UWAGA!

Naukowo o odbudowie starych miast

2010-04-14
Aktualizowany 2010-04-21 07:39
Elbląg, Wykład poprowadzi prof. Maria Lubocka-Hoffmann, autorka programu retrowersji elbląskiej Starówki
Wykład poprowadzi prof. Maria Lubocka-Hoffmann, autorka programu retrowersji elbląskiej Starówki (fot. nadesłane)

Elbląskie Towarzystwo Naukowe im. Jana Myliusa "Societas Scientiarum Elbingensis" zaprasza 21 kwietnia o godz. 17.30 do sali audiowizualnej Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7 na drugi z cyklu wykładów o odbudowie starych miast i retrowersji Starego Miasta w Elblągu. Wykład poprowadzi prof. Maria Lubocka-Hoffmann. Wstęp wolny.

Prof. Maria Lubocka-Hoffmann ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w 1970 roku uzyskała dyplom magistra w zakresie zabytkoznawstwa i konserwatorstwa. Pracowała w Pracowniach Konserwacji Zabytków w Olsztynie i Gdańsku. Od 1975 do 2002 roku Wojewódzki Konserwator Zabytków w Elblągu. Od 2002 r. w Muzeum Zamkowym w Malborku kurator ds. konserwacji zamków w Malborku i Kwidzynie. Od 2005 roku prof. UWM. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskała w 1998 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, a tytuł doktora habilitowanego w 2005 roku na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.
       W 1983 roku opracowała metodę retrowersji - nowy sposób odbudowy zniszczonych miast historycznych. Autorka konserwatorskiego programu odbudowy Starego Miasta w Elblągu, setek programów konserwacji zabytków ruchomych oraz konserwacji, restauracji i
       odbudowy zabytków nieruchomych, a także kilku programów rewaloryzacji, odbudowy i retrowersji starych miast. Była polskim ekspertem PKN ICOMOS w sprawie wpisu na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO miast Pecz (Węgry) i Lwów (Ukraina). Pełniła
       funkcję konsultanta rewaloryzacji zabytków w Bańskiej Szczawnicy (Słowacja) i w Wilnie.
       W latach 1998-2002 współrealizowała cykl popularno-naukowych filmów o wspólnym - polskim i niemieckim dziedzictwie kultury na terenie dawnych Prus. Film pt. Malbork - wspólne dziedzictwo zdobył w 1999 r. główną nagrodę na ogólnopolskim Festiwalu
       Filmów Naukowych w Krakowie.
       W 1998 r. wydała książkę Elbląg: Stare Miasto, w roku 2002 Zamek w Malborku: historia, architektura, konserwacja, a w 2004 Miasta historyczne północnej i zachodniej Polski: zniszczenia i programy odbudowy - wszystkie w polskiej i niemieckiej wersji językowej.
      
Arkadiusz Kowalczyk, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Gratuluje switnych pomy(jów)slow na elblaska starowke. Kamieniczki wypisz wymaluj jak przed wojna. Jak zywe. Wstyd ze historyczna substancja miasta zamiast odrodzic sie ze zgliszczy i popiolow pokryta zostala blokami a'la Osiedle za Politechnika. Niewiele roznia sie jedne od drugich. Szkoda ze na starowce nie powstaly wiezowce jak na Zawadzie. Wtedy tow. Bochenski swiecilby "tryjumf".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Tiktak(2010-04-14)
 • SPOKO, to nie kamienice tylko zwykłe bloki z pustaków. W najlepszym przypadku doczekają się naszych pra pra wnuków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  po polsku znaczy się(2010-04-14)
 • Starówka jest jaka jest. Ale cały nastrój dawnych czasów psuje : dresiarze, zapijaczone typy, menele zza rzeki, bemki i inne szpanerskie wany. Brakuje też niemieckiego pożądku i konkretnych policjantów dlatego zapalikowano strówkę. Więc nie szukajcie tam czegoś z dawnych widokówek które oglądaliście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2010-04-15)
 • "Stary Dino" - ale tak dla PORZĄDKU - poucz się ortografii języka polskiego! A Marii Lubockiej-Hofmann naprawdę już serdecznie dziękujemy! W latach 1997-2005 skutecznie zablokowała swoich irrecjonalnym uporem jakąkolwiek odbudowę Starego Miasta - łącznie ze Starym Rynkiem. Nie podobała się jej odbudowa 3-4-5 piętrowych kamienic na Starym Mieście w hanzeatyckim Elblągu - to ma obecnie wielkie pole popisu przy 1-2 piętrowych "kamienicach" w post-powiatowym o wiejskiej proweniencji Olsztynie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Rybacka & Kowalska.,.(2010-04-15)
 • Przepraszam za PORZĄDEK - - - który to własnie został zakłócony na starówce / mam na myśli napisy na katedrze / W temacie = zdarzyło się 100 lat temu - ciekawy artykuł o obowiązku trzymania psa na smyczy itp. Czy obecnie jest lepiej ? Jedno jest pewne - kiedyś właściciel psa odpowiadał za niego a obecnie. .. trzeba uważać aby nie wdepnąć w gó. no. Przepisy, przepisy a miłośnicy zwierząt swoje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2010-04-16)
 • Pani Mario - niech się pani nie ośmiesza. Nie udało się pani być znawczynią elbląskiej starówki (pani książka o Starym Mieście w Elblągu jest nasączona tyloma błędami jak dobre kopytka skwarkami) - nie udało się pani wykopsać dyr. Mierzyńskiego z Muzeum Zamkowego w Malborku - czego więc pani jeszcze szuka? Stare Miasto w Elblągu nie potrzebuje pani rad nawet w zakresie budowy piwnic i garaży podziemnych. Da sobie pani spokój i zajmie się czymś innym, gdyż pani publikacje (wzmiankowane w artykule) powielają nieudolnie ustalenia Bernhardta Schmidta, Boetichera i niedoścignionego Konrada Steibrechta. Nie stać było pani nawet na sztampowe podziękowania dla osób (także z Niemiec) - dziękim którym pani (repeet publikacje) ujrzały światło dzienne. Pani Mario - Konrad Steibrecht przewraca się w grobie, a prof. St. Lorenz dopinguje go śmiechem zza grobu. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Benedykt J. et consortes(2010-04-17)
 • oczywiście KONRAD STEINBRECHT - projektant wieży dzwonnej kościoła w Próchniku, tak łudząco podobnej do naszej Bramy Targowej. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Steinbrecht K. - Dei gratiae..(2010-04-17)
 • Warto dodać też, że Conrad Steinbrecht przeprowadził wielkie dzieło - odbudowę zamku malborskiego trwającą prawie 40 lat. To dzięki niemu zamek wygląda dziś tak, jak wygląda. Proponuję porównanie zdjęć sprzed 1882 roku do obecnego stanu zamku.
 • dajcie kobiecie spokój, jeśli Biblioteka ma pieniądze na wykłady i ona decyduje jak je wydać!
Reklama