UWAGA!

Miloslav Gajdos z elbląską orkiestrą

2007-03-06
Aktualizowany 2007-03-06 22:12
Elbląg, Miloslav Gajdos
Miloslav Gajdos (fot. Paweł Serocki).

W Zespole Państwowych Szkół Muzycznych odbył się we wtorek koncert czeskiego kontrabasisty Miloslava Gajdosa i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej.

Miloslav Gajdos to czeski wirtuoz kontrabasu, wybitny pedagog, kompozytor i juror międzynarodowych konkursów muzycznych. Urodził się w północnych Morawach w 1948 r. Przez wiele lat uczył się gry na różnych instrumentach, jednak jego pierwszym poważnym instrumentem stały się skrzypce. Naukę gry na kontrabasie rozpoczął w wieku 15 lat. Ukończył Konserwatorium w Kromeriż i Akademię im. Leosa Janaczka w Brnie, kształcił się także pod kierunkiem Ludwiga Streichera w Wiedniu. Jest laureatem międzynarodowego konkursu w Markneukirchen w Niemczech, a od 1979 r. pełni funkcję dyrektora Międzynarodowego Konkursu Kontrabasowego im. Franciszka Gregory w Kromeriż.
     Jako kompozytor i aranżer skomponował wiele utworów na kontrabas solo i zespoły kameralne, opracował ponad 70 transkrypcji. Miloslav Gajdos uważany jest za jednego z ojców współczesnego kontrabasu. Twierdzi, że w muzyce nie ma dogmatów i każdy, kto ma solidne podstawy, może eksperymentować, a chęć przełamywania zasad jest częścią ludzkiej natury.
     Regularnie koncertuje, dając recitale w Europie, Ameryce i Azji. Dysponuje szerokim repertuarem, na który składa się cała klasyka kontrabasowa oraz własne kompozycje.
     
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama