UWAGA!

Nowe wystawy w Galerii EL

W czwartek 10 maja w Centrum Sztuki Galeria EL otwarte zostaną dwie wystawy indywidualne malarstwa: Tomasza Nowaka „Pejzaże i madonny” oraz Kazimierza Lemańczyka „Interpretacje”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 18.

Tomasz Nowak ukończył studia w 1989 r. na Wydziale Pedagogiki Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach, ma również doktorat na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie. Jest adiunktem w Zakładzie Plastyki Akademii Podlaskiej w Siedlcach.
     O swojej pracy artystycznej mówi: „Dzięki zmiennym działaniom różnych motywów dążę do ukazania ulotności i niepowtarzalności nie natury bezpośrednio, ale jej symboliki, budowanej w oparciu o znak tworzony przez kolor. W procesie obserwacji przeprowadzam syntezę i podporządkowuję danemu motywowi ideę wybranego koloru. Uaktywniając i rytmizując kolor, dążę do osiągnięcia głębi obrazu. Często barwa użyta w moich kompozycjach, przez konotacje z naturą staje się jednocześnie pojęciowo wartością niedookreśloną, choć w swej formie wyraźnie nawiązuje do źródła. Dążę do wypowiedzi, która łączy swobodne spontaniczne odczucia z dyscypliną skupioną na stosowaniu racjonalnych zasad aranżacji na płótnie”.
     Kazimierz Lemańczyk - urodzony w 1953 roku, dyplom na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu w pracowni grafiki prof. Edmunda Piotrowicza. W latach 1984-88 pełnił funkcje kierownika Działu Sztuki Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach. Z placówką tą współpracuje od kilkudziesięciu lat. Jest autorem scenariuszy i realizacji ponad 45 wystaw, w tym kilku stałych. Prezentował swą twórczość na 20 wystawach indywidualnych i kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i poza granicami.
     Inni o kompozycjach Lemańczyka: „(...) Jako tworzywo do swych kompozycji artysta wybiera pejzaż bliskich mu Kaszub z ich pofałdowanym krajobrazem, Beskidu Niskiego, Bieszczad czy panoramy wybrzeża i klimat małych portów - zarówno tych nadbałtyckich, jak tych z Normandii i Bretanii. Pejzaże Lemańczyka to przeważnie szerokie przestrzenie, gdzie horyzont dzieli płaszczyznę obrazu na strefy nieba i ziemi, choć różnica między nimi niekiedy się zaciera. To wychwytywanie perspektywy powietrznej opalizującej masy mglistego powietrza, przesyconego zmieniającą kolory wilgocią czy też niesionego wiatrem deszczu. To zima i przedwiośnie z pozostałymi jeszcze płatami śniegu na tle ciemnej, przesyconej wilgocią ziemi. To pejzaż wijących się dróg, cieków, miedz i rowów.
     Dukt pędzla, niczym dukt śladów na śniegu układa się w rytm plam i linii. Czasem oszczędnie wybranej i wyeksponowanej tej najbardziej właściwej, czasem zagęszczonych aż do zatarcia szczegółu. Dwa światy, ten realny i ten kreowany na płaszczyźnie papieru czy płótna, podporządkowany regułom tworzenia obrazu, splatają się ze sobą w bezustannej walce o dominację (...)”.
     Wernisaż wystaw Tomasza Nowaka i Kazimierza Lemańczyka odbędzie się 10 maja o godz. 18 w Galerii EL. Prace artystów będzie można podziwiać do 10 czerwca, codziennie w godz. 10-18, w niedziele w godz. 10-17.
     Bilety w cenie 2 i 4 zł.
     
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama