UWAGA!

Kamienne klocki rocznik 1900 (Historia jednego przedmiotu cz. 11)

 Elbląg, Kamienne klocki rocznik 1900 (Historia jednego przedmiotu cz. 11)
(fot. MAH)

Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a właściwie w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś o dziecięcych zabawkach, które są jednym z nieodłącznych elementów kultury.

Klocki – dzisiaj kojarzone głównie przez pryzmat wielkiej firmy, której wyroby znaleźć można w sklepach na całym świecie. Historia klocków jednak nie jest bardzo odległa. Pierwszymi prawdopodobnie były pojawiające się pod koniec XVII wieku sześciany (zwane kostkami), na których zamieszczano litery zamiast oczek czy cyfr. John Locke w 1693 roku pisał o edukacyjnych właściwościach takich klocków. Kolejne klocki miały za zadanie uczyć dzieci praw fizyki oraz zasad grawitacji, dlatego pojawiła się nazwa „racjonalna zabawka” (1798). Masowa produkcja klocków ruszyła w II ćwierci XIX wieku, zarówno w Europie jak i w Stanach Zjednoczonych. Na początku były to produkty niejako „uboczne” podstawowej produkcji firmy. Klocki zdobyły jednak taką popularność, że stały się jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych dziecięcych zabawek. Produkowane były głównie z drewna, chociaż z biegiem czasu pojawiały się inne materiały, np. kamień oraz nowe koncepcje. Za pomocą klocków próbowano również uczyć zasad konstruowania, historii architektury czy zasad budownictwa i projektowania.
       Na muzealnej ekspozycji „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii” wprawny obserwator znajdzie niedaleko kącika dziecięcego, gdzie można pobawić się kamiennymi klockami, umieszczone w gablocie kolorowe klocki i kolorowe pudełko z przepięknie wydanymi instrukcjami. Klocki to jeden z zestawów firmy F. Ad. Richter & Cie, powstałej w roku 1877. Ten konkretny komplet kamiennych klocków pochodzi z roku 1900. Zawiera zestaw kamieni/klocków w kilku kolorach oraz instrukcję w kilkunastu językach, w tym w języku polskim. Każda taka instrukcja była wielojęzyczna i zawierała kolorowe grafiki różnych istniejących budynków, które można było skonstruować za pomocą danego zestawu.

  Elbląg, Kamienne klocki rocznik 1900 (Historia jednego przedmiotu cz. 11)
(fot. MAH)


       Pozostaje pytanie, czy przed rokiem 1945 elbląskie dzieci również bawiły się takimi klockami. Niewątpliwie tak. Richter reklamował swoje klocki w elbląskiej prasie w latach 1893-1894, a niektóre z zestawów klocków, noszące numeracje 1 ½ (2 ½) (seria DS z lat 1910-1963) oraz 2 ½ (seria GK-NF z lat 1924-1963), nosiły nazwę Elbing. Być może można było takie klocki kupić np. w sklepie Roberta Lengninga (Schmiedestrasse 13-14) czy u H. Wibbing’a (Brückstrasse 16) lub u L. Wolf & Sohne na Alter Markt 35.
       Znajdujący się na wystawie „Świadectwa” zestaw pochodzi ze zbiorów prywatnych i został użyczony Muzeum na potrzeby ekspozycji.
      
      

Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl sprawuje patronat medialny nad Muzeum Archeologiczno-Historycznym

      
Piotr Adamczyk, kustosz Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama