UWAGA!

O podłaźniczce na warsztatach

 Elbląg, O podłaźniczce na warsztatach

To już ostatnie działania w ramach projektu ETNO warsztaty, tym razem, będą to warsztaty gwiazdkowe w świetlicach wiejskich w Narusie i Jędrychowie. Podczas zajęć powstaną świąteczne dekoracje i piernikowe smakołyki.

Święto Bożego Narodzenia wiąże się z wieloma tradycjami, które są żywo kultywowane, warto jednak zadbać, by wiedza o dawnych zwyczajach była przekazywana kolejnym pokoleniom. Na warsztatach dzieci i młodzież wykonają podłaźniczki. Zanim pojawiła się w Polsce choinka, w okresie Bożego Narodzenia królowała w polskich domach właśnie podłaźniczka. Wieszano ją nad stołem, zdobiono orzechami, jabłkami, ciasteczkami, głównie piernikami, kolorowymi wstążkami i różnymi ozdobami z bibuły oraz krążkami opłatka. Mocowana była na sznurze, dzięki któremu można było ją opuszczać, aby zjeść łakocie.
       Następnie podczas warsztatów uczestnicy ozdobią domki z piernika. Piernik jest jednym z najstarszych ciast, obecnym w polskiej tradycji od wieków. Piernik wywodzi się ze znanych w średniowieczu miodowników (wielkich bochenków chleba z miodem), które wzbogacono właśnie przyprawami korzennymi. Stąd też nazwa „piernik”, która pochodzi od staropolskiego określenia „pierny”, co oznacza „pieprzny”.
       Warsztaty gwiazdkowe odbędą się 7 grudnia w świetlicy wiejskiej w Narusie, a 8 grudnia w świetlicy wiejskiej w Jędrychowie, w godzinach: 15 – 18. W zajęciach wezmą udział dzieci i młodzież z Narusy, Jędrychowa i okolic.
      
       Organizatorzy projektu:
       Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art” w Elblągu i Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.
       Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

      
      
Paula Załuska, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama