UWAGA!

Nowy rok w wojewódzkiej kulturze

 Elbląg, Nowy rok w wojewódzkiej kulturze

Za nami Wojewódzka Inauguracja Roku Kulturalnego 2021/2022. Wydarzenie odbyło się wczoraj (30 września) w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. Koncert Katarzyny Żak z zespołem i Elbląską Orkiestrą Kameralną poprzedziło wręczenie nagród kulturalnych. Zobacz zdjęcia.

Sing Sing nazywają go,

bo ma w oczach coś takiego samo zło,

nie hoduje zbóż, ma w kieszeni nóż,

a ja nie wiem po co...

 

Zaczniemy od końca, czyli od koncertu. Właśnie utworem „Sing Sing” w swojej interpretacji Katarzyna Żak rozpoczęła wraz z zespołem i orkiestrą koncert „Piosenki o miłości”. Jak można się domyślić, piosenkarka i aktorka zaprezentowała tego wieczoru przede wszystkim utwory ze swojej płyty „Miłosna Osiecka”, opartej w całości na tekstach poetki. Przypomnijmy, że z tym repertuarem artystka gościła w Elblągu w lipcu.

- To jest wielki zaszczyt, że mogę dzisiaj dla państwa tu wystąpić, ale jeszcze większym wyróżnieniem jest to, że mogę zaśpiewać po raz kolejny z fantastycznymi muzykami z Elbląskiej Orkiestry Kameralnej. Macie tu po prostu cudo – mówiła Katarzyna Żak.

Podczas koncertu melomani wysłuchali m. in. utworów „Uciekaj moje serce”, „Miłości potrzebna jest epika”, „Weselnych dzieci” czy „Małgośki”.

A teraz wracamy do „części oficjalnej”, czyli wręczenia nagród kulturalnych.

- Wyczekaliśmy tego momentu, bo spotykamy się po roku bardzo trudnym, w sposób bezpośredni - mówił Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - W takiej dziedzinie jak świadczenie kultury interakcja tworzenia i odbioru jest wtedy pełna, kiedy mamy ten wzajemny kontakt – podkreślił. - Ten trudny czas nie był spoczęciem na laurach, to było wielkie wyzwanie, wielkie działanie, poszukiwanie form kontaktu przy wykorzystaniu mediów społecznościowych – mówił o działalności kulturalnej w czasie pandemii. Dodał, że miejsce Wojewódzkiej Inauguracji Roku Kulturalnego jest nieprzypadkowe. - Myślę, że „Światowid” w nowej szacie, w nowym działaniu jeszcze dobitniej i mocniej będzie świadczył o Elblągu, o tym subregionie, o regionie Warmii i Mazur – nawiązał do rozbudowy i modernizacji centrum. Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z krótkim filmem dokumentującym prace inwestycyjne począwszy od 2018 r., gdy zostały rozpoczęte.

Inauguracja to w znacznej mierze przyznanie nagród kulturalnych. Lista wyróżnionych różnymi laurami jest długa, w tym miejscu dwa słowa o tych przyznanych indywidualnie.

 

Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis nadawany jest przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego osobie lub instytucji wyróżniającej się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Otrzymał go prof. dr hab. Janusz Przybylski, dyrygent i pedagog.

- Nie widzieli państwo dyrygenta mówiącego ludzkim głosem – żartował laureat w czasie podziękowań. - Dyrygent mówiący ludzkim głosem do orkiestry to zupełnie inny człowiek – zaznaczył. Janusz Przybylski obchodzi w tym roku 60-lecie pracy artystycznej.

Warmińsko-Mazurska Nagroda Humanistyczna im. Wojciecha Kętrzyńskiego przyznawana jest za indywidualne lub zbiorowe wybitne osiągnięcia twórcze z zakresu nauk humanistycznych o trwałym znaczeniu kulturalnym dla regionu Warmii i Mazur. W tym roku laureatem nagrody został prof. dr hab. Wojciech Łukowski. Laudację na cześć laureata wygłosił dr hab. Stanisław Achremczyk.

- Prof. Łukowski ukończył studia w warszawskim uniwersytecie, ale pozostał w Warszawie i jest naszym ambasadorem – mówił w laudacji Stanisław Achremczyk. - Poświęcił się zgłębianiu naszej tożsamości. Zadaje pytanie, jacy my jesteśmy, jaki jest obraz współczesnego społeczeństwa, jaki jest obraz mieszkańców Elbląga, Giżycka, Olsztyna, Olecka...

Dodajmy, że laureat nagrody pochodzi, jak Wojciech Kętrzyński, z Giżycka. W podziękowaniach zaznaczył, że ta zbieżność jest dla niego szczególnie istotna.

- Szczególnie cieszę się, że mogę spotkać się z mieszkańcami Elbląga – podkreślał Wojciech Łukowski.

Licznych laureatów pozostałych nagród przedstawiamy pod tym tekstem. Wydarzeniu towarzyszył wernisaż prac malarskich zmarłego pod koniec 2020 r. Alfonsa Kułakowskiego, artysty, który ostatnie lata życia spędził w Olsztynie. 19 obrazów olejnych malarza można oglądać w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" do 31 października.

