UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

O miłości w powstaniu

 
Elbląg, Piotr Imiołczyk
Piotr Imiołczyk (fot. AD, archiwum portEl.pl)

W ramach cyklu „Książki, które wstrząsnęły światem” Cyberiada/Filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej przy ul. Hetmańskiej zaprasza w środę, 18 stycznia o godz. 16.30 na spotkanie pt. „Miłość romantyczna w czasie Powstania Styczniowego” z elbląskim historykiem i nauczycielem – Piotrem Imiołczykiem.

„Trudno jest szukać takiego okresu w historii naszego kraju, w którym serca i dusze młodych ludzi nie biłyby tym samym rytmem. Rok 1863 pod względem wielkich romantycznych miłości stanowi wyjątek,będący na marginesie zainteresowania historyków. Wystarczy jednak przejrzeć biografie wybitnych jednostek z tego okresu, by dojść do wniosku, iż miłość niejednokrotnie była zaczynem ich działalności – pisze Piotr Imiołczyk, znany w Elblągu nauczyciel historii i propagator historycznych inscenizacji. - Począwszy od Apolla Nałęcz-Korzeniowskiego i Jarosława Dąbrowskiego, a skończywszy na Romualdzie Traugucie i Józefie Hauke-Bosaku, cały okres Powstania Styczniowego przesiąknięty jest heroiną miłości. Często ubarwioną anegdotą, z której po 154 latach śmiać się i można, i co nie dziwne, wypada. Czas, o którym będzie mowa, potraktowałem inaczej, bez zbędnego heroizmu i symboli chwały. Powstanie Styczniowe pchnęło do przodu formowanie się nowożytnego narodu polskiego w tak wielu aspektach, iż trudno mówić o jego bezwzględnej porażce. Dlatego opowiem o jego bohaterach i o ich miłościach. Galeria kobiet i mężczyzn, ich wspólne biografie warte są tego, aby poświęcić im nieco czasu – pisze Piotr Imiołczyk.
       Serdecznie zapraszamy na spotkanie!
      
      
      
Aleksandra Buła, Biblioteka Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama