UWAGA!

Malarstwo Wierzyńskiego

 Elbląg, Jedna z prac artysty.
Jedna z prac artysty.

„Retrospektywny pokaz obrazów. 36 lat twórczości Janusza Wierzyńskiego” - to tytuł wystawy, która zostanie otwarta w środę 5 sierpnia w Galerii Nobilis w centrum kultury Światowid. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.

Malarstwo Wierzyńskiego stoi w wyraźnej opozycji do malarstwa postmodernistycznego. Jego obrazy są czytelne dla każdego widza, nie występują w nich ukryte symbole, do odbiorcy przemawiają kolorem, światłem i nastrojem. Najnowsza wystawa pozwala przyjrzeć się twórczej drodze artysty od momentu ukończenia Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi do dnia dzisiejszego.
       Obrazy Wierzyńskiego będzie można oglądać w Światowidzie do 28 sierpnia.
      
       ***
       Janusz Wierzyński urodził się 1 kwietnia 1947 r. w Olsztynie, gdzie ukończył I Liceum Ogólnokształcące. Podczas nauki w szkole średniej uczęszczał do Wojewódzkiego Domu Kultury na zajęcia plastyczne prowadzone przez Eugeniusza Kochanowskiego. W 1973 r. ukończył na Wydziale Malarstwa i Tkaniny Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Łodzi. Jako student prowadził galerię sztuki Stowarzyszenia PAX, gdzie w 1969 r. odbyła się pierwsza indywidualna wystawa prac malarza. Po studiach Janusz Wierzyński powrócił do Olsztyna. Od tego momentu aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym miasta. Od 1976 r. aż do czasu zawieszenia działalności Związku Polskich Artystów Plastyków w 1983 r. zajmował stanowisko dyrektora Biura Wystaw Artystycznych. W 1989 r. został dyrektorem Domu Środowisk Twórczych. Na początku lat 90-tych przewodniczył Warmińsko-Mazurskiemu Stowarzyszeniu Artystów Plastyków. Był głównym inicjatorem i organizatorem wystawy z okazji 50-lecia olsztyńskiego środowiska twórczego. Wystawa była okazją do wręczenia artyście odznaczenia Zasłużony Działacz Kultury i Złoty Krzyż Zasługi.
       Janusz Wierzyński jest również Kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Był organizatorem licznych aukcji charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych. Zrealizował wiele plenerów artystycznych.
      
      
      
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama