UWAGA!

Księżycowa statuetka

 Elbląg, Księżycowa statuetka

Podczas tegorocznych Nocy Teatru i Poezji, na wieczorze prezentującym laureatów festiwali piosenki poetyckiej, tradycyjnie wręczona zostanie Księżycowa statuetka. To nagroda, którą publiczność przyznaje najciekawszemu wykonawcy.

Jak przypomina organizator Nocy - Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid” - prezentacje laureatów podczas tego wieczoru nie mają formy konkursu, nie są więc przyznawane nagrody. Jednak młodzi wykonawcy nie wyjeżdżają z Elbląga z pustymi rękami - za najlepsze wrażenia artystyczne publiczność zgromadzona na dziedzińcu elbląskiego muzeum przyznaje właśnie Księżycową statuetkę.
       - Statuetka łączy funkcję upominkową z promocyjną - mówi Justyna Kozłowska-Dyrla, rzecznik prasowy CKiWM Światowid. - Przyznawana przez elbląską widownię jest symbolem naszej imprezy.
       Tegoroczną rzeźbę przygotowała Ewa Bednarska-Siwilewicz, artysta-plastyk, instruktor Światowida. Jak wyjawia, temat Księżycowej statuetki wiąże się z poezją śpiewaną - na formie znalazły się nuty w asymetrycznym ułożeniu i zróżnicowaniu faktur.
       - Na początku jest realizowany jej projekt, szkic, a po akceptacji następuje realizacja techniczna poszczególnych etapów tworzenia - wyjaśnia artystka. - Zaczynamy o pozytywu w glinie, następnie powstaje negatyw w gipsie, kolejny etap to pozytyw w żywicy poliestrowej.
       Dalsza obróbka modelu odbywa się w odlewni „Orwo” w Pasłęku, tam następuje zaformowanie w piasku formierskim, w który zostaje wlany mosiądz, następuje polerowanie i pokrycie statuetki patyną.
       - Planujemy, by od tego roku statuetki nie były już bezimienną twórczością zakupioną w sklepie z pamiątkami, a wręczane były jako dzieła same w sobie, oddawały charakter imprezy i wykonane były przez elbląską artystkę - dodaje Justyna Kozłowska-Dyrla.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Boże. .. .oczywiście, że się nie znam, ale. .. czemu to takie brzydkie? :(((((
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  statuecik(2009-08-23)
 • Nie podoba mi się, zdecydowanie nie podoba.
 • Jaka tegoroczna impreza, taka statuetka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ...,,,,,,,,,...........(2009-08-23)
 • Ależ brzydactwo. Wygląda jak wydłubane w drewnie dziadostwo z zajęć ZPT. Kto to w ogóle zaakceptował? Wstydziłbym się komukolwiek ją dawać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ależbrzydactwo(2009-08-23)
 • A mnie się podoba. Wpis powyżej /"tegoroczna"/ to chyba dzieło twórczyni zeszłorocznej? Mnie się zdaje, że taka wykonana przez kogoś, artystę z Elbląga, jest bardziej wartościowa niż jakaś figurka kupiona w 1001 drobiazgów. .. Ta oddaje charakter imprezy. A Waszym zdaniem jaka powinna być?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Maria Luft(2009-08-23)
 • Marysiu, powinna być znacznie lepsza od tej, którą widać na zdjęciu. Ta wygląda jak ze straganu. Jestem przekonany, że w Unikacie i w 1001 drobiazgów statuetki prezentują sę znacznie lepiej niż ta. Ta nie ma w ogóle charakteru.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  straszne(2009-08-24)
 • Jaka impreza taka statuetka
 • Impreza jest niezła, ma klimat - jeśli nie byłeś/byłaś to bez komentarza - natomiast statuetka jest potwornie brzydka i. .. .tandetna
 • Byłem w ubiegłym roku na koncercie Zielinski Zielińskim, koszmar a w połowie imprezy, koncertu mało kto został. Wszyscy wychodzili w trakcie. Kiedyś to była klimatyczna impreza.
Reklama