UWAGA!

Na koniec dwa izraelskie dokumenty

 Elbląg, Na koniec dwa izraelskie dokumenty

W piątek, 15 grudnia o godz. 18 zapraszamy do sali kinowej Biblioteki Elbląskiej na ostatnią projekcję w ramach pokazów pofestiwalowych 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy. Będzie można zobaczyć dwa filmy dokumentalne: „Na ringu życia” i „Nad brzegami Jarkonu”. Wstęp wolny.

„Na ringu życia” – reż. Uri Borreda, Izrael 2016 – biograficzny, dokumentalny, 1 godz.
       Jest to historia 16-letniego chłopca, Noaha Kliegera, który został bokserem, by przetrwać Holokaust. Jako nastolatek przemycał żydowskie dzieci z Belgii do Szwajcarii. Został złapany przez Niemców i wywieziony do Auschwitz, gdzie boksował by przeżyć. Wrócił do Belgii i zgłosił się na ochotnika do organizacji „Hagana”, która zajmowała się nielegalną wówczas imigracją Żydów do Izraela. Sam wyemigrował do Izraela jako członek załogi statku Exodus 1947. 74 lata później Noah Klieger przemierza tę samą drogę, co w latach 1940-1947.
      
       „Nad brzegami Jarkonu” – reż. Avi Belkin, Izrael 2015 – dokumentalny, 1 godz.
       Film odkrywa nieznaną historię Jarkonu, rzeki o najgorszej sławie w Izraelu. Badając zależności między polityką społeczną a naturą „Nad brzegami Jarkonu” snuje izraelską opowieść przedstawiając ją w całkowicie nowy i ważny sposób. Śledzimy historię rzeki od początku Palestyny, kiedy Żydzi i Arabowie dzielili się jej zasobami. Obserwujemy pogorszenie się jej jakości, uzyskanie miana najbardziej zanieczyszczonej i niebezpiecznej rzeki. Śledzimy aktualne wysiłki mające na celu jej regenerację i odnowę. Przy pomocy materiałów archiwalnych oraz przeprowadzonych wywiadów reżyser odkrywa dla nas głębokie powiązania pomiędzy ludźmi i ich ziemią, pomiędzy naturą i człowiekiem.
      
       Miejsce projekcji: Biblioteka Elbląska, ul. św. Ducha 3-7, sala kinowa
       Festiwal Filmowy Żydowskie Motywy poświęcony jest narodowi żydowskiemu, jego tradycji, tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, zarówno współczesnej jak i na przestrzeni dziejów.
       – Chcemy zainteresować festiwalową publiczność tematyką dotyczącą tożsamości i doświadczenia żydowskiego na przestrzeni dziejów, przechowaniem dorobku kultury i tradycji jako źródła cywilizacji judeo-chrześcijańskiej – poprzez ekspresję artystyczną w sztuce filmowej - czytamy na stronie Festiwalu.
       Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.
      
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska im. Cypriana Norwida
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Już wszystkie pieniądze jakie dostajecie z ministerstwa kultury będą szły na Polin? To jest tak widoczne co robicie. Wszystkie miasta jak i wsie przezywają najazd kapel żydowskich, wieczorki poezji, czy sztuki. Co wy z nami robicie?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    3
    Jarosz(2017-12-14)
Reklama