Przez cały rok szkolny Młodzieżowy Dom Kultury tętni artystycznym życiem. Dzisiaj młodzież podzieliła się z elblążanami tym, co przez ten czas udało się jej dokonać. Na scenie na placu katedralnym wystąpili wokaliści, instrumentaliści, tancerze. Mieszkańcy mogli też podziwiać obrazy, które wyszły spod ręki młodych elblążan. Zobacz zdjęcia.
Elbląski Młodzieżowy Dom Kultury już od trzydziestu lat wpisuje się w kulturalny charakter miasta. W salach przy ul. Bema i Warszawskiej dzieci i nastolatkowie szlifują swoje talenty artystyczne. Jaki szeroki zakres zajęć kryje się pod hasłem „muzyka”, można było się przekonać podczas dzisiejszego koncertu.
Zaczęli – dość niespodziewanie – bębniarze z zespołu Etno- trans. Młodzi artyści na djembe (rodzaj bębna) wystukiwali afrykańskie rytmy. Dwa utwory i zupełna zmiana klimatu. Przed scenę wybiegły trzyletnie „motylki”, które tańcem rozbawiły licznie zgromadzoną publiczność.
- Ogromną zaletą elbląskiego MDK jest fakt, że pracują u nas czynni artyści, którzy specjalnie po to zrobili uprawnienia pedagogiczne, aby dzielić się z dziećmi swoim talentem. Dla nas ta praca jest jak misja. Żeby uwrażliwiać młodego człowieka, pokazać mu, że sztuka jest językiem emocji – mówi Janina Dziwniel-Stępka.
Tę nutę artystycznego wyrazu można było dostrzec w występach młodych elblążan. To nie był koncert jak ze szkolnej akademii, tylko miłe dla ucha „kawałki”. Na scenie można było m.in. podziwiać zespół muzyki dawnej, taniec nowoczesny w wykonaniu dziewcząt czy zespół jazzowy.
Na koniec zaprezentowali się wokaliści ze „stajni” Katarzyny Panicz. „Szalonych” artystów zna już cała Polska. Na elbląski koncert przyjechali prosto z Gdyni, gdzie na ogólnopolskim festiwalu zdobyli siedem nagród i wyróżnień. - Kiedyś poszłam do MDK na zajęcia organizowane w ferie szkolne. Spodobało mi się, a pani Katarzyna Panicz zaproponowała mi, żebym dołączyła do zespołu – tak Małgorzata Kanikuła wspomina swoją drogę do Młodzieżowego Domu Kultury. Śpiewa już cztery lata.
Artyści, którzy pierwsze kroki stawiali w elbląskim domu kultury, występują na scenach krajowych. Wychowankiem MDK jest m.in. Maciej Mydlak, aktor Teatru im. Jaracza w Olsztynie.
Przed sceną można było obejrzeć mini wystawę obrazów, które wyszły spod ręki młodych plastyków MDK. Różnorodna tematyka (przyroda, Elbląg), różnorodna technika (ołówek, pastele, akwarele) dają powody sądzić, że jeszcze o elbląskich plastykach usłyszymy.
To oczywiście nie wszystko, co dzieje się w elbląskim MDK. Niestety nie zobaczyliśmy działań teatralnych, swoich osiągnięć nie pokazała sekcja modelarska, szachowa czy komputerowa. A szkoda, bo patrząc na artystyczną część MDK elblążanie są też ciekawi, co dzieje się w innych sekcjach Trzeba przy tym zauważyć, że w zajęciach organizowanych przez Młodzieżowy Dom Kultury bierze udział 850 dzieci i młodzieży z Elbląga i okolic.