UWAGA!

Kapryśne nostalgie

 Elbląg, Kapryśne nostalgie

Centrum Sztuki Galeria EL zaprasza na wernisaż wystawy Zbigniewa T. Szmurły "Kapryśne nostalgie", który odbędzie się w czwartek, 25 stycznia o godzinie 18.

Zbigniew T. Szmurło
       dr nauk humanistycznych, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu (ceramika artystyczna, 1978). Studiował rusycystykę - najpierw na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, w Instytucie Języka Rosyjskiego im. A. Puszkina w Moskwie i na Uniwersytecie Gdańskim. Doktorat uzyskał na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie („Zależności wpływy, oddziaływania kultury i polityki w Armenii", 2010).
      
       Rosjoznawca, armenoznawca, historyk kultury ormiańskiej, tłumacz języka rosyjskiego, publicysta, dziennikarz, badacz naukowy oraz popularyzator kultury, artysta plastyk (członek honorowy Związku Artystów Plastyków Armenii). Wystawiał na wystawach indywidualnych i zbiorowych, w Polsce i poza granicami. Uczestnik ogólnopolskich i międzynarodowych plenerów, m.in. w Armenii, Kazachstanie.
      
       Malarstwo Zbigniewa T. Szmurło jest rozpoznawalne, twórca wielokrotnie pokazywał je również w Elblągu. Zwykliśmy kojarzyć je z feerią barw, śmiałymi zestawianiami kolorystycznymi, jak i tematyką pejzażową. Niekiedy pejzaż jest u Szmurły jedynie pretekstem, czy bardzo ulotną inspiracją, zawsze jednak artysta pragnie odnieść się do lektury rzeczywistości. Jego prace noszą w sobie silny ładunek emocjonalny, trudne do określenia stany ekscytacji, doznań. Są próbą bardziej pierwotnego, czystego odczuwania natury i przestrzeni – i przenoszenia tego doznania na płótno.
      
       Tytuł wystawy Kapryśne nostalgie to odautorska refleksja dotycząca nie tylko towarzyszącym powstawaniu prac emocjom, ale tez sposobom ich produkcji.
       „Każda z nich – pisze Z. T. Szmurło - powstaje często na czerni domowego pianina jako tymczasowy element zagubienia i doszukiwania właściwego dla siebie samego samookreślenia. Jest w tych próbach – tym razem na deskach, deseczkach, płytkach - usilne pragnienie poszukiwania tożsamości i otrząśnięcia się z globalnych uzależnień, które stając się ograniczeniami, prowokują i zmuszają do ucieczki... w krajobraz, immanentny pejzaż magicznych ukojeń"
Katarzyna Grzymska, CS Galeria El
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama