz trzeci: 50 zł (sektor fioletowy), 60 zł (sektor niebieski)
       Dzień czwarty: 60 zł (sektor fioletowy), 70 zł (sektor niebieski)
       Karnety czterodniowe (ograniczona ilość): 150 zł (sektor fioletowy), 200 zł (sektor niebieski)
      
       Więcej informacji na stronie internetowej Festiwalu
      
      
      
Patronem medialnym II Festiwalu Jazzbląg jest Elbląska Gazeta Internetowa portEl.          
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama