UWAGA!

O opozycji demokratycznej w województwie elbląskim

 Elbląg, O opozycji demokratycznej w województwie elbląskim
fot. nadesłana

W połowie stycznia ukaże się najnowsze wydawnictwo Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku "Studium przypadku. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim (1976–1989)" autorstwa Karola Nawrockiego.

Tematem publikacji jest historia oporu społecznego i represji władz komunistycznej wobec opozycji demokratycznej w województwie elbląskim w latach 1976-1989.
      
       "Zarówno oddani patrioci, jak i „żeglarze-awanturnicy”, goniący za zyskiem „kupcy” oraz „organizatorzy manufaktur” wchodzili w skład elbląskiej „Solidarności”. To o nich jest ta książka, gdyż wszyscy zasłużyli na naukową analizę, która ma w sobie także walor edukacyjny. Wskazuje bowiem możliwe do uniknięcia błędy, sygnalizuje dystans między powszechnym wyobrażeniem o zjawisku a jego rzeczywistym, jednostkowym kształtem oraz wydobywa ze społecznej masy zachowania nacechowane odwagą i gotowością na słuszne działanie we wspólnej sprawie." Fragment Podsumowania
       Publikacja jest 46 tomem wydanym w ramach oddziałowej serii wydawniczej gdańskiego oddziału IPN.
      
       Karol Tadeusz Nawrocki
(ur. 1983) – absolwent historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, doktor nauk humanistycznych z zakresu historii, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku. Autor i współautor książek: Zarys historii NSZZ „Solidarność” Regionu Elbląskiego (1980–1989), Gdańsk 2010; Wokół elbląskiej „Solidarności”. Dokumenty, Gdańsk 2011; Sprawa kwidzyńska 1982. Internowanie, pobicie, proces, Gdańsk 2012 oraz Lechia-Juventus. Więcej niż mecz, Gdańsk 2013.
      
      
oprac. redakcja (na podstawie informacji nadesłanej przez IPN)

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • mieliśmy komunizm?
  • Ciekawe co pan dochtor wyczytał z papierzysk???? Posłucham jako uczestnik tamtych dni pewnie nowej historii czyli tworzenia nowych faktów i naciągania rzeczywistości? Taka teraz moda. .. .kiedyś wschodnia ameryka, teraz bandytyzm hamerykansky na topie. .. ..
  • A co Pan Doktor może powiedzieć o malowaniu hakenkrojcy i symboli SS jakie masowo sie pojawiają w mieście?
Reklama