 

Pozostałe nagrody wręczone w czasie inauguracji:

Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”:

- Danuta Oleksiak

- Anita Romulewicz

- Bogusława Nowaczyk

- Adam Sawczyński

- Mirosław Sawczyński

- Henryk Rudak

- Dariusz Lis

 

Wyróżnienie Partner 2021:

- Michelin Polska SA

- DRAMIŃSKI SA

- TRUSO.TV

- Przedsiębiorstwo Handlowe OPTIMA

- KWIATY WARMII Piotr Ulanowski

- Fundacja Tańca i Sztuki ARToffNIA

 

Nagrody Marszałka:

- Bogumiła Radaszewska

- Izabela Piotrowska

- Marek Barański

- Izydor Borys

- Henryk Cirut

- Grzegorz Gromek

- Konrad Lenkiewicz

- Marek Książek

- Łukasz Staniszewski

- Waldemar Mierzwa

- Jarosław Puczel

- Robert Traba

- Mirosław Słapik

- Tomasz Sowiński

- Ryszard Szmit

- Czesław Wasiłowski

- Mieczysław Wieliczko

- Zespół „Baby Ruskie + 2 Promile”

 

Wyróżnienie grawerem okolicznościowym:

- Piotr Sułkowski

- Bogumił Osiński

- Jarosław Kowalski

- Wioletta Jaskólska

 

W czasie inauguracji przyznano też nagrodę Olsztynianin Roku 2020 (laureata wskazują czytelnicy GW). Został nim Konrad Lenkiewicz, prowadzący kino Awangarda.

TB

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • i ta pani to tak z pamieci wszystko recytuje, to jest kultura a nie jak ci z ratusza wszsytko tylko z kartek czytali na Obchodach 82.rocznicy agresji ZSRR Na Polske, to moze tez zostane prezydentem, umię czytać z karki, sie ladnie podpisac, jestem tez fotogeniczny nie trzeba retuszowac facjaty mam usta jak Ibisz :*
 • Czy z powodu obecności marszałka województwa Antoni Czyżyk nie wrócił w tym dniu służbowym autem do domu, jak ma w zwyczaju zawsze robić???
 • A Kosecka z Wróblewskim za zajumany pomnik i publiczną kasę nic nie dostali? Okropne niedopaczenie. Hashtagi: #KulturalnieWyprowadzam, #WzoryWalutaWalki
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8
  2
  chociaż ze 2 lata POwinni!(2021-10-01)
 • A w światowidzie jak zwykle nie ma pandemii. Tutaj nawet jak była budowa to pod osłoną ciemnych jesiennych wieczorów przychodzili tancerze i na sali podczas pandemii tańczyli taniec towarzyszki oczywiście w parach a gdy inni pozamykani siedzieli.
 • Czy ktoś zna godziny pracy Antoniego Czyżyka w Światowidzie, bo co otworzę portel to pod pomnikiem stoi. To są jego obowiązki służbowe czy o co common???
 • a tak ogolnie to dodam ze "Światowid"to przestarzala nazwa, gorzej niz sredniowiecze, trzeba zmienic na cos nowoczesnego na "Światłowód"tym bardziej po remoncie
 • Po jakim remoncie? Stare ściany odmalowane i już od wejścia niewygodna klamka i wystający bolec o który but zniszczyłam. W oknach przy wejściu znowu biurka, plakaty. Przypudrowana tragedia. Ciekawe ile projektant za to wziął chociaż obstawiam że nie było i to najwięksxy błąd. O niedopasowanych lampach na głównym suficie nie wspomnę wielę bo dwa style zmieszane jakby pokłócony mąż i żona postawili na swoim. Szkoda.
 • To na drugi raz patrz pod nogi, zamiast na lampy, to nie będziesz butów niszczyć.
 • Antoni tyle po świecie latałeś i tylko sale taneczne widziałeś? Moim zdaniem to brak kompetencji ale też i nie do remontu zatrudnia się dyrektora. Żeby chociaż jajaś wizja rozwoju i działania się pojawiła bo nie wszyscy kochają taniec i rysowanie. Powodzenia w przemalowanym światowidzie i do zobaczenia.
 • Antoni Czyżyk jeździ służbowym autem do domu? I czy to prawda że zatrudnił córkę a synowie i żona prowadzą lekcje tańca na salach w Światowidzie??
 • Niektorzy nie wskazując palcami powinni najpierw nauczyć się kultury, bo zobowiązuje i wiek i stanowisko !
 • Te bolce to dla tych co nie widzą. Reszta ma oczy a nie umie z nich korzystać. Uważam, ze remont bardzo udany, z szacunkiem dla fajnych elementów architektonicznych. O gustach się nie dyskutuje, ale tu pracował cały zespół, łącznie z konserwatorem. Elementy dobre, ponadczasowe należy zachowywać, lepsze jest wrogiem dobrego. Czy znajdzie się ktoś jeszcze kto zobaczy tu coś pozytywnego? Hashtagi: #optymista
Reklama