UWAGA!

Jest kolejna część „Historii Elbląga”

 Elbląg, Jest kolejna część „Historii Elbląga”

Nakładem wydawnictwa Marpress ukazała się druga część III tomu "Historii Elbląga”.

Czwórka historyków, profesorowie: Kazimierz Wajda i Mieczysław Wojciechowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz elblążanie Jerzy Domino i ks. Wojciech Zawadzki, zajęła się mało dotąd znanym i opisywanym okresem w dziejach miasta - wiekiem XIX i XX - do roku 1920.
     - To był jeden z najważniejszych okresów dla Elbląga - mówi prof. Andrzej Groth, redaktor monografii. - To właśnie wtedy prężnie rozwija się przemysł, powstaje miejska infrastruktura - wodociągi, oświetlenie i kanalizacja. Ten okres wywarł wpływ na oblicze miasta po czasy nam współczesne. Dla nas, historyków, ważne jest także to, że ten tom zawiera materiały oparte niemal wyłącznie na dokumentach źródłowych.
     Prace nad koncepcją monografii rozpoczął na początku lat dziewięćdziesiątych prof. Stanisław Gierszewski. Po jego śmierci przygotowywanie kolejnych tomów wziął na siebie prof. Groth. Pierwszy tom "Historii Elbląga" ukazał się w 1994 roku. Czwarty tom ma się ukazać za dwa lata. Znajdzie się tam pełna bibliografia tekstów źródłowych do dziejów Elbląga, z których korzystali autorzy monografii. W tomie piątym natomiast - jak zapewnia prof. Groth - historia miasta doprowadzona zostanie niemal do dnia dzisiejszego.
     Elbląg będzie jednym z niewielu polskich miast, które doczekały się obszernego opracowania swoich dziejów.
     - Monografia to ważne wydarzenie dla miasta, bo przyszłość buduje się przecież w oparciu o korzenie - uważa prof. Groth.
AJ

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Ksiazki jeszcze nie czytalem, ale mam nadzieje, ze nie jest to historia w wersji polskiej. A co na to Elblazanie mieszkajacy na Zachodzie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Obserwator(2002-02-13)
 • Ja takze nie czytalem, ale mam nadzieje ze to jest historia zgodna z prawda na zachodzie, a nie wschodzie. Elblazanin z zachodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Cueppeck-a.(2002-02-14)
 • Zgadzam sie z Obserwatorem, zapytajcie sie historykow polskich, czy przegladali zasoby archiwalne w Niemczech. Nie wszystko jest zmagazynowane w Toruniu! Znane byly metody po 1945r kiedy wszystko co pachnialo szlachectwem pomijano w rozprawach naukowych. Pozniej co niemieckie spolszczano. Elblazanin z Zachodu (nie z zachodu przez male z)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Elblazanin(2002-02-15)
 • II część III tomu już przeczytałem. Jest bardzo ciekawa, choć (jak całość) trudna w odbiorze. Jest to dobrze napisana historia, bez indokrynacji i propagandy. Polecam na jeszcze długie wieczory
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz(2002-02-16)
 • gdzie moge nabyc "Historie[...]" ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  elbinger(2002-02-18)
Reklama