UWAGA!

Kobieta na pierwszym planie

 Elbląg, Kobieta na pierwszym planie
fot. Anna Dembińska

Obie podjęły temat kobiety, który w malarstwie obecny jest od stuleci. Łączy je również specyficzna relacja – jedna była uczennicą drugiej. W Galerii El pojawiły się obrazy Marii Szachnowskiej i Anny Waligórskiej, artystek związanych z gdańską Akademią Sztuk Pięknych. Zobacz zdjęcia z wernisażu.

- Myślę, że zabawą dla Państwa będzie poszukiwanie tego, co odrębne w ich malarstwie. Ania Waligórska i Maria Szachnowska to dwie artystki pochodzące z Gdańska, które skończyły tę samą szkołę, miały tych samych nauczycieli, ale ich drogi trochę inaczej się rozwijają. Ciekawostką jest fakt, że Maria Szachnowska była uczennicą Anny Waligórskiej – mówił Jarosław Denisiuk, dyrektor Galerii El, podczas dzisiejszego (3 marca) wernisażu.
       Obie artystki już pojawiały się w elbląskiej przestrzeni. Anna Waligórska cztery lata temu w Galerii Zum pokazała prace, które były przygotowaniem do pracy doktorskiej. Jej obrazy pojawiły się również na zbiorczej wystawie wykładowców Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, którą niemal w tym samym czasie można było oglądać w Galerii El. Z kolei Maria Szachnowska prawie rok temu pracowała przy reżyserowanej przez ojca sztuce "W 80 dni dookoła świata", wystawionej na deskach elbląskiego teatru. Zaprojektowała do niej scenografię i kostiumy. Studiowała rysunek i malarstwo, a obecnie jest doktorantką gdańskiej ASP.
       Ich wspólną wystawę w Galerii El można oglądać do 4 kwietnia.
mw

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama