UWAGA!

Mierząc się z doświadczeniem Zagłady

 Elbląg, Mierząc się z doświadczeniem Zagłady

W piątek, 1 grudnia o godz. 18  Biblioteka Elbląska zaprasza do sali kinowej BE na projekcję filmów w ramach pokazów pofestiwalowych 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Będzie można zobaczyć dwa filmy dokumentalne: „Wytrwałość” i „Echa ze strychu”, w których ich twórcy mierzą się z doświadczeniem Zagłady. Wstęp wolny.

Wytrwałość – reż. Małgorzata Imielska, Polska 2015 – dokumentalny, 1 godz. 10 min
       „Wytrwałość” to dokumentalna opowieść o Benie Barenholtzu - słynnym producencie i dystrybutorze związanym z amerykańskim niezależnym przemysłem filmowym i jego próbie skonfrontowania się z osobistym doświadczeniem Zagłady. To historia o nieprzemijającej rozpaczy. I o nieustannie podejmowanym wysiłku, by wierzyć, że wciąż są ludzie, którzy zasługują na miano człowieka. Że mimo wszechobecnego zła są i tacy, których nazwać można Mensch.
      
       Echa ze strychu – reż. Debbie Goodstein, Polska, USA 2015 – dokumentalny, 36 min
       „Echa ze strychu” to kontynuacja dokumentu pt. „Głosy ze strychu” nakręconego w 1989 przez Debbie Goodstein. W pierwszym filmie autorka pokazała swoją podróż do Polski i na strych, na którym jej matka i 15 innych członków rodziny było ukrytych przez dwa lata podczas Holokaustu. „Głosy” prezentują Sally - ciotkę Debbie - jak mierzy się z trudnymi wspomnieniami i cieniami rzuconymi przez te trudne, strychowe lata. „Echa” rozpoczynają się 23 lata później gdy ciotka Sally ogłasza rodzinie, że po wielu latach lobbowania w Yad Vashem, ostatecznie Stanisław Grocholski, polski rolnik, który udzielił im schronienia (na swoim strychu) zostanie pośmiertnie odznaczony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Przejęci tym zwycięstwem, strychowi ocaleni oraz ich potomkowie - łącznie 27 osób, podróżuje do Polski aby wziąć udział w tej ceremonii. Jednakże podczas uroczystości zadzieje się coś wyjątkowo złego, otwierając głęboką rysę między nimi a rodziną Grocholskich. Przyjezdni (rodzina Debbie) bardzo pragną to naprawić. Prywatne spotkanie z Zosią, najstarszą córką Stanisława, odkrywa nieznane historie ryzyka z zagrożeniem życia, które jej rodzice podejmowali aby zrobić to w co wierzyli, że było słuszne. Wraz z nowo poznanymi wątkami opowiedzianymi przez Zosię, „Echa” stają się naturalnie uzupełniającą częścią do „Głosów..”. Dzięki nim pada jasne światło na często przeoczone ofiary, ból i siłę zwykłych ludzi nadzwyczajnego serca.
      
       Miejsce projekcji:
       Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7, sala kinowa
       Program pokazów dostępny jest na stronie
      
       Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów.
      
       – Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej – poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej. - czytamy na stronie Festiwalu.
      
       Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama