UWAGA!

Kameraliści zainaugurowali sezon artystyczny

 Elbląg, Kameraliści zainaugurowali sezon artystyczny
fot. Michał Skroboszewski

W niedzielę (10.10) Elbląska Orkiestra Kameralna zainaugurowała nowy sezon artystyczny. Kameraliści pod batutą Michała Dworzyńskiego zmierzyli się z repertuarem największych klasyków. Zobacz zdjęcia.

W niedzielny wieczór w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Elblągu rozbrzmiały utwory między innymi Wolfganga Amadeusza Mozarta, Krzysztofa Pendereckiego i Sławomira Czarneckiego. Elbląska Orkiestra Kameralna prawykonała kompozycję tego ostatniego pt. "Truso". Tytuł utworu nawiązuje do wczesnośredniowiecznej osady w okolicach Elbląga, która została odkryta w 1981 roku. Kameralistów solowo wspomógł Mariusz Klimsiak, artysta, który z fortepianem u boku czuje się równie dobrze w sali koncertowej, jak i sali wykładowej.

Mariusz Klimsiak rozpoczynał muzyczną karierę w Bydgoszczy, a dziś może pochwalić się występami we Włoszech (Florencja), Hiszpanii (Alicante) i USA (Seattle, San Francisco). Solowe występy łączy z pracą pedagogiczną, gdyż jest dziekanem Wydziału Instrumentalnego Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2007 roku, jako najmłodszy artysta w historii, został uhonorowany medalem Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków SPAM za zasługi dla polskiej muzyki.

EOK zagrał tym razem pod batutą Michała Dworzyńskiego. Jako dyrygent zadebiutował on w wieku 15 lat. Jego międzynarodowa kariera rozpoczęła się od zwycięstwa w Donatella Flick Competition w Londynie w 2006 roku. Występował z czołowymi orkiestrami Europy, Australii, RPA, Stanów Zjednoczonych i Japonii. Dyrygował też wszystkimi znaczącymi, polskimi orkiestrami. Obecnie jest profesorem uczelni w stopniu doktora habilitowanego w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie prowadzi klasę dyrygentury i jest kierownikiem Orkiestry Symfonicznej.

Już 16 października kolejny koncert elbląskich kameralistów, na który już dzisiaj zapraszamy. Wystąpią: Paula Preuss (skrzypce) oraz Ewa Sarwińska (fortepian).

oprac.daw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)