UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nie było wydarzenia na miarę nagrody

 
Elbląg, Laureaci nagród kulturalnych i stypendyści podczas gali w 2013 r.
Laureaci nagród kulturalnych i stypendyści podczas gali w 2013 r. (fot. arch. WS)

Nagroda Artystyczna Prezydenta Elbląga dla Aleksandry Hońko, a tytuł "Kreatora Kultury" dla Młodzieżowego Domu Kultury i Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego. Nie było zaś w roku 2013 imprezy zasługującej na miano "Wydarzenia Kulturalnego". Komisja brała, co prawda, pod uwagę Święto Chleba, lecz trudno sklasyfikować je jednoznacznie, jako "kulturalne". Elbląskie Nagrody Kulturalne, a także stypendia prezydenta miasta zostaną wręczone 22 kwietnia podczas gali, która odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim.

Prezydent Elbląga przyznaje Nagrodę Artystyczną młodym twórcom, zamieszkującym lub działającym na terenie Elbląga za wybitne osiągnięcia artystyczne, podejmującym działania o wysokich walorach artystycznych. Nagroda przyznawana jest osobom fizycznym, które nie ukończyły w roku składania wniosku 35 lat.
       W tegorocznej edycji złożono 6 wniosków: Sandra Springhorn, Aleksandra Dąbrowska, Aleksandra Hońko, Mateusz Wojtyński, Karolina Nowotczyńska, Ewa Kalka. Nagrodą w wysokości 3 tys. zł wyróżniono Aleksandrę Hońko (d. Matulewicz), absolwentkę edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz podyplomowych studiów na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, a obecnie nauczyciela rysunku i malarstwa w Liceum Plastycznym w Gronowie.
       Laureatka nagrody artystycznej była jedną z pomysłodawczyń i organizatorów takich działań, jak Street Art., czy Maraton Artystyczny. W Centrum Sztuki Galeria EL realizuje coroczne, nowatorskie pokazy mody, w ramach projektu Fashion Lab. W 2013 roku zaprezentowała cykl swoich prac plastycznych na wystawie w Galerii EL, w ramach projektu Elbląg Plastyczny, a także na Salonie Elbląskim. W 2014 r. Aleksandra Hońko zaprezentuje swoje prace w Galerii w St. Petersburgu oraz w Lisa Norris Gallery w Londynie.
       W kategorii "Kreator Kultury", w tegorocznej edycji, złożono pięć wniosków: Dominika Lewicka-Klucznik, Jacek Jan Walasik, Aleksandra Hońko, Młodzieżowy Dom Kultury, Elbląskie Towarzystwo Kulturalne. Komisja zarekomendowała przyznanie dwóch równorzędnych nagród - dla Młodzieżowego Domu Kultury (5 tys. zł) oraz Elbląskiego Towarzystwa Kulturalnego (3 tys. zł). Placówek chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Obie mają długoletnie doświadczenie w kreowaniu życia kulturalnego miasta – MDK od 30 lat, ETK swoje pierwsze kroki stawiało w 1966 r.
       W tym roku nie będzie natomiast nagrody w kategorii "Wydarzenie". Co prawda, rozpatrywano dwa wnioski: Święto Chleba oraz wydanie elektroniczne Elbląskiej Encyklopedii Muzycznej, ale ostatecznie komisja nie rekomendowała żadnego.
       - Komisja uznała, że Święto Chleba było wyjątkową i bardzo udano imprezą, ale trudno było ją sklasyfikować jednoznacznie jako imprezę kulturalną – wyjaśnia Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
       Raz w roku prezydent przyznaje również stypendia młodym-zdolnym elblążanom, którzy osiągnęli sukcesy na międzynarodowych lub ogólnopolskich konkursach, przeglądach, festiwalach w dziedzinie twórczości artystycznej. Warunek jest jeden – nie ukończyli 30. roku życia.
       W tym roku złożono 53 wnioski stypendialne. Komisja przyznała 16 stypendiów, na łączną kwotę 21 tys. zł. Wśród tegorocznych stypendystów prezydenta Elbląga znaleźli się: Karolina Nowotczyńska, Mikołaj Wojciechowski, Sandra Springhorn, Maja Andrzejewska, Mariusz Gatza, Samira Arami, Jakub Grzelachowski, Maja Wiktoria Kadłubowska, Kamila Peleń, Gabriel Ciechorski, Anna Kolasińska, Aleksandra Cieślak, Urszula Kałabun, Maja Wasielewska, Małgorzata Elżbieta Wójcik. W przypadku czterech wniosków- Macieja Głowińskiego, Dominika Grędzińskiego, Grzegorza Stycznia i Mateusza Wojtyńskiego, komisja zarekomendowała, by ze względu na zawartość merytoryczną wniosków, zostały one złożone w drugiej edycji stypendiów kulturalnych.
       Nagrody i stypendia zostaną wręczone laureatom na uroczystej Gali Elbląskich Nagród Kulturalnych 22 kwietnia o godzinie 16 w Ratuszu Staromiejskim.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • A Jazzbląg?! Jedyne na prawdę kulturalne wydarzenie w naszym mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  22
  kulturalny(2014-03-31)
 • Kto był w tzw. komisji, jury? Dziennikarz, panienki z wydziału (rzeczywiście obyte i doświadczone w temacie - stronnicze są) oraz kilku dyrektorów znajomków co przyznają nagrody tylko swoim? Co za analfabetyzm intelektualny. Gratuluję świadomych wyborów. Amatorzy w swoim grajdole. Nagrody tracą rację bytu skoro nie przyznają doświadczonym twórcom
 • Widać na starym zdjeciu, że kilka osób (są na liscie) co roku dostaje stypesdium - kase i nagrody bo są od swoich. dlaczego innych wnioski nie mogą być co roku akceptowane? Mój komentarz nic nie da, ale niech ludzie poczytaja i sprawdzą temat i będą świadomi gdy poślą wniosek na swoje dziecko, ze układy to podstawa. Ludzie z liceum plastycznego i szkoły muzycznej co roku dostają. Takie to niby wielkie talenty? Zwykli uczniowie tyle, że faworyzowani przez układy. Osoby prywatne rzadko kiedy dostają. Obłuda i kolesiostwo, ale jak widać wszędzie to jest. ; -) I jak można ich traktować poważnie?
 • Kto był w komisji? Od kiedy to jest tajne? Skoro tajne to znaczy że mają coś do ukrycia. To powinno być jawne i byśmy widzieli kto za tym stoi. Nie jest to obiektywne bo elblag jest mały i wszyscy w srodowisku się znają i wybieraja swoich!
 • Od kiedy tajne? Od jesieni 2013
 • Komisja/jury w poprzenich latach ale to jest zmienne lecz układ podobne bo kto inny jak nie ludzie z placówek o tym decydują? Kiedyś decydowali: Sielewicz (Wydział kultury), Denisiuk (Galeria el), Grabarczyk (dziennik elblaski), Karpiński (MDK), ktoś z liceum plastycznego, ktoś z urzędu miasta, prezydent chyba zatwierdza itp. Jesli Galeria el nic nie dostała to chyba Denisiuk był w komisji wiec raczej sami na siebie już nie głosowali haha bo to już by byłą totalna parodia haha i tak dostali kase na imprezę bo przeciez to instytucja miasta więc muszą im dać bo ich utrzymują :)
 • W komisji zasiedli: sprzątaczka pan z ochrony i z łapanki pan dostarczający materiały biurowe
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  6
  zombek(2014-03-31)
 • Zombek -Piszę się Pani sprzątająca. Gdyby nie ta sprzątaczka to byś we własnym brudzie pracował!!!
 • a projekt " Przebudzenie" ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  16
  kulturalny(2014-03-31)
 • chcesz powiedziec ze tylko Ty wiesz komu nalezy sie nagroda, czy ze nikt ze zwyciescow owej nie jest wart okreslenia doswiadczonego tworcy ? moze w ogole tworcy ?
 • skoro jest maly i wszyscy sie znaja, to " swoimi" powinni być wszyscy dla wszystkich. widze ze poniosly Cie emocje skoro logika padla na leb i na szyje; )
 • " swoimi" powinni być wszyscy dla wszystkich. - powiedz tym co subiektywnie rozdają nagrody rok w rok " swoim" podopiecznym, przykładów mogłabym podać bezliku, ale co to da? Nazwiskami nie chce sypać. :) Projekt Przebudzenie? A co on takiego wybitnego zdziałał? Poza tym otrzymał olbrzymie dofinansowanie z MKiDN więc jeszcze by chcieli? Przeciez i tak szarzy mieszkańcy nie doceniają tych projektów tylko robią to ludzie ze środowiska, i jury, komisje, bo mają program na lata aby kasę rozdać która jest przeznaczona na takie działania. Nie twierdzę, że ci co dostali to nie zasługują ale strasznie nieuczciwe jest wciąż opłacanie tych samych nazwisk które nie wybijają się ponad normę!! Przykładów można, a można ale co to zmieni?
Reklama