UWAGA!

Katedra po częściowej renowacji

Elbląg, Katedra po częściowej renowacji

Przez kilkanaście tygodni wschodni fronton katedry św. Mikołaja był poddawany zabiegom renowacyjnym. Zdjęto już rusztowania odsłaniając efekty prac budowlanych, jakie prowadzono pod wnikliwym nadzorem konserwatora zabytków. W poniedziałek dojdzie do oficjalnego odbioru tego zadania.

Projekt renowacji wschodniej ściany katedry został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, o które zabiegała parafia św. Mikołaja. Wykonano między innymi izolację ścian podziemia katedry, uzupełniono ubytki i oczyszczono mur, impregnacji poddano cegłę.
     - Jestem zadowolony z przebiegu prac - stwierdza Mirosław Jonakowski, kierownik elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Na początku trochę z obawą podchodziliśmy do tematu, z różnych powodów. Przede wszystkim dlatego, że w tym przypadku było to bardzo trudne zadanie. Elewacja wschodnia była najbardziej przebudowywana w różnych okresach czasu, a to komplikowało ostateczne ustalenia, w jakim kierunku prace konserwatorskie i renowacyjne powinny być prowadzone. Potwierdziło to odkrycie w czasie tych prac wczesnorenesansowego portalu w osi północnej tej elewacji. Widoczne z zewnątrz w czasie prac jego fragmenty zostały zamurowane ze względu na brak środków. Ten temat przełożyliśmy, mam nadzieję, na przyszły rok. Teraz czekamy na dalszy ruch właściciela obiektu - w jego gestii jest zapewnienie środków na kolejne zadania. Jeśli to się uda, to do tych prac oczywiście wrócimy - podkreśla konserwator zabytków.
     Renowację wschodniego frontonu katedry wykonano nakładem 350 tys. złotych. Gospodarz katedry zapowiada, że jeszcze w tym miesiącu wystąpi z nowymi wnioskami o finansowe wsparcie na renowację świątyni.
     - Jeśli wszystko pójdzie dobrze, w przyszłym roku rozpoczynamy dwie kolejne ściany - mówi ks. Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja. - Renowacji i zabezpieczeniu poddane zostaną mury katedry od strony północnej i południowej. Mam nadzieję, że w kolejnych latach cała świątynia odzyska pełnię swego dawnego piękna.
     My życzymy powodzenia w pozyskaniu wsparcia na renowację katedry, która, obok Bramy Targowej, jest jednym z najbardziej fotografowanych przez turystów obiektów elbląskiej starówki.
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szkoda że zasłonili elewacje nowymi kamienicami, ktoś tu chyba nie słyszał o takim czymś jak gospodarka przestrzenna
 • o czym ty mowiszTS?! nie widziales chyba zdjec przedwojennej starowki!! bardzo dobrze, ze wkolo katedry buduja sie nowe kamienice..czekam tylko jeszcze az budowy rozpaczna sie od strony zachodniej i nad sama rzeka, tak jak to mialo miejsce przed wojna...wkoncu starowka odzyskalaby dawny blask....specjalnie dla ciebie TS podaje link z krotkim filmikiem mowiacym wszystko pl.youtube.com
 • pl.youtube.com
 • filmik :D
 • Odnowiony fronton wygląda ładnie, nie mogę się doczekać chwili, kiedy odrestaurowana będzie cała katedra. :) P. S. A może by tak postarać się o pieniążki na umieszczenie zegarów na wieży, tak jak to było przed wojną ? To by było coś !
 • a ja myślałem ze beda ocieplac styropianem
 • Ciekawe, jak autor to policzył. Odbitki sprawdzał, czy obiektywy liczył. Może jednak Galerię częściej się fotografuje? Ot, zdanie bez merytorycznego poparcia za to z nadzieją że szybciej się forsa na renowację znajdzie i plusik autor przy spowiedzi dostanie.
 • Elblag jest najukochanszym miastem na swiecie! Dziekuje za wszystko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  from extrim to extrim(2007-11-10)
 • Filmik ładny, proponuje wywalić TV, Komputer itp. aby było jak przed wojną. .. teraz jest teraz, i jak jadę ulicą to wole oglądać zabytek a nie kolorowe "kamieniczki" z suporexu, czasy sie zmieniły. ..
 • oryginalny wyglad starowki sam w sobie jest ZABYTKIEM ale widac po twoich wypowiedziach ze jestes ograniczony w tej sprawie. .. celem odbudowy jest to zeby nadac starowce DAWNY, a wiec PRZEDWOJENNY ksztalt. .m. in. poprzez budowanie "kolorowych kamieniczek". .a najlepszym przykladem sa inne miasta w polsce jak wawa czy gdansk
 • Ja popieram TS, dla mnie zabytek jest to stary budynek, z cegły mający swój klimat, a nie zabytkiem nazywacie odbdowanie układu. ..
 • .. .. i wszystko byłoby fajnie i pięknie, tylko. .. no właśnie, czy ktoś może mi wytłumaczyć po co "wstawili" ten wzorek z "czarnych cegiełek"? Może sie nie znam, ale dla mnie to troszkę się "gryzie" i w ogóle nie pasuje.
Reklama