UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Muzyka organowa we Fromborku

 
Elbląg, Hanna Dys
Hanna Dys

Dziś (24 czerwca) we Fromborku rozpoczyna się 45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej. Festiwal zainauguruje koncert Hanny Dys (organy) i Jarosława Wyrzykowskiego (obój).

Program koncertu inauguracyjnego:
       Aloys Claussmann (1850-1926)
       Toccata in a (organy solo)
      
       Gabriel Fauré (1845-1924)
       Pavana
      
       Hans-André Stamm (ur. 1958)
       Rondo alla celtica (organy solo)
      
       Marian Sawa (1937-2005)
       Suita stylizowana
      
       Feliks Nowowiejski (1877-1946)
       Introdukcja na temat sekwencji wielkanocnej Victimae paschali laudes op.9 nr 7 (organy solo)
      
       Georg Philipp Telemann (1681-1767)
       Fantazja na obój solo
      
       Johann Seabstian Bach (1685-1750)
       Fantazja i fuga a-moll BWV 561 (organy solo)
      
       Benedetto Marcello (1686-1739)
       Koncert d-moll na obój i organy
      
       Hanna Dys - absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Romana Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu, w klasie organów prof. Wolfganga Zerera. Doskonaliła swe umiejętności na studiach solistycznych w hamburskiej uczelni pod kierunkiem prof. Wolfganga Zerera i Pietera van Dijka, uzyskując w 2007 roku dyplom z wyróżnieniem.
       Jest stypendystką Otto Stötterau Stiftung, Brahms Stiftung oraz Stypendium dla Twórców Kultury oraz laureatką i uczestniczką konkursów międzynarodowych. Odbyła liczne kursy mistrzowskie w wielu krajach europejskich m. in. u prof. J. Laukvika, L. Ghielmi, O. Latry, D. Rotha. W 2009 roku uzyskała doktorat w zakresie sztuki muzycznej.
       Hanna Dys jest adiunktem na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej oraz pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, zarówno jako solistka jak i kameralistka. Występowała na festiwalach muzyki organowej w Polsce, Niemczech, Finlandii, Czechach, Węgrzech, Włoszech, Hiszpanii, Mołdawii i in. Współpracuje z wieloma instrumentalistami i wokalistami, ma na swoim koncie współpracę m. in. z Polską Filharmonią Bałtycką, Polską Orkiestrą Kameralną, z chórem Akademii Medycznej. Prezentuje organy Katedry Oliwskiej. Nagrywała dla Polskiego Radia i TV. Dwukrotnie nominowana do nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców Kultury (2010 i 2011).
      

 

Jarosław Wyrzykowski urodzony w 1978 r., edukację muzyczną rozpoczynał w Gdyni pod kierunkiem Jolanty Kowalczyk, od początku poświęcając się grze na oboju. W 2003 ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Józefa Raatza. Już jako student drugiego roku intensywnie udzielał się w orkiestrze Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, gdzie od ponad 9 lat jest na stałe zatrudniony jako pierwszy oboista. Wielokrotnie brał udział w nagraniach i transmisjach pod kierownictwem takich sław jak Sir Neville Marriner, Maxim Vengerov, Jerzy Maksymiuk.
       Jako solista koncertował między innymi z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Hanzeatycką Orkiestrą Kameralną, Gdyńską Orkiestrą Kameralną „Sinfonia Nordica” oraz z Polską Filharmonią Kameralną Wojciecha Rajskiego w Sopocie. Wpółpracował i występował ze ścisłą elitą europejskich oboistów – Albrechtem Mayerem, Malcolmem Messiterem i Gregorem Wittem. W dziedzinie muzyki kameralnej współpracuje m.in. z organistką Hanną Dys.
       Wyrzykowski jest twórcą zespołu Oboe 4 Strings, który w swoim repertuarze oprócz tradycyjnych kwartetów i kwintetów obojowych posiada tworzone przez niego aranżacje przebojów muzyki klasycznej, filmowej, rozrywkowej a nawet jazzu. Często sięga po repertuar barokowy i obój d’amore, lecz równie chętnie bierze udział w projektach spoza stylu klasycznego, dzięki czemu dzielił już estradę z artystami takimi jak: Nigel Kennedy, Jean Michel Jarre, Marcus Miller, Trilok Gurtu, Ian Gillam, Grzegorz Turnau, Leszek Możdzer, Henryk Miśkiewicz, Adam Sztaba, Edyta Górniak, Zakopower i wielu innych.
      
       45. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej potrwa całe lato, od 24 czerwca do 26 sierpnia. Koncerty odbywają się w każdą niedzielę o godz.14 w Bazylice Archikatedralnej pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła we Fromborku.
       Szczegóły na stronie festiwalu.
      
       Ceny biletów:  20 zł (normalny),  15 zł (ulgowy), karnet na wszystkie koncerty 120 zł.
      

oprac. OK na podstawie materiałów organizatora
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama