UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzyczna Wigilia w Braniewie

Dziś (20 grudnia) o godz. 13 w Braniewskiej Bazylice Św. Katarzyny rozpocznie się koncert pn. "Muzyczna Wigilia". Zaśpiewają Joanna Konefał i Ewa Ostrowska, a na organach zagra Henryk Gwardak. Wstęp wolny.

W programie usłyszymy utwory operowe, sakralne oraz związane z okresem świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Organizatorami tego przedsięwzięcia są: Starostwo Powiatowe w Braniewie, Parafia Bazyliki Rzymskokatolickiej Św. Katarzyny w Braniewie oraz Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur. Wstęp na koncert jest bezpłatny.
      
       O artystach:
       Joanna Konefał - urodziła się w 1983 roku w Elblągu. Od roku 2002 mieszka w Hamburgu, gdzie ukończyła studia na wydziale wokalnym w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru. Obecnie studiuje na podyplomowym kierunku śpiewu operowego na tej samej uczelni. Dotychczas miała okazję zaprezentować się na scenie w roli Dorabelli w operze Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta, zarówno w partiach mamy jak i wiedźmy; w operze Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka oraz jako Madame Lidoine w operze Dialogi Karmelitanek Francisa Poulenca. Jej bogaty repertuar obejmuje również partie Elviry z opery Don Giovanni oraz Fiordiligi z opery Cosi fan tutte Wolfganga Amadeusza Mozarta, Amelii z opery Bal Maskowy Giuseppe Verdiego, Liu z opery Turandot, a także Florii z opery Tosca Giacomo Pucciniego, Freii z opery Złoto Renu Ryszarda Wagnera.
       W jej dorobku artystycznym znajduje się również wiele pieśni i oratorium. W Requiem W.A. Mozarta wykonała partię zarówno sopranu jak i altu występując z Busan Metropolitan Chorus (Süd Korea) i Neue Philharmonie Hamburg z tourne po Niemczech.
       Od 2007 roku współpracuje z orkiestrą Klassik Philharmonie Hamburg pod dyrekcją Roberta Stehliego, występując jako solistka w Laeiszhalle w Hamburgu, w zamku w Kiel oraz w Konzerthaus w Husum.
       W 2009 roku wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki w Seelze w kościele St. Martin.
       Wzięła udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez Rene Kollo, Helen Donath, Lilian Sukis oraz Maurizio Colacicchi.
       Jest laureatką konkursów - Mozartowskiego Mozart-Wettbewerb der „Absalom-Stiftung“, gdzie w 2005 roku zajęła drugie miejsce, konkursu “Maritim Musikwoche 2007“ w Timmendorf gdzie wygrała także drugą nagrodę oraz nagrodę fundacji Waltera i Charlotte Hamel. Jest również dwukrotną laureatką konkursu Elise – Meyer, gdzie w 2008 i 2009 roku zajęła trzecią i drugą lokatę.
       Jej działalność została zauważona i doceniona przez stowarzyszenie Wagnerowskie, które w 2008 roku zaprosiło ją na Festiwal Wagnerowski Wagner Festspiele w Bayreuth. W 2009 roku wystąpiła z koncertem solowym organizowanym przez to stowarzyszenie.
       Elbląskiej publiczności znana jest min. z kilkunastu koncertów organizowanych przez Elbląskie Towarzystwo Kulturalne z którym związana jest od 2003 roku. Od 2007 roku występuje na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku.
      
       Ewa Ostrowska – urodziła się w Starogardzie Gdańskim, a od 11 lat związana jest z Elblągiem, gdzie mieszka i pracuje jako nauczycielka w przedszkolu. Jest laureatką wielu konkursów na szczeblach wojewódzkich, międzywojewódzkich i centralnych w kategorii poezji śpiewanej zajmując tam czołowe miejsca. Za swoją pracę otrzymała m.in. nagrodę prezydenta miasta Tczewa w Konkursie Twórczości Tczewskiej, nagrodę na Festiwalu Sztuki Słowa „Czy to jest kochanie". Jako laureatka występowała także na Nocach Teatru i Poezji w Elblągu. W roku 2008 podczas kolejnych Nocy Teatru i Poezji wystąpiła ze swoim recitalem. Występowała także gościnnie podczas gali filantrop roku 2006.
      
       Henryk Gwardak - urodził się w 1951 r. we Wrocławiu. Już w wieku pięciu lat rozpoczął naukę gry na fortepianie pod kierunkiem prof. Renaty Wandokanty-Michałowskiej, a następnie u tego samego pedagoga kończył kolejno podstawową i średnią szkołę muzyczną we Wrocławiu. W Państwowym Liceum Muzycznym podjął równolegle naukę gry na organach w klasie prof. Juliana Bidzińskiego.
       W roku 1970 rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej we Wrocławiu na Wydziale Instrumentalnym w klasie organów prof. Romualda Sroczyńskiego oraz fortepianu w klasie prof. Aliny Głowackiej.
       Po uzyskaniu dyplomu w roku 1975 podjął pracę pedagogiczną w średnich szkołach muzycznych w Legnicy, a następnie w Elblągu organizując tam i prowadząc klasy organów. W latach 1979-1987 był organistą katedry św. Mikołaja w Elblągu. W roku 1980 zapoczątkował cykl koncertów organowych w Elblągu, Kwidzynie i Stegnie. Był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku. W roku 1983 otrzymał nagrodę prezydenta Elbląga za całokształt działalności na rzecz upowszechniania kultury muzycznej na Warmii i Powiślu.
       Henryk Gwardak ma na swym koncie ponad 300 koncertów w Polsce, Niemczech, Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii, Belgii, Holandii, Francji, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, we Włoszech, w Estonii, na Litwie, na Słowacji, w Ameryce Łacińskiej oraz dwukrotnie w Japonii (Tokio, Fukushima). Występował w katedrze Notre Dame w Paryżu. Dokonał nagrań radiowych, TV i filmowych w Polsce, Niemczech (WDR), Finlandii (YLE) i Japonii, gdzie nagrał również płytę CD. Uprawia także muzykę kameralną akompaniując chórom i czołowym artystom w wielu krajach Europy.
       Od roku 1987 mieszka na Wyspach Alandzkich (autonomiczna prowincja Finlandii), gdzie pracuje jako kantor, akompaniator oraz organizuje życie muzyczne na tym terenie. Pełni funkcję dyrektora artystycznego najstarszej imprezy muzycznej na Alandach, Międzynarodowego Festiwalu Organowego.
       Za swą działalność otrzymał w roku 1993 nagrodę artystyczną fundacji rządu autonomii Wysp Alandzkich. W roku 2002 został ponownie wyróżniony prestiżowym medalem 75-lecia autonomii Wysp Alandzkich za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej w regionie. Wśród odznaczonych znaleźli się m.in. premier Szwecji, ministrowie spraw zagranicznych i sprawiedliwości Finlandii oraz inni politycy i działacze kultury.
       Henryk Gwardak jest bardzo emocjonalnie związany z naszym regionem i często pomaga w organizacji i koncertuje w Elblągu. Jak sam mówi, uważa się za elblążanina.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama