
Wspólnie z Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu prowadzimy cykl pn. "Historia jednego przedmiotu", w którym prezentujemy ciekawe eksponaty i ich historię. Przedmioty codziennego użytku odnalezione przez badaczy na ziemi (a właściwie w ziemi) elbląskiej przybliżą nam jej dawnych mieszkańców. Dziś o dziecięcych zabawkach, które są jednym z nieodłącznych elementów kultury.
Na muzealnej ekspozycji „Świadectwa. Historia w twarzach – twarze historii” wprawny obserwator znajdzie niedaleko kącika dziecięcego, gdzie można pobawić się kamiennymi klockami, umieszczone w gablocie kolorowe klocki i kolorowe pudełko z przepięknie wydanymi instrukcjami. Klocki to jeden z zestawów firmy F. Ad. Richter & Cie, powstałej w roku 1877. Ten konkretny komplet kamiennych klocków pochodzi z roku 1900. Zawiera zestaw kamieni/klocków w kilku kolorach oraz instrukcję w kilkunastu językach, w tym w języku polskim. Każda taka instrukcja była wielojęzyczna i zawierała kolorowe grafiki różnych istniejących budynków, które można było skonstruować za pomocą danego zestawu.

Pozostaje pytanie, czy przed rokiem 1945 elbląskie dzieci również bawiły się takimi klockami. Niewątpliwie tak. Richter reklamował swoje klocki w elbląskiej prasie w latach 1893-1894, a niektóre z zestawów klocków, noszące numeracje 1 ½ (2 ½) (seria DS z lat 1910-1963) oraz 2 ½ (seria GK-NF z lat 1924-1963), nosiły nazwę Elbing. Być może można było takie klocki kupić np. w sklepie Roberta Lengninga (Schmiedestrasse 13-14) czy u H. Wibbing’a (Brückstrasse 16) lub u L. Wolf & Sohne na Alter Markt 35.
Znajdujący się na wystawie „Świadectwa” zestaw pochodzi ze zbiorów prywatnych i został użyczony Muzeum na potrzeby ekspozycji.