UWAGA!

Nowy nabytek biblioteki uratuje przeszłość

Elbląg, Nowy nabytek biblioteki uratuje przeszłość
Fot. nadesłane.

Biblioteka Elbląska pozyskała profesjonalny i najnowocześniejszy skaner, zapewniający najwyższe standardy w zakresie bezpieczeństwa i wiernego z oryginałem zapisu wersji cyfrowej dokumentu. Urządzenie posłuży do archiwizacji starodruków, inkunabułów, rękopisów, map, atlasów, grafik i innych, starych dokumentów.

- Skaner posiada tło umiejscowione w głowicy skanującej zapewniające równomierne naświetlenie, możliwość skanowania zbiorów głęboko zszytych, bez odbić, refleksów, zacienień i zmian kolorystycznych. Dodatkowo dla pełnego bezpieczeństwa skanowanych zbiorów, źródło światła oddalone jest w odległości kilkudziesięciu centymetrów i nie zawiera promieniowania UV, IR i promieniowania cieplnego – wyjaśnia Arkadiusz Kowalczyk z Biblioteki Elbląskiej.
       Ze skanerem współpracuje komputer PC wyposażony w procesor I7 2,6 GHz (8 rdzeni) i 6 GB pamięci operacyjnej, obsługiwany przez profesjonalne oprogramowanie OMNISCAN 12.
      
       Projekt „Rozbudowa elektronicznego systemu informacji Biblioteki Elbląskiej. Utworzenie elektronicznego katalogu prasy regionalnej od 1800 do 1941 roku." Program operacyjny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Mecenat 2009.
      
oprac. Anieze
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • To jest przerost formy nad treścią, a ja wciąż pytam: - Dlaczego biblioteka (i jej filie) są tak kiepsko zaopatrzone w nowości. Popularyzacja książki i czytelnictwa, ta podstawowa funkcja biblioteki, leży na łopatkach, gdy tymczasem instytucja ma aspiracje biblioteki uniwersyteckiej.
 • nowości ?; ))) szefuńcio kocha bajery a jakieś tam nowości
 • Jestem ciekaw, czy biblioteka byłaby zainteresowana dołączeniem do digitalizacji zbioru prasy lokalnej kilkunastu numerów Elbingsche Zeitung z 1821 i 1850r. które mógłbym chętnie udostępnić :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  ojciecadek(2009-07-28)
 • Dobrze, że biblioteka zdobywa środki na taki sprzęt. Żadna kosmiczna kwota uzyskanych dotacji nie zmieni jednak jednego faktu. Jeżeli szef nie szanuje swojego zespołu, a jego umiejętności współpracy ograniczają się do "ustawienia wszystkich w szeregu" i udowodnienia kto tu rządzi to, jak dla mnie, żaden z niego manager. Autorytetu i szacunku nikt jeszcze przy pomocy strachu nie zbudował. E. P.
 • elżbieto paprocka a może jakieś nagranko dyktafonem?
 • ktoś się podszywa pod moje inicjały albo nastąpiła zbieżnośc inicjałów (i poglądów także). Do autora komentarza, w którym wymieniono moje nazwisko: Nagrań mam tyle ile trzeba. A jaeżeli coś twierdzę, to mogę się pod tym podpisać, a nie stchórzyć dzień przed rozprawą w sądzie. Autorowi życzę więcej odwagi cywilnej. Poznaję ten styl, ale ponieważ nie mam pewności nie będę rzucać nazwiskami. Pozdrawiam Elżbieta Paprocka
Reklama