UWAGA!

Na początek "Dwie Twarze"

W piątek, 14 listopada, rozpoczną się VII Ogólnopolskie Spotkania Artystyczne Osób Niepełnosprawnych. W teatrze oraz w Centrum Kultury "Światowid" odbywać się będą spektakle, koncerty, wystawy. Spotkania zainauguruje występ elbląskiego teatru integracyjnego "Dwie Twarze".

Teatr "Dwie Twarze" to projekt Grażyny Kacprzak, opiekuna Klubu Młodzieży Niepełnosprawnej działającego w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu. Grupa rozpoczęła swoją działalność cztery lata temu.
     - Teatr integracyjny "Dwie Twarze" tworzą moi podopieczni z MDK oraz młodzież z offowego teatru "Alter Ego" - mówi Grażyna Kacprzak. - Na scenie każdy aktor niepełnosprawny ma swojego sprawnego opiekuna, który w razie potrzeby pomoże, pokieruje i przypomni, co trzeba robić. Przez cztery lata zrealizowaliśmy trzy spektakle.
     Podczas inauguracji Ogólnopolskich Spotkań Artystycznych Osób Niepełnosprawnych teatr "Dwie Twarze" zaprezentuje swój najnowszy spektakl pt. "Sen o lataniu". Jest to plastyczna opowieść o tym, o czym śnią wszyscy ludzie na świecie bez względu na kolor skóry, wyznanie czy stopień niepełnosprawności.
     - Zdecydowaliśmy się na spektakl plastyczny, gdyż taki jest prosty w realizacji dla osób niepełnosprawnych - wyjaśnia Grażyna Kacprzak. - Kiedyś, jeszcze przed zawiązaniem teatru "Dwie Twarze", próbowaliśmy w MDK realizować spektakle słowne. Jednak okazało się, że zapamiętywanie tekstu przychodzi niepełnosprawnym z trudnością. Próby do jednego spektaklu trwały prawie rok.
     - Ze spektaklem plastycznym jest zupełnie inaczej - dodaje. - Każdy niepełnosprawny wie, co w danej chwili ma robić i stara się te czynności zapamiętać. Poza tym - na przykładzie spektaklu "Sen o lataniu" - każdy wie, co dane zachowania oznacza. Wie także, co oznaczają kolory. Moi aktorzy bez wahania odpowiedzą, że na przykład kolor czerwony oznacza sen o miłości, a czarny sen smutny, nieprzyjemny.
     "Sen o lataniu" zdobył już uznanie publiczności. Podczas Przeglądu Teatrów Wspaniałych, który odbył się w Tczewie, "Dwie Twarze" otrzymały za niego nagrodę - Puchar Prezesa Telewizji Gdańskiej pr. II. W uzasadnieniu podano: "nagroda za plastykę spektaklu".
     "Sen o lataniu" zostanie zaprezentowany 14 listopada o godz. 17.00 na dużej scenie Teatru Dramatycznego w Elblągu.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama