UWAGA!

Na codzień w ukryciu...

Elbląg, Na wystawie w Bibliotece Elbląskiej prezentowane są najstarsze elbląskie zabytki piśmiennictwa
Na wystawie w Bibliotece Elbląskiej prezentowane są najstarsze elbląskie zabytki piśmiennictwa

W listopadzie minęło 400 lat od założenia w Elblągu biblioteki. Z tej okazji otwarto wystawę "Skarby gromadzone przez wieki", na której elblążanie mają unikalną okazję obejrzenia starych ksiąg i inkunabułów, m.in. Druk Geometrii Euklidesa wydany w 1482 r., z którego korzystał Mikołaj Kopernik.

Z okazji 400-lecia Biblioteki Elbląskiej otwarta została wystawa "Skarby gromadzone przez wieki w Bibliotece Elbląskiej 1601 - 2001". Jest to ekspozycja kilkunastu ksiąg i druków z XV, XVI, XVII i XVIII wieku. W sali biblioteki można podziwiać bezcenne zabytki dokumentujące historię Elbląga oraz dzieła matematyczne, filozoficzne i społeczne. Najstarszy eksponat wystawy to Druk Geometrii Euklidesa wydany w 1482 r. przekazany Bibliotece Elbląskiej w 1601 r. Jest również traktat o małżeństwie Marcina Lutra wydany w Wittenberdze w 1540 r. Jest także księga przygotowana przez elbląskiego nauczyciela matematyki dotycząca teorii wszechświata według Kopernika.
     Na wystawie zaprezentowano dzieło Piotra Skargi wydane w 1604 r. w Krakowie. Księgi są pięknie oprawione, a okładki tłoczone. Wszystkie zbiory pamiętają czasy sprzed dwóch, trzech, czy nawet czterech wieków.
     Wystawa będzie czynna przez dwa tygodnie w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp jest wolny.
     Z okazji jubileuszu Biblioteka Elbląska otrzymała za całokształt działalności medal Biblioteka Magna. Przyznaje go kapituła Stowarzyszenia Bibliotek Polskich. Jest to najwyższe wyróżnienie dla biblioteki.
     
     ***
     
     Biblioteka Elbląska została założona w 1601 r. przy Gimnazjum Elbląskim. Rada Miejska przekazała jej księgozbiór zmarłego Tomasza Rotusa, rektora gimnazjum, który zakupiła za 200 florenów. Odtąd zbiory biblioteczne powiększały się głównie dzięki książkowym i pieniężnym darom rady miejskiej oraz bogatych mieszczan elbląskich.
     Po II wojnie światowej część księgozbioru, ze względu na brak warunków lokalowych, złożono w depozycie w bibliotece Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Po 53 latach na elbląskiej Starówce rozpoczęto odbudowę kamieniczek przy ul. Świętego Ducha, przylegających do zespołu architektonicznego dawnego kościoła i szpitala św. Ducha, będących od 1979 r. siedzibą biblioteki.
     Od 27 listopada 2000 r. zbiory dawnej biblioteki elbląskiej są sukcesywnie sprowadzane z Torunia. Do tej pory powróciło ponad 10 tys. czasopism, ponad 8,5 tys. starodruków, 68 inkunabułów i innych zabytkowych zbiorów, łącznie ponad 38 tys. tomów.
     Uroczystości związane z obchodami 400 rocznicy urodzin Biblioteki Elbląskiej rozpoczęła konferencja, podczas której zebrani wysłuchali wykładu: "Życie kulturalne Elbląga na przełomie XVI i XVII stulecia" dr Janusza Hochleitnera i "Działalność biblioteki miejskiej w XVII i XVIII wieku" dr Jerzego Sekulskiego.
     - To bardzo ważny moment chyba dla każdego elblążanina - mówi Krystyna Greczycho. - Nasza biblioteka ma już 400 lat. Przez ten długi czas przechowywano w niej najcenniejsze dla miasta druki i księgi. To z nich możemy dowiedzieć się o życiu elblążan sprzed kilku wieków. Najcenniejsze są co prawda ukryte przed okiem czytelników, ale to ze względu na ich ogromną wartość - właściwie one są bezcenne. Ale z okazji 400 urodzin biblioteki wystawiliśmy dla zwiedzających niektóre egzemplarze starych ksiąg, by choć przez chwilę każdy mógł podziwiać te relikty przeszłości.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama