UWAGA!

Muzyka, która zrodziła się z przyjaźni

 Elbląg, Dzisiejszy wieczór należał do przyjaciół: Aleksandra Tomaszkiewicza (wiolonczela) i Oliwii Grabowskiej (fortepian)
Dzisiejszy wieczór należał do przyjaciół: Aleksandra Tomaszkiewicza (wiolonczela) i Oliwii Grabowskiej (fortepian) (fot. dk)

Elbląskie Towarzystwo Kulturalne zaserwowało dziś (2 marca) elblążanom potężną dawkę muzycznych uniesień. W Bibliotece Elbląskiej można było posłuchać niezapomnianych sonat Fryderyka Chopina i Dymitra Szostakowicza w wykonaniu młodych muzyków, a prywatnie przyjaciół: Aleksandra Tomaszkiewicza (wiolonczela) i Oliwii Grabowskiej (fortepian).

Wieczór spędzony z muzyką Szostakowicza i Chopina to najwspanialsza forma relaksu po dniu ciężkiej pracy. Spokój, wyciszenie, oderwanie od tego, co za oknem, refleksja nad tym, co ważne, melancholia. Widać, że elblążanie tego właśnie potrzebują, ponieważ dzisiejszy koncert cieszył się sporym zainteresowaniem.
       W pierwszej części koncertu wysłuchaliśmy „Sonatę d-moll na wiolonczelę i fortepian” Dymitra Szostakowicza, rosyjskiego kompozytora, pianisty i pedagoga, który zyskał miano jednego z najwybitniejszych symfoników XX. wieku. Jego utwory nacechowane są patosem, silnym pierwiastkiem dramatycznym, ekspresją, dynamizmem i witalnością, co dało wyraz w zaprezentowanej dzisiaj sonacie.
       Fryderyka Chopina i jego twórczości nikomu przedstawiać nie trzeba. Elementem charakterystycznym dla utworów polskiego kompozytora jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej. To jeden z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych, często nazywany poetą fortepianu. Dziś wysłuchaliśmy „Sonatę g-moll na fortepian i wiolonczelę” tego wybitnego pianisty.
       Dzisiejszy koncert był jednocześnie promocją płyty „On the Tour” nagranej przez dwóch młodych artystów: Aleksandra Tomaszkiewicza (wiolonczela) oraz Oliwię Grabowską (fortepian). Jak wyznają młodzi muzycy, płyta jest owocem ich przyjaźni oraz muzycznej pasji. Ta płyta to „spowiedź z miłości do muzyki”: - Jesteśmy dwojgiem przyjaciół, których połączyła wspólna pasja do muzyki – wyznają młodzi muzycy. - Nasze okazjonalne spotkania muzyczne przekształciliśmy w regularną pracę w duecie, który jest dla nas najintymniejszą formą muzykowania. Jedno słowo, jeden gest, a czasami jedno spojrzenie wystarcza nam, by odnaleźć porozumienie w kreowaniu dzieła muzycznego. Bez łączącej nas więzi emocjonalnej prawdopodobnie nie mielibyśmy odwagi na tak szczere muzyczne wyznania. Przyjaźń nie przeszkadza nam być wobec siebie wymagającymi. Do treści zapisanych przez kompozytora dodajemy przecież osobiste doświadczenia, fragmenty własnych biografii. Tacy jesteśmy my: Oliwia i Aleksander. Duet przyjaźni i muzycznej pasji. Ze wspólnych muzycznych inspiracji zbudowaliśmy tę płytę – naszą intymną spowiedź z miłości do muzyki.
       Aleksander Tomaszkiewicz studiuje obecnie w Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii w klasie prof. Thomasa Demengi. Młody wiolonczelista prowadzi aktywną działalność koncertową. Do ważniejszych osiągnięć muzyka należą: I nagroda z wyróżnieniem na II Ogólnopolskim Turnieju Wiolonczelowym (2012) oraz zdobyta wspólnie z pianistką Oliwią Grabowską II nagroda (pierwszej nie przyznano) w Konkursie Duetów Instrumentalnych organizowanym przez August Pickhardt-Stiftung i Hochschule für Musik Basel (Basel 2015). Szczególnym wydarzeniem w karierze Aleksandra Tomaszkiewicza był jego udział w konkursie Młody Muzyk Roku 2012 organizowanym przez TVP, którego został finalistą. Wystąpił także na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, gdzie wzbudził entuzjazm widowni oraz uznanie krytyków muzycznych.
       Oliwia Grabowska to wybitna pianistka młodego pokolenia. Podobnie jak jej przyjaciel studiowała w Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii, którą ukończyła z wyróżnieniem. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursach pianistycznych. Była stypendystką polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rządu Szwajcarskiego, szwajcarskiej fundacji „Stiftung Lyra” oraz wielu innych instytucji. Jako solistka i kameralistka koncertowała w Europie (Polska, Niemcy, Czechy, Hiszpania, Estonia, Szwajcaria, Kosowo, Ukraina, Włochy, Francja), Azji (Singapur) i Ameryce Północnej (USA). Obecnie kontynuuje studia podyplomowe w Hochschule für Musik Basel w Szwajcarii.
       Koncert odbył się w ramach obchodów jubileuszu 50-lecia ETK, które patronatem honorowym objął Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.

      
       Patronat nad obchodami 50-lecia ETK sprawuje Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama