UWAGA!

Kolędowali w MDK

Elbląg, Kolędowali w MDK
(fot. Paweł Serocki)

Młodzieżowy Dom Kultury w piątek pękał w szwach. Gośćmi XII Przeglądu Przedstawień Kolędniczych, Misteriów Bożonarodzeniowych i Jasełek byli młodzi, bardziej lub mniej tradycyjni, kolędnicy. Zobacz fotoreportaż.

- Cieszy zaangażowanie młodzieży i opiekunów zespołów, tym bardziej, że przegląd dotyczy kultywowania tradycji - powiedzieli członkowie jury podczas wręczania nagród. W jury tego tradycyjnego, a zarazem bardzo aktualnego i popularnego przeglądu zasiadali: Nelly Sozańska-Przyboś (aktorka Teatru Dramatycznego), ks. dr Andrzej Kilanowski i Tomasz Muszyński (aktor Teatru Dramatycznego). Jurorzy stwierdzili jednogłośnie, że poziom przedstawień był wysoki. Docenili między innymi klasyczne jasełka oraz tych aktorów, których cieszyła gra na scenie i śpiewanie kolęd.
     Przed publicznością pokazało się 14 zespołów teatralnych ze szkół podstawowych, gimnazjów i ośrodków pozaszkolnych z Elbląga i okolic: z Łęcza, Gronowa Górnego, Milejewa i Tolkmicka.
     Na uwagę zasłużyły na pewno piękne dekoracje i stroje kolędników. Przegląd był także, co podkreśliła Irena Adamiak, aktorka z Teatru Dramatycznego i opiekunka zespołu ze świetlicy socjoterapeutycznej „Karan”, okazją do wspólnego kolędowania i przypomnienia zapomnianych zwrotek kolęd i pieśni bożonarodzeniowych. A momentów do refleksji nad narodzeniem, przemijaniem i Bogiem było kilka. Dzieci pokazały, jak prosto, a zarazem poruszająco, od serca i z zaangażowaniem, można przedstawić narodzenie Chrystusa. Nie zabrakło także motywów współczesnych, które czasem bawiły (adidasy św. Józefa), czasem mogły irytować, a jeszcze kiedy indziej były celowym nawiązaniem do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat i ukazywały ich aktualność. Przegląd znów, podobnie jak w latach ubiegłych, był świetnym przykładem na to, że tradycja jest żywa i niestała. Gwara, ludowe stroje i tradycyjne kolędy szły w parze choćby z komercyjnymi piosenkami bożonarodzeniowymi, które weszły już do kanonu polskiego świętowania.
     Jury przyznało cztery nagrody główne dla: zespołu teatralnego SP w Łęczu za jasełka pt. „Światło w ciemności”, zespołu teatralno-recytatorskiego SP 19 w Elblągu za przedstawienie pt. „Jak dawniej na wsi bywało, czyli rzecz o świętach Bożego Narodzenia", zespołu teatralnego Gimnazjum nr 2 w Elblągu za jasełka oraz dla zespołu teatralnego świetlicy socjoterapeutycznej „Karan” działającego przy Teatrze Dramatycznym w Elblągu za jasełka pt. „Dziś Bóg się rodzi”.
     Wyróżnienie otrzymał zespół teatralny SP 14 w Elblągu za jasełka pt. „Światłość w ciemności", zespół teatralny SP 25 w Elblągu za jasełka pt. „Ten szczególny dzień się budzi", kabaret „Nie pamiętam"` z Gimnazjum nr 4 w Elblągu oraz zespół wokalno-teatralny „Kumulusy" ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu za jasełka pt. „A oni idą w mroku".
     Jurorzy postanowili wyróżnić także młodych aktorów. Nagrody powędrowały do Dawida Parzycha z SP w Łęczu, Marcina Kołojańskiego ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Elblągu, Weroniki Gwóźdź z SP 19 w Elblągu i Izabeli Wiśniewskiej oraz Bartosza Kwidzyńskiego z SP 14 w Elblągu.
     Nagrodzone zespoły otrzymały pięknie oprawione ciekawe obrazy namalowane przez członków Pracowni Plastycznej MDK, a wyróżnieni aktorzy - nagrody książkowe.
     
KC
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Idea organizowania tego typu przeglądu jest słuszna. Na przyszłość należy jednak pomysleć o innym lokalu, bo ten rzeczywiście "pękał" w szwach. Scena bardzo mała, ciasnota. Nie wspomnę juz o nagrodach- dzieci są bardzo mocno zawiedzione!!! A obrazy???? No cóż... To ma być nagroda za ich cieżką pracę?????
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Zawiedziona(2007-01-12)
Reklama