UWAGA!

Muzyczne niespodzianki dla melomanów

Elbląg, Muzyczne niespodzianki dla melomanów

4 września o godz. 19.30 odbędzie się koncert inauguracyjny Elbląskiej Orkiestry Kameralnej w sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. W roli dyrygenta oraz solisty wystąpi wybitny muzyk, maestro Jan Stanienda. Koncert muzyki klasycznej otwiera pierwszy sezon artystyczny 2008/2009 orkiestry.

Celem Orkiestry jest upowszechnianie, rozwijanie i zaspokajanie potrzeb społeczeństwa w zakresie kultury muzycznej, a tym samym umożliwienie aktywnego uczestnictwa elblążan w życiu kulturalnym.
     Od października 2007 nowo powstały zespół ma przyjemność wykonywać dla Państwa dzieła literatury orkiestrowej. Liczna frekwencja na koncertach oraz stale powiększająca się rzesza życzliwych elbląskich słuchaczy dowodzi, iż w mieście potrzebny jest właśnie ten rodzaj rozrywki, nieco bardziej elitarnej. Tak więc jakość oraz artystyczny poziom wydarzeń muzycznych z towarzyszeniem Miejskiej Orkiestry będą priorytetem w dalszych poczynaniach młodego zespołu.
     Pragniemy stworzyć cykl koncertów, które będą zawsze odbywać się w jednym dniu – „Muzyczne Czwartki”. Oprócz tego orkiestra będzie uświetniać swoimi występami obchody świąteczne oraz ważniejsze wydarzenia odbywające się w mieście takie jak: Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Niepodległości, „Wręczenie nagród Prezydenta”.
     W pierwszym swoim sezonie artystycznym orkiestra zaprosiła do współpracy wielu wybitnych dyrygentów oraz solistów. Oprócz Jana Staniendy w roli dyrygenta pojawią się również maestro Michał Nesterowicz, Adrian Sylwin Mackiewicz, Adam Klocek, Jan Miłosz Zarzycki, Marzena Diakun oraz Bohdan Jarmołowicz. Natomiast jako soliści wystąpią Bogusław Furtok, Anna Fabrello, Rafał Lewandowski, Agata Kielar oraz Łukasz Długosz, który w zeszłym roku swoim brawurowym występem wywołał owację na stojąco, a publiczność zniewolił niesamowitymi bisami.
     W swoim programie orkiestra ma również dla słuchaczy dwie niespodzianki. Pierwsza z nich odbędzie się 30 października i będzie to koncert orkiestry wraz zespołem RAZ DWA TRZY pod batuta Michała Nesterowicza. Ten wyjątkowy koncert, który będzie można wysłuchać w Teatrze im. Aleksandra Sewruka, ukazuje że orkiestra jest otwarta na różne wyzwania i nie zamyka się tylko w tradycyjnych ramach tzw. muzyki klasycznej. [fotoc]
     Drugą niespodziankę stanowić będzie występ Adama Sztaby wraz z naszą orkiestrą w styczniu 2009 roku, gdzie w repertuarze znajdą się między innymi utwory z programu „Taniec z gwiazdami”. Artysta miał okazję współpracować z gwiazdami polskiej sceny rozrywkowej takimi jak: Natalia Kukulska, Reni Jusis, Maryla Rodowicz, a także artystami światowego formatu jak Jose Carreras.
     Orkiestra planuje również nawiązać żywą współprace ze społecznościami miast ościennych, tak aby korzyści płynące z obcowania ze sztuką nie ominęły mieszkańców mniejszych miast. W nowym sezonie artystycznym jest również przewidziany cykl koncertów edukacyjnych mających na celu zainteresowanie muzyką artystyczną najmłodszych elblążan.
     Elbląska Orkiestra Kameralna ma zamiar również zaprosić na gościnne występy różne zespoły kameralne i solistów. Inicjatywa ta ma na celu umożliwienie wymiany doświadczeń i repertuaru między muzykami, co z pewnością wpłynie na podniesienie poziomu artystycznego muzyków.
     Elbląscy kameraliści zapraszając gości pragną również zapewnić elblążanom uczestnictwo w urozmaiconych koncertach, które na pewno dostarczą mieszkańcom wielu emocjonujących doznań i wrażeń, a także wpłyną na podniesienie poziomu muzycznego naszego miasta.
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama