UWAGA!

Kim był Berthold Frantz Hellingrath?

Większości spośród nas odpowiedź na to pytanie sprawiłaby trudność, mimo że postać artysty, o którym mowa, jest poprzez miejsce urodzenia związana z naszym miastem.

Berthold Frantz Hellingrath był artystą, malarzem i grafikiem urodzonym w Elblągu w 1877 roku, studiował w Dreźnie i Monachium, największą sławę przyniosły mu akwaforty z widokami miast, przede wszystkim Gdańska, Torunia, Grudziądza, Sopotu, Tczewa, Drezna, Berlina itd. Próbował sił w malarstwie, malował i wystawiał z grupami ekspresjonistów niemieckich. Spośród technik graficznych stosował równie często akwatintę oraz litografię piórkową i barwną. Z technik malarskich najchętniej wybierał akwarelę, gwasz i techniki olejne. Tworzył także serie pocztówek, projektował znaczki pocztowe i banknoty. Dzięki zachowanym szkicownikom artysty wiemy, iż poza niezwykłymi widokami miast, które zwiedzał przy różnych okazjach, tworzył portrety przygodnie napotkanych ludzi oraz przyjaciół. Znany jest także jako rzeźbiarz.
     Jako uznany i dojrzały artysta-grafik, ze względu na ilość zleceń, osiadł wraz z żoną w Gdańsku. W 1925 roku opuścił to miasto i przyjął posadę pedagoga na Politechnice w Hanowerze. Tam pozostał aż do śmierci w 1954 roku.
     Wszyscy, których zainteresowała postać i twórczość artysty, będą mogli zapoznać się z nią bliżej na najnowszej wystawie czasowej przygotowywanej właśnie przez elbląskie Muzeum przy współpracy z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska.
     Przyczynkiem do powstania ekspozycji jest przypadająca w tym roku 130 rocznica urodzin artysty, a na dzień wernisażu wybrano dokładną datę jego urodzin - sobotę 27 października tego roku.
ET
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama