UWAGA!

L.U.C. na Ogrodach Polityki

Elbląg, Okładka płyty „39/89 Zrozumieć Polskę"
Okładka płyty „39/89 Zrozumieć Polskę"

W dniach 9–12 czerwca odbędzie się kolejna edycja Festiwalu VII Letnie Ogrody Polityki. Na tegorocznych Ogrodach swój najnowszy multimedialny projekt „39/89 Zrozumieć Polskę” zaprezentuje L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski – laureat paszportu Polityki 2010 w kategorii muzyka popularna.

Wrocławski artysta Łukasz L.U.C. Rostkowski udowadnia, że okrągła rocznica wybuchu II wojny światowej i zwycięstwa nad komunizmem może stanowić przedmiot nie tylko okolicznościowych przemówień, lecz także prawdziwych muzycznych poszukiwań.
       Musimy pamiętać. Nie po to, by nienawidzić Rosjan czy Niemców, lecz by poprzez historię uczyć się lepiej decydować o przyszłości – mówi autor, specjalista od koncept albumów, o swoim najnowszym projekcie muzyczno-filmowym, zatytułowanym „39/89 Zrozumieć Polskę”.
       Jeden z najbardziej twórczych i uznanych artystów młodego pokolenia postanowił przybliżyć w formie słuchowiska najnowszą historię Polski spiętą w klamry dwóch dat – rozpoczęcia II wojny światowej i upadku komunizmu. Co ciekawe najnowszy projekt jest swoistym prologiem do jego ostatniej płyty „Planet LUC” rozwodzącej się na temat powszechnego u nas soviet mentalu.

 


       Na płycie, która w sklepach ukazała się 17 września 2009 roku, w 70. rocznicę napaści ZSRR na Polskę, znalazła się muzyka ilustrująca mroczne półwiecze 1939–89. Charakterystyczne dla autora, nietypowe brzmienia łączące nowy jazz, elektronikę, muzykę kameralną i filmową będą tłem dla autentycznych głosów najważniejszych postaci tego okresu: od Stefana Starzyńskiego poprzez czołowych partyjnych dygnitarzy, po Jana Pawła II i Lecha Wałęsę. Wszystko to zaserwowane w nowoczesnej estetyce okraszonej skreczami Dawida Szczęsnego. L.U.C. odstawił mikrofon i skupił się na głosach historii. Poświęcił wiele godzin w archiwach Polskiego Radia na kompletowanie wypowiedzi i ich studyjną obróbkę: Nadszedł czas, by pochwalić się naszą historią w duchu możliwości XXI wieku. Przełomowe dla Europy, pokojowe zwycięstwo 89 r. powinno być obok wódki i oscypka naszą dumą narodową i towarem eksportowym na świat – mówi Łukasz, który również na płycie patetyczne i ważne chwile kontrastuje z humorystycznymi akcentami PRL-owskiej rzeczywistości.
       Projekt ten to nie okolicznościowa laurka, a nowoczesna lekcja historii dla wszystkich. To także świadectwo pamięci i wdzięczności dla własnego narodu za wywalczoną wolność. Premiera albumu odbyła się 17 września na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ album L.U.C.'a to jego początek przygody z muzyką filmową. „39/89 Zrozumieć Polskę” to ścieżka dźwiękowa do pełnometrażowego filmu, jaki ma powstać w światowej sławy studiu Platige Image. Obraz poprzez połączenie archiwalnych zdjęć dokumentalnych z nowoczesną animacją i efektami specjalnymi ma pomóc światu zrozumieć dzisiejszą Polskę.
      
       Program VII Letnich Ogrodów Polityki:
       Środa, 9 czerwca 2010
       Inauguracja Letnich Ogrodów Polityki w Elblągu
       20.00 Koncerty: EMPE3 (Mateusz, Marcin i Marek Pospieszalscy) i Maciej Maleńczuk z Psychodancing 2
      
       Czwartek, 10 czerwca 2010
       20.00 Koncerty: Jafia Namuel i Izrael
      
       Piątek,11 czerwca 2010
       20.00 Koncerty: Dick4Dick i Muniek Staszczyk
      
       Sobota, 12 czerwca 2010
       20.00 Koncerty: Andy i L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski, laureat Paszportu Polityki 2009
      
       Szczegóły dotyczące paneli dyskusyjnych i wystaw podamy wkrótce.
      
       Organizatorzy: Biblioteka Elbląska im. C. Norwida i Tygodnik Polityka
       Karnety i bilety na VII Ogrody Polityki dostępne są we wszystkich placówkach Biblioteki Elbląskiej. Karnet: 40 zł, bilet: 20 zł.
      
      

Arkadiusz Kowalczyk, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama