UWAGA!

Muzyka i poezja

2008-08-05
Aktualizowany 2008-08-10 09:48
Elbląg, Krzysztof Kolberger i Robert Grudzień - obaj artyści gościli już na festiwalu we Fromborku
Krzysztof Kolberger i Robert Grudzień - obaj artyści gościli już na festiwalu we Fromborku (fot. archiwum)

Trwa 41. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku. W niedzielę 10 sierpnia odbędzie się koncert wyjątkowy. Wystąpią Georgij Agratina, fletnia Pana (Ukraina) i Robert Grudzień, organy (Polska). Spektakl poetycki „Śpieszmy się kochać ludzi…” oparty na wierszach ks. Jana Twardowskiego zaprezentuje wybitny polski aktor Krzysztof Kolberger. Koncert rozpocznie się o godz. 14 w Katedrze Wniebowzięcia NMP.

Niedzielny koncert będzie częścią obchodów Dni Fromborka. Zaprezentują się dwaj wybitni artyści: Georgij Agratina i Robert Grudzień.
     Georgij Agratina – urodzony w Mołdawii, na granicy z Bukowiną. Od 5-go roku życia uczył się gry na skrzypcach oraz fletni Pana u Fiodora Karpatii, który prowadził zespół instrumentów folklorystycznych. Kontynuował naukę w szkole średniej i Konserwatorium w Kijowie. Od 1970 r. jest solistą Narodowej Orkiestry Instrumentów Ludowych oraz profesorem Akademii Muzycznej w Kijowie.
     Koncertował z najbardziej prestiżowymi orkiestrami symfonicznymi oraz jako solista w Rosji, Niemczech, Francji, Kanadzie, USA (wielokrotne tournee koncertowe), Mongolii, Holandii, Polsce oraz Mołdawii, na Ukrainie i w Rumunii.
     W swoich koncertach artysta prezentuje muzykę narodową ukraińską, mołdawską, rumuńską oraz klasyczną i popularną. Skomponował wiele utworów oraz dokonał licznych opracowań dla orkiestr kameralnych, symfonicznych. Jego kompozycje były wykonywane oraz nagrane przez przez rozgłośnie radiowe w wielu krajach Europy. Posiada również na swym koncie nagrania płytowe (w Polsce m.in. płyta wydana przez DUX) oraz telewizyjne w krajach, w których występował. W roku 2002 obchodził jubileusz 35-lecia pracy artystycznej. Jako solista stale współpracuje z Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Kameralnej i Organowej Radom-Orońsko, organizowanym przez Fundację im. Mikołaja z Radomia. Od lat współpracuje z Robertem Grudniem, z którym nagrał trzy wysoko oceniane płyty CD.
     Jest kierownikiem artystycznym Kameralnej Orkiestry Festiwalowej. W roku 2002 obchodził jubileusz 35-lecia pracy artystycznej.
     Robert Grudzień ukończył Liceum Muzyczne w Lublinie w klasie organów prof. Zdzisława Jańczuka. Studiował w Akademii Muzycznej w Łodzi oraz Musikhochschule w Duesseldorfie w klasie prof. Mirosława Pietkiewicza i Christopha Schoenera /organy/, Wernera Smigielskiego /klawesyn/, Kajetana Mochtaka /fortepian/. Jako stypendysta fundacji muzycznej w Zurichu odbył kurs mistrzowski u prof. J. Gouillou oraz w klasie D.Rotha, H.Haselboecka, G.Boveta, L.Rogga. Koncertuje stale na terenie całego kraju oraz za granicą min. (Austria, Czechy, Finlandia, Słowacja, Łotwa, Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Japonia, Szwajcaria, Rosja, Ukraina, Ameryka Północna). Na koncie Artysty są licznenagrania płytowe, i nagrania dla stacji radiowych i telewizyjnych. Współpracuje z wielkim artystami i znannym Solistami , dyrygentami i zespołami, jak m.in. w duecie z sopranistką Teresą Żylis-Gara, tenorem Wiesławem Ochmanem, barytonem Zbigniewem Maciasem, wirtuozem Fletni Pana Georgijem Agratinąflecistą Grzegorzem Olkiewiczem, sopranistką Yoshiko Hara, Wolfgangiem Ebnerem - róg alpejski, wiolonczelistą Wolfgangiem Panhoferem, Helmutem Demmerem trębaczem, pianistą Arturem Jaroniem oraz gitarzystą Romualdem Erencem. Współpracuje z Poznańskimi Słowikami. Jest twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, odbywającego się w 48 miastach na terenie Polski płdn.-wsch.: m.in. Radom-Orońsko, Leżajsk /słynne barokowe organy/, Jędrzejów /najstarszy klasztor cystersów w Polsce, organy z 1745 r./, Kalwaria Zebrzydowska /Sanktuarium Maryjne/, Lublin, Mielec, Białobrzegi, Zelów, Chełm,Grójec, Jarosław, Jedlińsk, Końskie, Lipsko, Nisko, Opoczno, Rudnik nad Sanem, Stalowa Wola, Starachowice, Stawiszyn, Stromiec, Szydłowiec, Warka, Warszawa. Często powoływany w charakterze konsultanta do opiniowania projektów nowych instrumentów a także remontów i restauracji historycznych organów. W 1990 r. otrzymał nagrodę Komitetu d/s Radia i Telewizji za twórczość radiową. W 1991 i 1992 roku otrzymał stypendium twórcze Wojewody Radomskiego w dziedzinie muzyki. Otrzymał szereg dyplomów, nagród i wyróżnień od m.in. Wojewody; Rzeszowskiego, Radomskiego, Lubelskiego, Bielskiego, Prezydenta Miasta; Radomia, Lublina, Starachowic, Skarżyska-Kamiennej, Burmistrza Miasta; Leżajska, Zelowa, Kalwarii Zebrzydowskiej), oraz Ministerstwa Kultury i Sztuki.
     W roku 1996 obchodził jubileusz 10-lecia pracy artystycznej. Czytelnicy "Gazety Wyborczej" przyznali mu tytuł Radomianina Roku 1994. Jest honorowym obywatelem m. Leżajska, Zelowa, Stalowej Woli, Jędrzejowa oraz przyjacielem Miasta Mielca. Dyrektor Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatora festiwali organowych i akcji na rzecz zabytkowych organów w Polsce. Wykładowca na Politechnice Radomskiej im. Kazimierza Pułaskiego. Ostatnim wielkim sukcesem Artysty był cykl koncertów zorganizowanych przez niego, z jego udziałem jako solisty, oraz udziałem wirtuoza Fletni Pana prof. G. Agratiny, pod dyrekcją samego Krzysztofa Pendereckiego m.in. z orkiestrą Filharmonii Łódzkiej., które spotkały się z ogromnym uznaniem publiczności i odbiły bardzo szerokim echem w mediach w Polsce i poza granicami.
     Podczas koncertu we Fromborku wiersze ks. Jana Twardowskiego prezentować będzie wybitny polski aktor Krzysztof Kolberger.
     Spektakl „Śpieszmy się kochać ludzi...” porusza bardzo ważny temat przemijania ludzkiego życia. Śmierć jest ukazana z perspektywy ludzi, którzy żegnają kogoś bliskiego, którym po ukochanej osobie zostaje jedynie cała masa wspomnień. Ukazuje tragiczną walkę tych, którzy zostali z przejmującym smutkiem i bólem. Jednocześnie zawarte jest przesłanie do człowieka, aby zastanowił się nad swoim własnym życiem.
     
     Koncert odbędzie się 10 sierpnia (niedziela) o godz. 14 w katedrze we Fromborku.
     Wstęp wolny (koncert sfinansowany przez Urząd Miasta i Gminy Frombork).
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Polecam chociażby posłuchać koncertu, duet Agratina/Grudzień brzmi rewelacyjnie i jest bardzo przyjemny dla ucha, nawet dla ludzi, którzy za muzyką organową nie przepadają. Niesamowicie brzmią cymbały w katedrze, fletnia pana również robi wrażenie. Sam chętnie chodzę na ich koncerty, gdy tylko mogę.
 • KONCERT BYŁ WSPA-NIA-ŁY! Zarówno występ Krzysztofa Kolbergera, poezja Ks. Twardowskiego i doborowy repertuar muzyczny - wszystko to z najwyższej pólki! Śpieszmy się - Twardowski Jan Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą zostaną po nich buty i telefon głuchy tylko to co nieważne jak krowa się wlecze najważniejsze tak prędkie że nagle się staje potem cisza normalna więc całkiem nieznośna jak czystość urodzona najprościej z rozpaczy kiedy myślimy o kimś zostając bez niego. Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście przychodzi jednocześnie jak patos i humor jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu jak dźwięk trochę niezgrabny lub jak suchy ukłon żeby widzieć naprawdę zamykają oczy chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzeć kochamy wciąż za mało i stale za późno Nie pisz o tym zbyt często lecz pisz raz na zawsze a będziesz tak jak delfin łagodny i mocny Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą i ci co nie odchodzą nie zawsze powrócą i nigdy nie wiadomo mówiąc o miłości czy pierwsza jest ostatnia czy ostatnia pierwsza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rybka A(2008-08-11)
 • Trochę koncert mnie rozczarował, a dlatego, że przyszedłem na koncert, a nie na popołudnie poezji, takiego instrumentalisty słucha się b. rzadko, a tu proporcje jego gry do recytacji p. Kolbergera były jak 1 do 10,SZKODA :(
 • Dlaczego zawsze znajdzie sie ktos niezadowolony, malkotent? Przykre. Smutne.
 • Ach Rybko ale mnie rozromantyzowałas. Mała adaptacja z uwagi na brak miejsca. Też ładny kawałek w tej samej konwencji. " Gdybym wiedział, że dzisiaj po raz ostatni zobaczę cię śpiącą, objąłbym cię mocno i modliłbym się do Pana, by pozwolił mi być Twoim aniołem stróżem. Gdybym wiedział, że są to ostatnie minuty, kiedy cię widzę, powiedziałbym \"kocham cię\", a nie zakładałbym głupio, że przecież o tym wiesz. Zawsze jest jakieś jutro i życie daje nam możliwość zrobienia dobrego uczynku, ale jeśli się mylę, i dzisiaj jest wszystkim, co mi pozostaje, chciałbym ci powiedzieć jak bardzo cię kocham i że nigdy cię nie zapomnę. Jutro nie jest zagwarantowane nikomu, ani młodemu, ani staremu. Być może, że dzisiaj patrzysz po raz ostatni na tych, których kochasz. Dlatego nie zwlekaj, uczyń to dzisiaj, bo jeśli się okaże, że nie doczekasz jutra, będziesz żałował dnia, w którym zabrakło ci czasu na jeden uśmiech, na jeden pocałunek, że byłeś zbyt zajęty, by przekazać im ostatnie życzenie. Bądź zawsze blisko tych, których kochasz, mów im głośno, jak bardzo ich potrzebujesz i wszystkie inne słowa miłości, jakie tylko znasz. Nikt cię nie będzie pamiętał za twoje myśli sekretne. Proś więc Pana o siłę i mądrość, abyś mógł je wyrazić. "
Reklama