UWAGA!

O półnutach i ćwierćnutach, czyli jak kompozytorem być...

 
Elbląg, Agitato i mali słuchacze
Agitato i mali słuchacze (fot. AD)

Co to jest pięciolinia, klucz wiolinowy, metrum czy partytura, jakie wartości rytmiczne oddają nuty oraz jakich narzędzi w swojej pracy używa kompozytor mogły przekonać się przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych podczas audycji muzycznej zespołu Agitato, która odbyła się dziś (9 czerwca) w Ratuszu Staromiejskim. Zobacz więcej zdjęć.

To już ostatnie w tym roku szkolnym spotkanie muzyków Elbląskiej Orkiestry Kameralnej z małymi melomanami. Zajęcia prowadzone przez skrzypaczkę Martę Kołodziejską umiejętnie wprowadzają małych słuchaczy w świat muzyki poważnej. Tym razem dzieci zaznajomiły się z tajnikami pracy kompozytorskiej.
       - Klucz wiolinowy, basowy czy altowy to takie drzwi do muzyki – wyjaśnia dzieciom Marta Kołodziejska. - Znajduje się na pięciolinii i podobnie jak pisarz przed napisaniem bajki zastanawia się o czym ma ona być, tak kompozytor planuje, czy jego utwór będzie wesoły czy smutny, melancholijny czy skoczny. O tym, jaki ten utwór jest, decydują nuty, które kompozytor umieszcza również na pięciolinii.
       Okazuje się, że nawet osoby, które skończyły szkołę dawno temu mogły dowiedzieć się tu czegoś nowego – że oprócz klucza wiolinowego jest jeszcze klucz basowy i altowy, że w momencie, gdy umieszcza się nuty na najwyższej linii pięciolinii  dźwięki są cienkie, a na najniższej grube, że utwory spokojne oddawane są za pomocą długich nut takich jak całe nuty czy półnuty, a skoczne za pomocą ćwierćnut i ósemek.
       To jednak jeszcze nie koniec muzycznych atrakcji dla najmłodszych. Była gra na grzechotkach i dzwonkach, naśladowanie muzycznego echa, bajka o dziewczynce i jej leśnych przygodach, a na koniec tworzenie własnego utworu muzycznego. I tu melomani zabawili się w małych kompozytorów, a potem zamknęli oczy i uczyli się rozróżniać dźwięki szarpane od tych powstających za pomocą smyczka.
       Tą ciekawą audycją zespołu Agitato zakończył się tegoroczny cykl podróżowania z muzyką. Kolejne odbędą się już po wakacjach i z pewnością dostarczą maluchom nowych niespodzianek, bowiem zawsze są bardzo wartościowym spotkaniem ze światem dźwięków i muzycznych barw.
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama