UWAGA!

Morski Elbląg. Stocznia Schichaua

 
Elbląg, Pancernik Schlesien zbudowany przez Gdańską stocznię Schichaua,
Pancernik Schlesien zbudowany przez Gdańską stocznię Schichaua, fot. nadesłana

Stowarzyszanie Lastadia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu oraz Elbląski Komitet Obywatelski zapraszają na odczyt popularno-naukowy z cyku „Morski Elbląg” poświęcony historii stoczni Schichaua w latach 1854-1945.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 24 stycznia o godz.17 w stali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej im. Cypriana Norwida ul. św. Ducha 3-7.
      
       Odczyt będzie zawierał następujące prelekcje:
       - Rys historyczny zakładów Schichaua i ich produkcja dla floty niemieckiej i rosyjskiej w okresie przed I wojną światową - dr Michał Glock, prezes Stowarzyszenia Lastadia;
       - Produkcja stoczni Schichau na potrzeby III Rzeszy 1937-1945 - mgr inż. Andrzej Jaskuła, jeden z twórców i pierwszy redaktor naczelny miesięcznika Morze Statki i Okręty, wiceprezes Stowarzyszenia Lastadia;
       - Z Elbląga w świat: Okręty zbudowane w stoczni Schichau dla obcych flot wojennych (z wyjątkiem rosyjskiej) - mgr. Oskar Myszor, doktorant UG, członek Stowarzyszenia Lastadia.
      
       Stowarzyszenie Lastadia zajmuję się między innymi zachowywaniem elementów dziedzictwa morskiego i propagowanie wiedzy na ten temat. Do tej pory, dzięki naszym staraniom, udało się zachować między innymi: wycofany z Marynarki Wojennej OPR Władysławowo (Kuter rakietowy proj. 205 - obecnie w Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu), pozyskać i zdygitalizować prace prof. Andrzeja Samka, będące ważnym elementem edukacji morskiej w latach 50. i 60., pomóc w zachowaniu najstarszego motorowego lodołamacza Lampart.
       Stowarzyszenie współorganizowało kilka sesji naukowych poświęconych historii morskiej. Aktywnie współpracujemy również z organizacjami i instytucjami zagranicznymi, głównie w Federacji Rosyjskiej.
      
dr Michał Glock
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama